Ovaj gospodin uvjerava da mu je Agrokor dužan 1,6 milijardi kn za plaće. Sad je Ustavni sud stao na njegovu stranu

Dokazao je da su ga se nezakonito pokušali riješiti. Ustavni sud prihvatio je njegovu tužbu, sad opet ide na Visoki trgovački sud

14.03.2012, Osijek - Bivski djelatnik Belja Miroslav Mikus, spori se s bivsom firmom zbog nezakonitog otkaza jos od 1989. godine i iznos koji potrazuje od vecinskog vlasnika Belja narastao je na milijardu kuna.
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Osječanin Miroslav Mikuš od Agrokora, koji se sada zove Fortenova, traži 1,6 milijardi kuna. Mikuš je radnik koji je još 1989. u Belju dobio otkaz. Kasnije je dokazao da je otpušten nezakonito. Belje mu je zbog toga pristalo isplatiti svega 70 tisuća kuna plaća bez kojih je ostao, no prema obračunu kojim raspolaže Mikuš, zbog hiperinflacije iz predratnog vremena, iznos neisplaćenih primanja dosegao je s kamatama 1,6 milijardi kuna.

Kada je to svoje ogromno potraživanje, nakon kraha Agrokora, prijavio u postupku izvanredne uprave, povjerenik mu dugovanje nije priznao. Tada je povjerenik još bio Ante Ramljak. Ono što je uslijedilo, utvrđeno je sada na Ustavnom sudu, nije bilo pravedno prema gospodinu Mikušu. Sudske odluke nisu bile donijete u skladu s ustavnim pravom na pravično suđenje.

Kako je došlo do Mikuševog duga?

Svoju priču o pravnoj borbi za enorman iznos koji traži od Agokora, jer je dokazao da je dobio nezakonit otkaz u Belju, ovaj Osječanin javno je iznio prije godinu i pol dana. Tada je za Glas Slavonije opisao kako je kao 27-godišnjak otpušten navodno zbog izostanka s posla. No, on smatra da je razlog otkaza bilo to što je na zboru radnika pred svim zaposlenicima zatražio izglasavanje nepovjerenja tadašnjem direktoru Obradu Davidoviću.

“Živio sam u neposrednoj blizini njegove privatne njive i vidio kako beljska poljoprivredna avijacija tretira njegovo polje. Nije to bio jedini slučaj jer su njegovu njivu obrađivali beljski traktori, a na njemu je bilo samo da na kraju sezone pokupi novac od uroda. Ukazao sam na korupciju i kao zviždač našao se na udaru tadašnjeg sustava. Brzo sam dobio otkaz, ali, isto tako, kao što sam prijavio, nadobudno sam podigao i tužbu, ispričao je Mikuš. Nezakonitost otkaza Belje mu na kraju i priznaje, no cijeli iznos mu ne isplaćuju.

Kako su se pokušali riješiti Mikuša?

Ni izvanredni povjerenik ne prihvaća Mikuševo potraživanje. Trgovački sud u Zagrebu, sukladno Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, poznatijem kao Lex Agrokor, nalaže izvanrednom povjereniku da pokrene parnički postupak za utvrđivanje “osnovanosti osporavanja”. Drugim riječima, u sudskom procesu trebalo je biti razjašnjeno zašto Mikuš nema pravo tražiti 1,6 milijardi kuna od Agrokora. Tim više što je on naveo da ima i vrijedeću “ovršnu ispravu” za naplatu duga.

Rješenje Trgovačkog suda u Zagrebu potvrđuje i Visoki trgovački sud RH. Čini to iako ih je Mikuš obavijestio da izvanredni povjerenik nije pokrenuo parnicu kako mu je to bilo naloženo. Čak je u rješenju krivo stajalo da Mikuš mora dokazivati osnovanost svog potraživanja u parnici.

Visoki trgovački sud RH presuđuje protiv Mikuša, jer, kažu, nije dostavio dokaz da je “otklonjeno osporavanje njegove tražbine”. Sve u svemu, Visoki trgovački sud ozbiljno je pogriješio zbog čega je Mikuš podnio ustavnu tužbu.

U čemu je pogriješio Visoki trgovački sud RH?

U tužbi je Mikuš ukazao na nepravedno postupanje kojem je bio izložen. Ustavni sud dolazi do istog zaključka. Analizirajući njegov slučaj, podsjeća na odredbe Lex Agrokora iz kojih jasno proizlazi da izvanredni povjerenik tražbinu vjerovnika koja se temelji na ovršnoj ispravi, što je bio slučaj kod Mikuša, može osporiti na dva načina. Jedan je pokretanje parnice u koju je izvanrednog povjerenika sud i uputio. Druga je situacija da izvanredni povjerenik ne pokrene parnicu, no u tom slučaju smatrat će se da tražbinu više na osporava.

Iako dakle povjerenik parnicu nije pokrenuo Visoki trgovački sud odbio je Mikuša. O njegovoj ustavnoj tužbi odlučivano je na sjednici Ustavnog suda, odnosno razmatrali su ju svi suci. Odluku kojom mu je ustavna tužba zbog povrijeđenog prava na pravično suđenje prihvaćena potpisao je osobno predsjednik tog suda Miroslav Šeparović. Sada će Visoki trgovački sud ponovno odlučivati od Mikuševom slučaju i njegovom zahtjevu da od Fortenove naplati 1,6 milijardi kuna duga.