Ova tri znanstvenika dobitnicu su Nobela za fiziku

Nagrađeni su za 'revolucionarni doprinos razumijevanju složenih fizikalnih  sustava'

FOTO: Nobel Prize/Twitter

Znanstvenici Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi dobitnici su Nobelove nagrade za fiziku 2021. za njihov “revolucionarni doprinos razumijevanju složenih fizikalnih sustava”, poput klimatskih promjena na Zemlji, objavila je u utorak Kraljevska Švedska Akademija znanosti.

“Kompleksne sustave karakteriziraju slučajnost i poremećaj i teško ih je razumjeti”, objavila je Švedska Akademija u izjavi. “Ovogodišnja Nobelova nagrada priznaje nove metode kojima su opisane i kojima se predviđa njihovo dugoročno ponašanje”, navodi se u obrazloženju.

Manabe je Amerikanac japanskog podrijetla, Klaus Hasselmann je Nijemac, a Giorgio Parisi Talijan.

‘Predvidjeli globalno zatopljenje’

Priznanje za njihov znanstveni rad dolazi u trenutku kada zvona u svijetu snažno zovu na uzbunu zbog klimatskih promjena i u jeku priprema za samit o klimi COP26 u škotskome gradu Glasgowu krajem listopada koji bi trebao donositelje odluka potaknuti da učine više za spas planeta.

Stručnjaci za meteorologiju Syukuro Manabe, rođen u Japan prije 90 godina, a danas stanovnik Sjedinjenih Država i Nijemac Klaus Hasselmann (89), dijele polovinu nagrade jer su “izradili fizikalni model klime na Zemlji i kvantificirali varijabilnost te predvidjeli na pouzdan način globalno zatopljenje”, objasnio je svoju odluku Nobelov odbor.

Švedski odbor odaje priznanje Manabeu koji je 60-ih godina udario temelje djelovanju plinova s učinkom staklenika čime je pokazao da razine CO2 u atmosferi odgovaraju rastu temperature na Zemlji. Hasselman, koji živi u Hamburgu, nagrađen je jer je uspostavio pouzdane klimatske modele unatoč velikim meteorološkim varijacijama.

Parisi otkrio ‘skrivena pravila’

Talijan Parisi nagrađen je odvojeno kao znanstvenik koji je “otkrio interakciju poremećaja i oscilacija fizikalnih sustava”. Otkrio je “skrivena pravila” iza prividno slučajnih kretanja i kovitlanja plinova ili tekućina”.

Ti su radovi “među najvećim doprinosima” teoriji kompleksnih sustava, navodi žiri. “Ovogodišnja nagrada odaje priznanje novim metodama koje omogućuju da ih se opiše i predvidi njihovo dugoročno ponašanje”, ističe Švedska kraljevska akademija znanosti.

Manabe je danas na Sveučilištu Princeton u SAD-u, Hasselmann radi na Institutu Max Planck za meteorologiju u Hamburgu, a Parisi na Sveučilištu Sapienza u Rimu.

Neće biti svečanosti zbog covida

Nagrada za fiziku drugo je ovogodišnje priznanje objavljeno u utorak u tjednu Nobela, koji je počeo u ponedjeljak dodjelom nagrade za medicinu/fiziologiju dvojici Amerikanaca, Davidu Juliusu i Ardemu Patapoutianu za njihovo otrkiće receptora na koži kojim živčani sustav osjeća temperaturu i dodir.

Nobelovu nagradu utemeljio je švedski izumitelj dinamita i poslovni čovjek Alfred Nobel i dodjeljuje se od 1901. za iznimna postignuća u znanosti te za književnost i kao priznanje naporima za mir. Ni ove godine zbog covida-19 neće biti banketa u Stockholmu te će laureati primiti medalje i diplome u svojim domovinama.

Ugledna nagrada vrijedna je deset milijuna švedskih kruga, što je nešto manje od milijun eura. U srijedu će se objaviti ime dobitnika nagrade za kemiju, u četvrtak za književnost te u petak za mir, jedina nagrada koja se dodjeljuje u Oslu. Nagrada za ekonomiju bit će objavljena u ponedjeljak, čime završava ovogodišnji ciklus.