Nekad je nužno odabrati stranu

Ovaj tjedan samo je gurnuo na površinu ono što svi već znamo: klerikalizam je duboko u javnim bolnicama

Dragan Markovina komentira ključne momente tjedna za nama

Tjedan rasprava o BiH, eskalacije problema s prizivom savjesti, evakuacije Mariupolja i raspleta u HNL-u...

Iza nas smo ostavili tjedan velikih rasprava potaknutih raspisivanjem izbora u Bosni i Hercegovini, ispratili smo i do čega dovodi klerikalizam u javnim bolnicama, gledali smo kako se civili konačno evakuiraju iz čeličane u Mariupolju, odslušali dramatičan govor Aleksandra Vučića kojim je najavio otklon od Rusije, dočekali raspisivanje izbora u Splitu, još jednom shvatili da je Austrija čvrsto odlučila da ukloni ustašonostalgiju iz zemlje.

Ispratili smo nelogičnu odluku da se gostu Filozofskog teatra uskrati ulazak u zemlju, gledali dodjelu godišnjih nagrada HND-a, proslavu godišnjice oslobođenja Zagreba od fašizma i na kraju Plenkovićev posjet Kijevu. Krajem nedjelje ćemo pak saznati je li došlo do raspleta u HNL-u ili ćemo gledati finale prvenstva na Maksimiru.

Izbori u Bosni i Hercegovini

Kao što je bilo i očekivano, raspisani su opći i izbori za članove Predsjedništva u Bosni i Hercegovini, bez obzira što izborni zakon nije promijenjen. Jednako tako očekivano je Željko Komšić momentalno najavio svoju kandidaturu uz nekakvu mantru o tome kako se ne može sada zaustaviti, kao što je također očekivana bila prazna najava Hrvatskog narodnog sabora o nekakvoj teritorijalnoj reorganizaciji zemlje.

Tvrdoglavost Zorana Milanovića da bez ikakvih diplomatskih obzira nastavi inzistirati na vetu spram ulaska Finske u NATO, jednako je suluda koliko i uzaludna, jer se u Bosni i Hercegovini neće ništa promijeniti, budući da su pozicije ukopane, histerija maksimalna, a sklonost kompromisu ozloglašena kao izdaja.

Jedino što na koncu, želi li dokinuti mogućnost da Komšić bude opet izabran, Hrvatska može napraviti, jeste široka kampanja da onih par stotina tisuća Hrvata iz Bosne i Hercegovine koji žive u Hrvatskoj, odu doma taj vikend i iziđu na izbore. Zanimljivo je pak kako se to jedino ne spominje kao opcija.

Vučićev otklon od Rusije

Kad smo već kod stanja u regiji, jedna od zabavnijih saga je ona u kojoj Aleksandar Vučić sebe kontinuirano predstavlja gotovo pa najvećom žrtvom napada Rusije na Ukrajinu. No, izgleda da je konačno odlučio da javno izrekne ono što je svima već odavno jasno, a to je da se mora prikloniti zapadu, unatoč jeftinoj nafti i plinu koje ima zahvaljujući tome što je to ispregovarao s Putinom.

To je najavio na dramatičnoj presici, koju mu je sam Putin olakšao koristeći presedan Kosova kao opravdanje za njegovo priznanje odmetnutih ukrajinskog regija. Stav tabloida u Srbiji prema Putinu se momentalno počeo mijenjati, a na koncu će se vjerojatno dočekati i konačno usklađivanje Srbije s politikom zapada.

Evakuacija Mariupolja, Lavrovljevo lupetanje i Plenkovićev posjet Kijevu

S ukrajinskih bojišta stižu pak razne vijesti, o uspjesima jedne ili druge strane i o standardno brutalnim granatiranjima gradova i smrtima civila. Jedina dobra vijest u čitavoj priči je ta da su prošlog tjedna konačno evakuirani svi civili iz čeličane u Mariupolju. Pored toga, ministar vanjskih poslova Rusije, Sergej Lavrov bulaznio je nešto o Hitlerovim židovskim korijenima pokušavajući objasniti zbog čega žele denacificirati zemlju kojoj je na čelu čovjek židovskog porijekla. A na kraju tjedna u Kijevu se konačno ukazao i Andrej Plenković, na mjestu na kojem je doista učestalo odlazio prije početka rata.

Eskalacija klerikalizma u javnim bolnicama

Proteklog tjedna se čitava zemlja, zahvaljujući tužnom slučaju Mirele Čavajde koja nosi bebu zahvaćenu tumorom, suočila s onim što je postala javna tajna, a to je da je klerikalizam toliko uspješno prodro u javne bolnice, da praktično više nitko od liječnika ne želi izvoditi pobačaj. On tako nije zakonski zabranjen, ali je skoro pa onemogućen.

I ovdje jeste jedna tema zakonsko normiranje ove situacije i odgovornost ministra Beroša, ali je druga, ništa manje bitna ona o ideji da netko kao javni zaposlenik odbija raditi ono što mu je u opisu radnog mjesta, vodeći se vjerskim razlozima. Taj problem trebao je biti odavno riješen i krajnje je vrijeme da se ta mogućnost dokine.

Otkazan Filozofski teatar

Kad smo kod apsurdnih pa i tužnih odluka, jedna je vezana uz Filozofski teatar Srećka Horvata, kojeg u novom izdanju nećemo gledati, budući da je planiranom gostu, Mohamed Oulda Slahiju, čovjeku koji je bezrazložno bio zatočen petnaest godina u Guantanamu, iz sigurnosnih razloga uskraćen ulazak u Hrvatsku.

Izbori u Splitu

Konačno su raspisani i izvanredni izbori u Splitu, oni za gradonačelnika i općinsko vijeće, i to u istom tjednu u kojem je potvrđena optužnica protiv dosadašnjeg zamjenika gradonačelnika, Bojana Ivoševića. Utrka u kojoj od relevantnih kandidata sudjeluju upravo Puljak i Ivošević, Zoran Đogaš kao kandidat HDZ-a, Davor Matijević kao kandidat SDP-a i Josip Markotić kao kandidat Mosta, pretvorit će se zapravo u referendum o Ivoševiću, pri čemu će kako sada stvari stoje, zanimljiviji biti raspored snaga u novom sazivu gradskog vijeća.

Nagrade HND-a

Početkom tjedna u kojem se intenzivirala tema novog zakona o medijima, Hrvatsko novinarsko društvo organiziralo je svečanu dodjelu nagrada, na kojoj su nagrađeni novinari koji ovo društvo čine znatno boljim, nego što bi bilo bez njihovog djelovanja. Od Borisa Dežulovića i Marinka Čulića, preko Tamare Opačić i Vladimira Matijanića, pa sve do Telegramovog Andreja Dimitrijevića. No, pravo je pitanje hoćemo li ikad dočekati zemlju u kojoj novinari neće morati raditi poslove koje bi trebale obavljati državne institucije po defaultu?

Austrijski obračun s revizionizmom

Kraj pregleda tjedna ostavljam za povijesne teme. Prvo obračun Austrije s hrvatskim revizionizmom i ispravna odluka da se ukloni šahovnica s prvim bijelim poljem na Bleiburgu, rezultirao je tragikomičnom prosvjednom notom Ministarstva vanjskih i europskih poslova u kojoj se trabunjalo nešto o povijesnom grbu i stigmi koja se pripisuje Hrvatima koje žive u Austriji. A stvar je potpuno jasna.

Taj grb s prvim bijelim poljem bio je na toj ploči isključivo zato što je takav korišten u NDH, jednako kao što je okupljanje na bleiburškom polju isključivo služilo kao politički miting revizionista. Što je Austrija ispravno prepoznala. No, reakcija hrvatskog ministarstva vanjskih poslova najviše govori o tome zbog čega se još nismo zakonski obračunali s veličanjem ustaštva.

Dan oslobođenja Zagreba

S druge pak strane, dan oslobođenja Zagreba od fašizma i ove je godine obilježen paljenjem Trnjanskih krijesova i raznim popratnim manifestacijama u organizaciji antifašističkih udruga, ali uz vidno prisustvo gradskih vlasti, koje su k tome odlučile obnoviti uklonjeni natpis ubijenima u spomen-parku Dotrščina. Što daje nadu da će se 8. svibnja vratili u kalendar grada i na gradske ulice.

Rasplet u HNL-u

Konačno, ova nedjelja donosi nam dva velika derbija u HNL-u i možda konačni rasplet prvenstva ili definitivan zaplet koji bi mogao kulminirati u svojevrsnom finalu prvenstva na susretu Dinama i Hajduka u Maksimiru u zadnjem kolu. Kako god završilo, već dugo nismo imali ovako zanimljivu ligu i interes publike.