Ovako, 11. dan nakon potresa koji je nagazio i Zagreb, visi dimnjak s krova Pravnog fakulteta

‘Za uklanjanje je odgovoran vlasnik’, kazao nam je Pavle Kalinić, a vatrogasci nemaju mehanizaciju za tako veliki dimnjak pa nisu mogli pomoći

Potres u ožujku nanio je velike štete zgradama diljem Zagreba, a među najpogođenijima je, osim samog područja uz epicentar, centar grada i njegova okolica. Potres od 6,2 po Richteru u Petrinji dodatno je povećao štetu na zgradama diljem grada, na kojima, u većini slučajeva, sanacija nije ni počela.

Jedna od građevina na kojoj smo zamijetili novije oštećenje je i glavna zgrada Pravnog fakulteta u Zagrebu. Kako smo snimili jutros, 11. dan nakon velikog potresa u Petrinji koji je nagazio i Zagreb, dimnjak visi s krova, nagnut na istočnu stranu dvorišta fakulteta. Porazgovarali smo s jednim od zaštitara na obližnjim zgradama koji nam je potvrdio kako “taj dimnjak tako stoji danima”.

Ovaj kadar snimili smo stojeći pred Hemingway barom

Raspitali smo se je li šteta prijavljena

Kako nas je zanimalo je li šteta prijavljena, zašto još uvijek nije sanirana te hoće li uklanjanje evidentno opasnog dimnjaka uskoro početi, počeli smo zvati brojeve nadležnih službi za prijavu štete.

Jedan broj nas je odmah izbacio, a na drugom smo čekali više minuta popraćenih živahnom glazbom, da bi nam operaterka rekla kako oni samo zaprimaju prijave štete te kako uvid u ranije prijave nemaju. Uputila nas je na Ured za upravljanje hitnim situacijama.

Pogled s ulice na prostor ispod dimnjaka

Kalinić: ‘sanacija dimnjaka je na vlasniku’

Zvali smo stoga pročelnika za upravljanje hitnim situacijama, Pavla Kalinića, koji nam se javio iz Gline. Rekao je kako su u zgradi Pravnog fakulteta prije par dana bili statičari koji su procijenili kako su sigurni samo prizemlje i prvi kat.

Vezano za dimnjak, kaže da je to na vlasniku zgrade, što je Sveučilište u Zagrebu, te dodaje kako vatrogasci uskaču kad god mogu i skidaju dimnjake te ostale štete s krovova iako to nije na njima. “Ta zgrada ima ozbiljnih problema”, dodao je.

Potom nas je zamolio i da objavimo jedno upozorenje za građane. “Molim vas, objavite, zamolite ljude da se pridržavaju toga da kad se negdje stavi crvena markica da to onda nije za stanovanje. Da kada se ogradi trakom, da paze da ne prolaze onuda. I neka sami ne uključuju plin. Ako im je plinara isključila plin, ne smiju to raditi”, rekao je i dodao kako vatrogasci ovih dana imaju puno požarnih intervencija zbog neispravnih dimnjaka.

Pogled izbliza

Vatrogasci ovu štetu ne mogu sanirati

U međuvremenu smo nazvali i Javnu vatrogasnu postrojbu Grada Zagreba u kojoj su nam se odmah javili. Pitali smo ih znaju li za ovaj slučaj i hoće li oni možda biti ti koji će ga sanirati.

“Mi tu ne možemo ništa, jer se radi o građevinskim zahvatima za koje je potrebna teška mehanizacija koju mi ne posjedujemo. Potreban je kran koji może podignuti ogroman teret i popraviti krov. Koliko nam je poznato, vlasnici su upućeni na građevinske tvrtke”, rekli su nam vatrogasci. Dodali su kako pomažu koliko mogu, ali “kako oni nisu građevinska tvrtka”.

Poručili su i kako je u Zagrebu dosad odrađeno 1000 hitnih intervencija vezanih uz otklanjanje posljedica potresa te kako se uglavnom uklanjaju nesigurni dijelovi objekata vozilima za spašavanje s visine i posebno obučenim vatrogascima za rad na visini. Dodali su kako su oni bili jedna od najbrojnijih ekipa spašavatelja iz ruševina u Petrinji i Glini s 85 vatrogasaca, 21 vozilom kao i s 5 vodiča i 8 spasilačkih pasa te kako “dislokacija Petrinja danas broji 27 vatrogasaca i 7 vozila, a dislokacija Sisak 5 vatrogasaca s dva vozila”.

Zgrada značajno oštećena u ožujku

Podsjetimo, potres u ožujku je značajno oštetio zgradu Sveučilišta u Zagrebu u kojoj djeluje i Pravni fakultet. Već prvim pregledom nakon potresa, građevinski su stručnjaci procijenili kako je privremeno neupotrebljiva.

“Ništa se nije urušilo, ali je zgrada pomaknuta 10 centimetara. To se izvana ne vidi, ali ona više nije sigurna. Unutra je sve porazbijano, porazbacano…”, izjavio je dekan Igor Gliha za Jutarnji u ožujku nakon potresa. Kako je Telegram pisao sredinom prosinca, Pravni fakultet još je ljetos dogovorio radove za obnovu svojih ostalih zgrada, na Trgu Republike Hrvatske 3, u Ćirilometodskoj 4 te u Nazorovoj 1. No ova glavna, najteže stradala na Trgu Republike Hrvatske 14, prema ranije objavljenim procjenama obnavljat će se godinama.

Što je s dimnjakom koji prijeti da padne s krova pitali smo i upravu fakulteta, no danas nismo uspjeli doznati; s obzirom na to da je neradni dan, na telefone se nitko ne javlja. Poslali smo upit mailom i odgovor ćemo objaviti čim ga dobijemo.