Ovako polemiziraju hrvatski ministri i glasnogovornik slovenske vlade. Kamo to uopće može dovesti?

Troje ministara danas je odgovorilo Jelku Kacinu

Glasnogovornik slovenske vlade za Covid-19 Jelko Kacin svojim izjavama vezanim za razvoj epidemije u Hrvatskoj posljednjih dana izaziva prilično oštre reakcije hrvatskih dužnosnika. Kacin je prošloga tjedna najavio da bi Hrvatska mogla završiti na slovenskoj crvenoj listi, koja podrazumijeva dvotjednu karantenu za svakoga tko prelazi zajedničku granicu. Pritom nije dopustio da ga u razmatranju opasnosti koje Slovencima prijete u Hrvatskoj omete činjenica da je slikan kako čisti bazen ispred svoje vile na Krku.

Glasnogovornik je u istom stilu nastavio i sljedećih dana, kada je isticao koliko ga brine rast broja novih slučajeva u Hrvatskoj, da bi jučer spomenuo i mogućnost kako je kod nas počeo treći val zaraze. Slovenija će Hrvatsku sutra konačno zaista staviti na crvenu listu, odnosno uvesti obaveznu karantenu koja na snagu stupa u petak u ponoć. Slovenci koji se trenutno nalaze u našoj zemlji dobit će dovoljno vremena da se do kraja vikenda vrate u domovinu kako bi izbjegli karantenu.

Božinović kaže da imamo odličnu sezonu

Zabrinuti zbog mogućnosti naglog prekida turističke sezone koji bi donio egzodus slovenskih turista, hrvatski političari nisu mirno slušali kako Kacin prijeti uvođenjem mjera na granicama. U javnu raspravu sa Slovencem upustilo se čak troje ministara, koji domaću javnost uvjeravaju kako daju sve od sebe da poprave dojam o situaciji u Hrvatskoj u očima susjeda. Načelnik Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u emisiji RTL Danas jasno je odbacio optužbe iz Slovenije.

“Naravno da Hrvatska nije nesigurna zemlja, ni po kojem aspektu praćenja sigurnosti. Što se tiče tih izjava, činjenica je da brojke rastu, ali je Hrvatska istovremeno jedna od rijetkih zemalja koje imaju turizam u ovom razdoblju koji ide i do 70, 80 u usporedbi s prošlom godinom koja je bila rekordna. To nema niti jedna zemlja. Povećan je ‘muving’, kretanje ljudi, ljudi kad su na odmoru sigurno se i opuste, tako da nije čudno da brojevi rastu”, kazao je Božinović.

“Činjenica je da je najveći broj slovenskih gostiju, turista, a njih je oko 100 tisuća, u županijama poput Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske koje zajedno u zadnja 24 sata imaju deset novooboljelih, dakle manje nego u Sloveniji”, dodao je Božinović.

Brnjac kaže da su Slovenci u RH sigurni

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac glasnogovorniku slovenske vlade odgovorila je ističući kako je percepcija Hrvatske kod većine slovenskih turista iznimno dobra. “U Hrvatskoj se osjećaju sigurno s obzirom da je dobro poznaju te su vlasnici brojnih nekretnina, njih više od 100.000”, kazala je, i spomenula statistike koje pokazuju da većina Slovenaca ljetuje u dijelovima Hrvatske u kojima je broj oboljelih nizak.

U priopćenju u kojem se osvrće na Kacinov istup, Ministarstvo turizma odbacilo je njegove navode kako je u Hrvatskoj stanje dramatično, te najavilo da će nastaviti širiti točne informacije o stanju u Hrvatskoj. “Hrvatska će nastaviti činiti sve što je u njezinim mogućnostima kako bi mjerodavne inozemne institucije imale sve točne i precizne informacije na temelju kojih donose odluke o uvrštenju zemalja na rizične liste, odnosno na popise sigurnih zemalja”, zaključila je ministrica.

Beroš ne vjeruje u Kacinove teorije

Najizravniji u odgovoru Kacinu bio je ministar zdravstva Vili Beroš, koji je ranije danas jasno rekao da ne vjeruje u njegovu teoriju o trećem valu koronavirusa u Hrvatskoj. “Nismo sigurno ni je li u Hrvatskoj i drugi val epidemije, pa ni treći. Mislim da je njegova izjava, s obzirom da nije epidemiolog, ipak malo drugačija i da je ne treba sagledavati baš realno”, kazao je ministar. Beroš je oštar bio i u komentaru koji je dao za Dnevnik N1 televizije.

„Ne bih komentirao njegove riječi, očito nije dobro upućen u stanje našeg zdravstvenog sustava. Hrvatska je šampion turizma u Europi i svijetu, siguran sam da se najveći dio slovenskih državljana u Hrvatskoj osjećao sigurno. Legitimno je da se boje unosa zaraze u svoju državu prije početka škole, ali nije u redu da situaciju u Hrvatskoj proglašavaju dramatičnijom nego što ona zaista je”, kazao je Beroš.