Ovako govori prvi svećenik Rusije: ‘Ukrajina je prijetnja koju treba iskorijeniti’

Patrijarh ruske pravoslavne crkve čvrsto je stao uz Putina

Čelnik ruske pravoslavne crkve patrijarh Kiril čvrsto je stao iza Vladimira Putina i njegove invazije na Ukrajinu te u svojim propovijedima redovito ponavlja službenu retoriku Moskve. “Ako Ukrajinu vidimo kao prijetnju, imamo pravo koristiti silu kako bi osigurali da je ta prijetnja iskorijenjena”, nedavno je rekao Kiril pravoslavnim vjernicima, kojih je u Rusiji oko 100 milijuna, piše Daily Beast.

Patrijarh Ukrajince smatra grešnicima, pa tako rat u Ukrajini vidi kao “metafizički važan sukob”. “Ušli smo u sukob koji nije samo fizički, nego i metafizički važan. Govorimo o ljudskom spasenju, nečemu što je puno važnije od politike”, konstatirao je Kiril. Invaziju na Ukrajinu vidi i kao rat protiv Zapada, kojeg smatra dekadentnim. Tako je nedavno na misi ustvrdio kako Zapad organizira genocid protiv država koje ne žele održati gej parade.

Kiril i Putin dijele viziju “Ruskog svijeta”, povezujući navodno duhovno jedinstvo i teritorijalnu ekspanziju prema dijelovima bivšeg Sovjetskog Saveza. Ono što Putin vidi kao političku restauraciju, Kiril vidi kao križarski rat, kazali su stručnjaci za Reuters. Ruska pravoslavna crkva smatra Ukrajinu iznimno značajnom jer je kolijevka Kijevske Rus, srednjovjekovne države čiji je vladar Volodimir/Vladimir primio kršćanstvo od bizantskih pravoslavnih misionara. Na naslijeđe te države pozivaju se i Ukrajina i Rusija.

‘Duboko ukorijenjen sustav’

Putin je u izjavi, objavljenoj na početku invazije na Ukrajinu, ustvrdio kako se “novi svjetski poredak rađa pred našim očima”, piše Daily Beast navodeći kako su ruski predsjednik i patrijarh uspostavili simfoniju – teološki koncept o savezu između crkve i države temeljenom na uzajamnoj podršci i međusobnom poštovanju u kojem niti jedna strana dominira nad drugom.

Povjesničar Bizanta i pravoslavne crkve, Henry Hopwood Phillips rekao je da će NATO, Zapad i oni koji se protive Putinovom režimu dugo čekati prije nego što Putin i Kiril pomisle da cilj ne opravdava sredstva. “Informacijski rat i oružani sukob protiv Putina su izgleda učinkoviti, ali uz sav digitalni barut Zapada, suočeni smo s gotovo 700 godina duboko ukorijenjenog sustava duhovnog vjerovanja”, ustvrdio je povjesničar.

Hopwood Phillips navodi da je Kirilov utjecaj zanemaren ili “izgubljen u prijevodu” u zapadnim prijestolnicama. “Putin bi pogubio svakog ruskog vjernika koji se ne slaže s Kirilom. Spojeni su za kuk, a oni su oblikovali religiju kako bi ponudili ruskom narodu duhovnu hranu materijalnih potrepština”, naveo je.

‘Potreban nam je Frodo’

Međutim, Kirilovo podržavanje Putina i invazije na Ukrajinu naišlo je na protivljenje pravoslavnih svećenika u Rusiji – gotovo 300 članova grupe pod nazivom ‘Ruski svećenici za mir’ potpisalo je pismo u kojem osuđuju “ubilačke naredbe” izvršene u Ukrajini.

Ratu su se usprotivile i crkve u inozemstvu koje su povezane s moskovskim patrijarhatom. Mnogi patrijarhi i mitropoliti su kritizirali Kirila zbog podrške ratu. Tako je ruska pravoslavna crkva u Amsterdamu odbacila Kirilovo vodstvo navodeći kako su počeli dobivati prijetnje, jer su osudili invaziju na Ukrajinu. “Više nismo u mogućnosti djelovati unutar moskovskog patrijarhata i pružiti duhovno sigurno okruženje za naše vjernike”, poručili su iz amsterdamske parohije svetog Nikole.

A na pitanje što bi moglo zaustaviti Putina i Kirila u pohodu na Rusiju, za Daily Beast je odgovorio Sergej Buntman, programski direktor sad već ugašenog liberalnog radija Ekho Moskva. “Potreban nam je Frodo”, kazao je Buntman aludirajući da je potreban neki junak, poput lika iz Gospodara Prstenova, da spasi obje zemlje.