Nekad je nužno odabrati stranu

Ovaj slučaj bizarniji je i od Laurinog: devetero učenika Primijenjene zakinuto na maturi jer je profesor pomiješao datume

Šef Centra za maturu priznaje da učenici nisu ništa krivi, ali opet samo citira pravilnik i govori da im ne može pomoći: ‘Prošao je rok’

FOTO: Telegram ilustracija

Zagrebački učenici podnijeli su prigovore na bodovanje ispita na državnoj maturi, ali ih škola nije na vrijeme proslijedila Centru za maturu. Iako se relativno često događa da se nakon žalbi ustanovi kako je doista došlo do grešaka kod ispravljanja ispita, ovi učenici izgubili su svoje Ustavom zajamčeno pravo na prigovor i, kako se čini, institucije im ne misle pomoći

Bizarnostima na ovogodišnjoj državnoj maturi, čini se, nema kraja. Nakon slučaja maturantice Laure Mikić koja je pala maturu jer se – uz još 23 učenika – punim imenom i prezimenom potpisala na esej iz hrvatskog jezika, o posve nevjerojatnoj situaciji u zagrebačkoj Školi primijenjene umjetnosti i dizajna (ŠPUD) izvijestio je jučer Jutarnji list. Devetero učenika propisno se žalilo na bodovanje svojih ispita na državnoj maturi, no za to zadužen školski ispitni koordinator zaboravio je njihove žalbe u jasno propisanom roku poslati Centru za maturu (NCVVO).

Kako za Telegram kaže ravnatelj ŠPUD-a Filip Pintarić, njihov ispitni koordinator pobrkao je datum do kojeg se žalbe učenika trebaju dostaviti NCVVO-u. “On je zapamtio 15.7. u 13 sati, umjesto 13.7. u 15 sati”, kaže Pintarić. Naime, nakon što su dobili privremene rezultate državne mature 11. srpnja u podne, učenici su imali točno dva dana poslati svoje eventualne žalbe školskom ispitnom povjerenstvu, dakle do 13. srpnja u podne. Pintarić pojašnjava da potom ispitni koordinatori imaju vremena do 15 sati istoga dana dostaviti opravdane žalbe NCVVO-u. Ovaj je to zaboravio učiniti jer je, kako kaže ravnatelj, pobrkao datume.

Koordinator tražio dodatna 24 sata

Kako uopće funkcionira ulaganje prigovora na privremene rezultate državne mature? Prema Pravilniku o polaganju državne mature, učenici imaju 48 sati od objave privremenih rezultata žaliti se školskom ispitnom povjerenstvu. Njime predsjeda ravnatelj škole uz još šest nastavnika od kojih je jedan školski ispitni koordinator. Ispitno povjerenstvo u takvom sastavu zaprima prigovore učenika na bodovanje; zatim utvrđuje opravdanost razloga podnošenja prigovora; u konačnici o tome obavještava Centar za maturu u propisanom roku.

U praksi, član povjerenstva koji je ispitni koordinator zadužen je za zaprimanje prigovora, njihovu distribuciju ostatku povjerenstva te u konačnici, komunikaciju prema Centru za maturu. Iako je, prema pojašnjenju ravnatelja Pintarića, ispitni koordinator trebao dostaviti opravdane žalbe Centru do 15 sati 13. srpnja, on je na to zaboravio. Centru istoga dana, 22 minute iza 20 sati, šalje mail u kojem moli da mu se produlji rok za dostavu žalbi najkasnije do 12 sati 14. srpnja, odnosno 24 sata kasnije od jasno propisanog roka.

U pokušaju produljenja roka, ispitni koordinator ŠPUD-a Centru za maturu naveo je kako je stigao veliki broj prigovora, od toga značajan broj njih u zadnji čas. Zatim navodi kako se o svakom prigovoru mora očitovati školsko ispitno povjerenstvo, a s obzirom da su članovi ispitnog povjerenstva – kako navodi – na godišnjem odmoru, moli da mu se omogući naknadan unos prigovora u sustav Središnjeg registra državne mature.

‘Mi smo bili spona koja je pukla’

Kako školskim ispitnim povjerenstvom predsjeda ravnatelj škole, upitali smo ga je li točno da je u dane kada su stizale učeničke žalbe na maturu (dio 11. srpnja, 12. srpanj i dio 13. srpnja) odobrio godišnji odmor članovima ispitnog povjerenstva. Pintarić to opovrgava. “Bili smo u školi 11. i 12. srpnja, a članovi ispitnog povjerenstva su od 13. srpnja na godišnjem. Međutim, svi smo bili u Zagrebu i svi smo bili na raspolaganju online”, kazao nam je.

Dodaje i kako je ispitno povjerenstvo 13. srpnja od ispitnog koordinatora zaprimilo sve žalbe na koje su se trebali očitovati. Pritom je zaboravio da ih toga dana do 15 sati treba dostaviti u Centar za maturu. “Svi su učenici predali svoje žalbe u roku i mi smo bili spona koja je pukla”, priznaje ravnatelj ŠPUD-a Pintarić govoreći o, kako kaže, lapsusu ispitnog koordinatora. A on, prema ranijim navodima, nekoliko godina obnaša tu dužnost u školi bez situacija sličnih ovoj. U toj je situaciji oštećeno devetero maturanata, od kojih su tri pala maturu.

Koordinatori su oslobođeni dijela nastave

Valja istaknuti kako školski ispitni koordinatori, u skladu s Pravilnikom o normi rada nastavnika u srednjoškolskoj ustanovi, imaju pravo na određene olakšice u nastavi. Kako propisuje Pravilnik, sukladno broju maturanata koje je škola upisala u školskoj godini, ispitnom se koordinatoru umanjuje satnica koju mora provesti u nastavi. Na primjer, ako škola ima između 51 i 100 maturanata, ispitnog koordinatora oslobađa se šest sati nastave tjedno tijekom cijele godine.

Prema dostupnim podacima Ministarstva obrazovanja, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb ove je školske godine u četvrtim razredima imala upisana 192 učenika. To znači da je ŠPUD-ov ispitni koordinator, sukladno spomenutom Pravilniku, oslobođen 10 sati rada u nastavi tjedno tijekom cijele školske godine. U praksi, to znači da, ako je ispitni koordinator nastavnik hrvatskog jezika, umjesto 20 sati koje tjedno mora provesti u neposrednoj nastavi, odrađuje samo 10 tjedno na račun umanjene norme zbog odgovorne funkcije školskog ispitnog koordinatora.

Ravnatelj odgovara za zakonitost mature

Za ispitnog su koordinatora, u bilo kojoj školi, ključni dani u godini oni u kojima se provode ispiti državne mature i sve ono što je s njima vezano, tako i žalbe na maturu. Ravnatelj NCVVO-a Vinko Filipović Telegramu potvrđuje kako ove godine, osim slučaja Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn, nisu imali drugih u kojima su ispitni koordinatori zakasnili s upisom učeničkih prigovora u sustav. Na pitanje je li moguće učiniti iznimku od pravila i pregledati učeničke prigovore s obzirom da greška nije bila njihova, takvu mogućnost ne spominje. Citira Pravilnik o maturi.

“Način i rokovi podnošenja prigovora definirani su člankom 43. Pravilnika o polaganju državne mature kojim je definirano da se pisani prigovor na bodovanje ispita može podnijeti u roku od 48 sati od objave rezultata ispita, a u njemu mora biti naznačeno na koji se zadatak odnosi te objašnjeno u čemu se sastoji nepravilnost. Učenik prigovor podnosi ispitnome povjerenstvu koje daje mišljenje o opravdanosti razloga podnošenja prigovora učenika te ga prosljeđuje Centru”, kaže.

U citiranom Pravilniku o maturi, u članku 14. stavak 2 stoji i kako je za zakonitost provedbe ispita u školi odgovoran ravnatelj. U tom smo smislu upitali resorno ministarstvo Radovana Fuchsa hoće li u Školu primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb uputiti prosvjetnu inspekciju. I njih smo pitali može li u ovom slučaju, u kojemu su učenici oštećeni ne svojom greškom, biti učinjena bilo kakva iznimka od pravila. Do zaključenja teksta odgovore nismo zaprimili, no objavit ćemo ih kada stignu.