Ovako izgledaju udžbenici prvašića nakon tjedan dana. Malo su se raspali

Roditelji diljem zemlje prijavljuju probleme s knjigama izdavača Alfa za prvi razred

Početak školske godine dosad se pokazao kao ozbiljan fijasko. Školi za život, projektu koji je službeno krenuo u ponedjeljak i koji u Ministarstvu obrazovanja opisuju kao ključan dio velike obrazovne reforme, naprosto ne ide. Posljednji primjer su udžbenici. Neki od njih se, kao što možete vidjeti na fotografijama, doslovno raspadaju.

Telegramu se, između ostalih, javio tata jedne zagrebačke prvašice: “Fasciniran sam da se već nakon prvog dana nastave početnica iz hrvatskog raspada, i to sa svakim okretanjem stranica”. Čovjek je, da bi njegova kći mogla koristiti knjigu, na kraju morao prvih deset stranica oblijepiti selotejpom.

Cijeli razred s pokrpanim udžbenikom

Kako se zasad čini, raspadaju se pojedini udžbenici samo jednog izdavača, Alfe. No, Alfini udžbenici čine 31,6 posto svih odabranih udžbenika u ovogodišnjoj Školi za život. U slučaju prvašice iz Zagreba, radi se o ‘Škrinjici slova i riječi’, Alfinom integriranom radnom udžbeniku za 1. razred osnovne škole u dva dijela. Da slučaj nije izoliran, govori činjenica da je ostatak razrednih kolega malene prvašice u istom problemu pa su se i njihovi roditelji, kao i učiteljica, priručno snalazili sa selotejpom.

Ovaj tata kod kuće je pregledao i drugi dio udžbenika koji se još ne koristi u nastavi i, kako kaže, već nakon prvog listanja počeo je pokazivati nezanemarive znakove oštećenja. Polako su i drugi roditelji počeli javljati o problemima sa svim Alfinim udžbenicima, pa tako stižu primjedbe iz Zadra ili, recimo, Osijeka o čemu su pisali i lokalni mediji.

 

Kako nam kaže ovaj tata, preko vikenda će zalijepiti ostatak pokidanih stranica “ako se u međuvremenu ne odlučimo za spiralni uvez”.

Udžbenik u 312 prvih razreda

Alfin radni udžbenik u dva dijela, prema podacima resornog ministarstva, odabran je za 312 prvih razreda osnovnih škola u Hrvatskoj. Radi se o udžbeniku radnog karaktera, tj. učenici u njega upisuju svoja rješenja i odgovore na zadatke pa je udžbenik predviđen za jednogodišnje korištenje.

Prema Pravilniku o udžbeničkom standardu, uvez tiskanog udžbenika je “lijepljen ili šivan, kvalitetan i konzistentan tako da omogućuje višegodišnje korištenje”. Iako se u ovome slučaju ne radi o udžbeniku predviđenom za višegodišnje korištenje, teško je vjerovati kako je predviđen tek za jednotjedno korištenje, što se u ovome slučaju dogodilo.

Manjak ljepila?

Daniela Novoselić, direktorica nakladništva u Alfi, rekla nam je kako uzrok ovome problemu mogu biti brojni razlozi – od toga da je u pojedinoj seriji stroj pustio ljepilo u manjoj mjeri do toga da se ljepilo nije dovoljno osušilo.

“U ovome slučaju, roditelji mogu uložiti reklamaciju u školi, što će im biti uvaženo i učenici će dobiti nove udžbenike”, poručila je za Telegram Novoselić, dodajući kako su tiskare odgovorne za dio procesa koji se tiče papira, ljepila, uveza, itd. Poručila nam je i kako Alfa nema svoju tiskaru poput nekih nakladnika te kako surađuju s njih nekoliko. U svakom je udžbeniku, kaže, navedena tiskara u kojoj je tiskan.

I prošle godine isti problem

Spomenimo i kako učenici na početku školske godine zadužuju udžbenike financirane iz državnog proračuna i na kraju godine ih vraćaju za sljedeću generaciju, naravno, ako se ne radi o udžbeniku radnog karaktera. U tom smislu, roditelji su financijski odgovorni ako se oprema ili udžbenici unište.

Nije naodmet podsjetiti i kako je prošle godine, na početku eksperimentalne Škole za život, bilo problema s kvalitetom eksperimentalnih udžbenika, na brzinu izrađenih i tiskanih.