Ovaj je čovjek tjednima bio zarobljen na aerodromu. Jer nije Europljanin

Waela al-Sahleeja i njegova 9-godišnjeg sina nitko nije htio primiti

Wael al-Sahlee i njegov devetogodišnji sin Montasser
FOTO: Facebook

Wael al-Sahlee i njegov devetogodišnji sin Montasser dva su tjedna bili u limbu na Terminalu 2 zračne luke u Dubaiju. Situacija u kojoj su se našli podsjeća na film “The Terminal”, u kojem Tom Hanks glumi izbjeglicu koji je zarobljen u američkoj zračnoj luci nakon što mu je odbijena viza. No, iskustva Waela al-Sahleeja stvarna su: do konačne deportacije u četvrtak navečer, ovaj 41-godišnji palestinsko-sirijski izbjeglica sa sinom je bio dva tjedna praktički zarobljen u zračnoj luci Dubaija.

Za razliku od Hanksa, koji je u filmu imao privatnost i boravio u posebnoj prostoriji, Al-Sahlee i njegov sin spavali su na podu iza reda sjedala pokraj ureda Fly Dubaija na Terminalu 2. “To je stvarno ružno iskustvo”, rekao je Sahlee telefonom, neposredno prije no što su se različite vlade i dužnosnici UN-a konačno dogovorili gdje može dalje otići. “Gledao sam ljude koji ulaze u duty free ili idu na odmor, a moj sin sjedi ondje i ne može nikamo otići. Promatra drugu djecu kako se zabavljaju, a on je ovdje u zatvoru.”

U zatvoru zbog pomaganja ranjenicima

Ovaj je kipar i aktivist odrastao u Yarmouku, sirijskom izbjegličkom kampu za obitelji Palestinaca koje su onamo izbjegle tijekom arapsko-izraelskog rata 1948. godine. Kad je i Yarmouk zahvatio sirijski građanski rat, Al-Sahlee i njegova supruga Nisrene u svom su domu liječili ranjenike. Zbog toga je na koncu i uhićen, a neki od njegovih prijatelja mučeni su do smrti. Pustili su ga krajem 2012. pa je s obitelji pobjegao u Jordan. Ta je zemlja, međutim, ubrzo zatvorila granicu s Palestinom, iz straha od priljeva velikog broja izbjeglica, piše Guardian.

U Jordanu Al-Sahleeju, kao i mnogim drugim Palestincima, nije bilo dopušteno raditi. U tom je svojevrsnom čistilištu izdržao dvije godine. Na kraju je njegova obitelj odlučila da im je jedina šansa za stabilnu budućnost da on i Montasser prijeđu u Libiju i odatle pokušaju ući u Europu. Nisrene objašnjava: “Da smo imali dovoljno novca, otišli bismo svi. No, novca je bilo samo za njih”.

Pomogao jedino pritisak medija i organizacija za ljudska prava

Tako je 30. travnja Al-Sahlee ostavio suprugu i dvije kćeri i krenuo sa sinom na let za Sudan, kamo je trebao stići preko Dubaija. Planirali su platiti krijumčarima ljudima da ih iz Sudana prebace u Libiju, a potom u Italiju. No, u Khartoumu, glavnom gradu Sudana, počeli su problemi. S njihovim zahtjevom za izdavanje vize nešto nije bilo u redu pa su ih sudanske vlasti vratile u Dubai. Kad su onamo stigli, jordanske vlasti rekle su da ih ne žele primiti natrag u zemlju. I tako su zaglavili u zračnoj luci. Odbili su ih potom i Emirati, pa Turska, odredište mnogih izbjeglih Sirijaca.

Wael al-Sahlee sa sinom je spavao na podu zračne luke
Wael al-Sahlee sa sinom je spavao na podu zračne luke Wael al-Sahlee

U zračnoj luci ostali su dva tjedna, dok konačno u četvrtak, nakon pritisaka medija i nekoliko organizacija za ljudska prava, vlasti Ujedinjenih Arapskih Emirata nisu dopustili Al-Sahleeju i njegovom sinu da se ukrcaju na avion za Jordan. Kakva će biti njihova sudbina u Jordanu, još nije poznato.

Tuševi samo za bogate

Ovaj slučaj dobro oslikava situacije u kojima se nađu palestinski Sirijci koji žele pobjeći od sirijskog građanskog rata. U Siriji i danas živi više od pola milijuna palestinskih izbjeglica. Chris Gunness, glasnogovornik UNRWA-e, UN-ove agencije koja pomaže tim izbjeglicama, kaže da su granice u Jordanu i Libanonu za Palestince zatvorene. “Iduća je opcija prijeći preko područja koja su pod kontrolom raznih naoružanih skupina, a ako imate sreće pa se probijete, dolazite do mora, gdje su vam pak na brodovima krijumčara ljudima životi u opasnosti”, kaže on.

Al-Sahlee tako daleko nije uspio stići. No, zatočeništvo u zračnoj luci moglo je biti i gore da nije bilo humanosti zrakoplovne tvrtke Fly Dubai, koja im je davala tri obroka dnevno. Usto, neki od radnika u zračnoj luci, uglavnom Indijci i Bangladešani, njegovom su sinu darivali čokolade i kekse. Ipak, zbog vreve aerodroma nisu mogli spavati više od četiri sata dnevno, a nisu imali ni prekrivače da se noću pokriju. Odjeću nisu promijenili od travnja. Tuševima nisu imali pristup, iako su vidjeli da postoje, ali smjeli su ih koristiti samo putnici iz poslovne klase.

I mi smo ljudi, nijedan Europljanin ne bi bio tako ostavljen

“I mi smo ljudi”, rekao je Al-Sahlee. “Ne mogu zamisliti da bi bilo koji Europljanin bio ostavljen da dva tjedna spava na podu iza stolica ili da ga protjeraju iz svih arapskih zemalja. I to nije samo moj problem – to je problem stotina tisuća drugih waela i montassera. Imamo naciju: Palestinu. Pošaljite nas tamo. Mi ne bismo trebali moliti za mjesto u nekoj drugoj zemlji.”