Ovaj republikanac mogao bi pobijediti Bidena, ali prvo mora riješiti Trumpa. O njihovom obračunu ovisi budućnost demokracije u Americi

Nakon očajno lošeg rezultata republikanaca na nedavnim izborima, Amerika je na političkoj prekretnici

Ne treba imati iluzije da bi izbor DeSantisa bio povratak Republikanske stranke u "normalno" ili "umjereno" stanje. Republikanska baza i dobar dio birača su radikalizirani preko svake mjere zdravog razuma, to traje barem od sredine 1990-ih i neće se ispraviti preko noći. DeSantis je tvrdi desničar a ne centrist. No, isto tako DeSantis nije ni fašist – ili, kako to Biden zove "polu-fašist" – jer spada u tvrdo ali institucionalno krilo svoje stranke

Iako stvari trenutačno ne izgledaju previše uzbudljivo, Amerika se zapravo našla na političkoj prekretnici: što se dogodi u idućih nekoliko tjedana, ili u par mjeseci, u velikoj mjeri će odrediti političku budućnost zemlje. S jedne strane, Joe Biden će nakon Nove Godine obznaniti namjerava li se natjecati za drugi mandat. Prošlog tjedna Biden je napunio 80 godina. Iako nema naznaka da mu starost zadaje ozbiljne poteškoće, postao je prvi predsjednik koji je u Bijeloj kući dočekao devetu deceniju života.

Vrlo je vjerojatno da će Biden ići po drugi mandat unatoč svojim godinama. No, drukčija odluka otvorila bi političku sezonu iz koje Demokratska stranka ne bi nužno izašla ojačana. Umjesto o Bidenovim konkretnim uspjesima, a oni su monumentalni, iduće dvije godine raspravljalo bi se o megalomanskim ambicijama ili ideološkim snovima drugih kandidata – tako je barem bilo na prošlim predizborima – pa bi demokrati vjerojatno završili sa slabijim kandidatom i usput od sebe otjerali dio birača koje su Biden i Nancy Pelosi posljednjih godina oteli republikancima.

No, Amerika nije na političkoj prekretnici zbog demokrata nego zbog republikanaca, konkretno zbog njihova očajno lošeg rezultata na nedavno održanim izborima za Kongres. “Crveni val” nije se dogodio, pa je Kevin McCarthy jedva skupio dovoljno mandata za preuzimanje Zastupničkog doma; u Senatu su prošli još gore – demokrati su tamo zadržali većinu, a na drugom krugu u Georgiji tu većinu će vjerojatno i podebljati za jedno mjesto. Nema dvojbe tko je kriv za debakl republikanaca: bivši predsjednik bio je glavni kadrovik stranačkih predizbora, a njegovi najistaknutiji kandidati izgubili su utrke – do (pred)zadnjega (zadnji, Hershel Walker, vjerojatno će izgubiti u Georgiji idućeg tjedna).

‘Trump je podbacio, DeSantis nije’

Fijasko na ovim izborima otvorio je politički prostor za propitivanje namjere Donalda Trumpa da se ponovno kandidira za Bijelu kuću. Da su midtermsi prošli kako obično biva – velikim porazom stranke aktualnog predsjednika – Trumpu nitko ne bi stao na put do nove nominacije. Republikanski političari žive u vječnom strahu od bivšeg predsjednika jer on upravlja vojskom malobrojnih ali presudnih stranačkih birača; tko se zamjeri Trumpu, izgubit će predizbore pa makar bio republikanac s dna kace – vidjeli smo to na mnogim primjerima, najdrastičnije u slučaju Liz Cheney.

Trumpova baza efikasno je sredstvo upravljanja strankom i tu nema dvojbe. No, midtermsi 2022. pokazali su da ona nije dovoljna za pobjedu na izborima; dapače, političari kakve Trump izvlači i baza potvrđuje na predizborima, upravo su anti-kandidati za opće izbore. Birači su na midtermsima kaznili gotovo sve kandidate koji su ponavljali njegovu laž o ukradenim izborima 2020. To je ispuhalo Trumpov entuzijazam: njegova mlaka i preko volje pročitana objava kandidature za novi predsjednički mandat nije došla na krilima očekivanog uspjeha, nego na valu kritika za loše kadroviranje i u sjeni rivala u republikanskim redovima.

Uspjeh Rona DeSantisa, koji je pomeo protivnika u utrci za guvernera Floride, došao je kao kontrapunkt Trumpovom brljanju. Da su Trumpovi kandidati bili uspješniji, DeSantisova pobjeda na Floridi ne bi ugrozila ambicije bivšeg predsjednika – DeSantis bi bio samo jedan u nizu formalno Trumpovih saveznika koji je dobro prošao. Dapače, Trump bi mogao uzeti dio zasluga za njegov uspjeh. No, Trump je podbacio, a DeSantis nije. Zvijezda guvernera Floride raste upravo na kontrastu prema očito slabom Trumpu. Bivši predsjednik već je krenuo s prijetnjama i uvredama da je DeSantis “nezahvalan” i “izdajnik” i da Trump zna svašta o njemu što će ispričati svima.

‘DeSantis mora osvojiti većinu republikanske baze’

Ako se DeSantis zbilja kandidira, ali svi su izgledi da hoće, na desnom polu američke politike stvorit će se neočekivana dinamika. Republikanski birači u predizborima birali bi između Trumpa, kandidata koji bi gotovo sigurno izgubio predsjedničke izbore, i DeSantisa koji ima puno bolje šanse da naslijedi Bidena u Bijeloj kući. No, da bi u tome uspio, DeSantis prvo mora osvojiti većinu republikanske baze, koja je vjerna Trumpu. Čini se kao zagonetka iz koje nema dobrog ishoda za republikance.

No, o raspletu te zagonetke ovisit će i budućnost demokracije u Americi. Ne treba imati iluzije da bi izbor DeSantisa bio povratak Republikanske stranke u “normalno” ili “umjereno” stanje. Republikanska baza i dobar dio birača su radikalizirani preko svake mjere zdravog razuma, to traje barem od sredine 1990-ih i neće se ispraviti preko noći.

DeSantis je tvrdi desničar a ne centrist – nije nimalo sličan svom prethodniku na mjestu guvernera Jebu Bushu. No, isto tako DeSantis nije ni fašist – ili, kako to Biden zove “polu-fašist” – jer spada u tvrdo ali institucionalno krilo svoje stranke. Možda najvažnije, DeSantis je samo još jedan ambiciozni političar, nije “karizmatski vođa” poput Trumpa. Konačno, DeSantis nije pokušao državni udar da ostane na vlasti – ma koliko to izgledalo minimalno, odmak Republikanske stranke od pokušaja puča 2021. bio bi veliki korak ohrabrenja za američku demokraciju.

‘Trump je Republikansku pretvorio u Trumpovu stranku’

No, Trump je u međuvremenu pretvorio Republikansku stranku u Trumpovu stranku i tu će DeSantis imati najteži, ako ne i nemoguć zadatak. Imat će doduše pomoć nekih konzervativnih “power brokera”: izdanja Ruperta Murdocha, uključujući i sam FoxNews, okrenuli su leđa bivšem predsjedniku otvoreno ga optuživši za loš rezultat na midtermsima i ismijavajući njegovu kandidaturu za novi mandat.

Trump, koji je zadnji put morao trpjeti kritiku s desnice još davne 2016. godine, sad otvoreno napada Murdocha. Iz njegovih objava na društvenim mrežama vidi se koliko narcisoidni političar teško podnosi “nož u leđa” medija koji su ga godinama tretirali kao što mediji u Turkmenistanu tretiraju svoga predsjednika.

Pozicija neupitnog republikanskog lidera i miljenika desničarskog medijskog ekosistema Trumpu nikad ne bolje došla nego danas: nakon godina istraga koje završavaju ćorkom ili koje njegovi podređeni odvedu u ćorsokak, Trumpu prijete prave ozbiljne optužnice po kojima može završiti u zatvoru. Imunitet koji bi ponovno dobio izborom za predsjednika jedina je sigurna zaštita od te opasnosti, barem dok ne dođe u priliku sam sebe pomilovati. No, Trumpova odluka da proglasi kandidaturu za predsjednika možda je samo ubrzala podizanje optužnice.

‘Trump grabi svaku priliku ne bi li zadržao saveznike’

Da se izuzme od sumnje za politički motivirani kazneni progon potencijalnog kandidata za predsjednika, Bidenov ministar pravosuđa imenovao je specijalnog tužitelja. Iz Haaga je doveo Jacka Smitha, tužitelja koji već ima iskustva s jednim bivšim predsjednikom – kosovskim Hashimom Thaçijem. Iz Trumpove perspektive, to vjerojatno izgleda zlokobno, posebno u slučaju supertajnih dokumenata koje je držao u vili u Mar-a-Lagu.

Činjenice je tu vrlo lako dokazati, namjera je jasna iz dugotrajnog odbijanja da dokumente vrati, a već i iz informacija poznatih u javnosti čini se da je osuđujuća presuda izgledna. Specijalni tužitelj mogao bi tu djelovati brzo, ne čekajući drugu istragu koja se vodi protiv Trumpa, zbog poticanja i organiziranja pokušaja državnog udara 2021. – gdje bi krivnju moglo biti teže dokazati.

Pitanje je koliko je Trump – oguglao na brojne istrage iz kojih se uvijek izvukao – zbilja nervozan zbog specijalnog tužitelja; ja bih se kladio da tu podcjenjuje opasnost. No sigurno je nervozan zbog pojave rivala DeSantisa i gubitka kontrole nad “prijateljskim” medijima. Zato Trump grabi svaku priliku ne bi li zadržao saveznike i kontrolu nad radikaliziranom republikanskom bazom. U tom svjetlu treba vidjeti skandal koji je izbio kad se saznalo da je u Mar-a-Lagu ručao s Nickom Fuentesom, 24-godišnjim fašistom.

‘Stvari nisu jednostavne za Trumpa’

Trump nije “pogriješio” jer “nije znao” tko je Fuentes, niti mu je njegov prijatelj Kanye West “podvalio” kad je Fuentesa doveo sa sobom. Iako je vrlo mlad, Fuentes je dobro poznat u američkoj javnosti, upravo zato što je tako ekstreman: otvoreni je antisemit i negator Holokausta, katolički integralist, bijeli suprematist, zagovornik zabrane kontracepcijskih sredstava i pobornik uvođenja u Ameriku “vlasti talibana, ali na dobar način”. Taj mali ološ Trumpu treba kako bi bazi poslao poruku da je “njihov čovjek” na ekstremnoj desnici i dalje on – Trump, a ne nikakav DeSantis.

No, stvari nisu jednostavne za Trumpa. Nepotrebnim petljanjem u midtermse sebe je oslabio, a DeSantisu dao priliku da ga prešiša. Kako će završiti njihovo rivalstvo? Trump će vjerojatno biti jači, ali to nije sigurno. Osim toga, njemu vjerojatno stoji zatvor. Sve to imat će nesagledive posljedice po američki politički poredak: Trumpove pogreške otvorile su mogućnost da konačno zakoračimo u post-trumpovsko doba.