Ovako sada izgleda jedna od najljepših uvala na Jadranu. Mještani tvrde da ju općina devastira izgradnjom vodovoda

Kod uvale Mala Stiniva postavljaju se cijevi za vodu, nakon upita Telegrama na teren je izašla i inspekcija

Početkom travnja počeli su radovi na gradnji cjevovoda od mjesta Poljica do Jelse na Hvaru, a cilj projekta je dovođenje pitke vode do nekoliko manjih naselja na otoku. No, kako doznaje Telegram, prilikom probijanja trase u uvali Mala Stiniva navodno je došlo do ozbiljne devastacije terena.

Čitatelji koji su nas alarmirali tvrde kako je izvođač radova 48-tonskim bagerom, izgradnjom serpentina kojima se pristupa gradilištu, jednostavno ogolio obližnje brdo. Kako bi to dokazali, poslali su nam i fotografije. Zabrinuti mještani upozoravaju i kako najgore tek slijedi, jer je bager već prešao u susjednu uvalu Lučica.

Kažu nam kako zbog načina izgradnje cjevovoda i opsega izvedenih radova sumnjaju da se uopće nije vodilo računa o zaštiti tla, vegetacije, krajobraza, suhozida i vizura, što bi svakako bilo krajnje apsurdno budući da su Mala Stiniva i Lučice često uvrštavane na popise najljepših uvala na Jadranu.

Uvala Mala Stiniva nakon što je bager napravio serpentine

Vratit će u prvobitno stanje. Kako točno?

Telegram je odmah nakon dojave poslao upite lokalnim mjesnim odborima, općini Jelsi, Hvarskom vodovodu, Državnom inspektoratu, Ministarstvu turizma te Ministarstvu zaštite okoliša. Prvi nam se javio Ivan Grgičević, direktor Hvarskog vodovoda, koji tvrdi da projekt ima građevinsku dozvolu koja je izdana još 2018.

Pojašnjava kako za nesmetano postavljanje cjevovoda treba probiti put u širini 5 do 6 metara jer ga se ne može postaviti bez teške mehanizacije koja, prema njemu, “ponekad napravi i neplaniranu štetu”. No priznaje da izvođač radova, tvrtka iz Vodica, nije u potpunosti poštivala činjenicu da zahvate treba napraviti s najvećom pažnjom.

Kaže kako je stoga od njih zatraženo da trasu na tom istočnom dijelu maksimalno urede i dovedu u prvobitno stanje. Iako je svakome jasno da se jednom razbijeni krš ne može ponovno sastaviti, po Grgičeviću će se prvobitno stanje uvale postići već samim “uklanjanjem srušenog raslinja i kamenja koje se otkotrljalo s trase”.

Šef Vodovoda najavio poskupljenje radova

Šef Hvarskog vodovoda navodi i kako je zatraženo da se širina radne trase za polaganje cjevovoda, na predjelu iznad Lučice, smanji na 3,5 metra te da se materijal iz iskopa odmah odvozi na privremeni deponij, kako se ne bi stvarao „pokos od novo iskopanog materijala“ što daje “ružnu sliku promatraču”.

Zašto sve to nije naredio ranije ostaje misterij, ali je zanimljivo kako se u odgovoru na kraju sjetio dodati kako će “zbog pažljivog, možda dijelom i ručnog”, izvođenja radova na ovom dijelu trase oni zasigurno poskupjeti.

Potrebna prethodna ocjena prihvatljivosti

Ministarstvo zaštite okoliša potvrdilo nam je da su nakon našeg upita od nadležnih zatražili očitovanje budući da se radi o jednoj o najljepših uvala na Jadranu gdje svakako treba vrlo pažljivo vršiti iskope. Prema njihovim informacijama na teren je odmah izašao građevinski inspektor.

Iz građevinske inspekcije Državnog inspektorata odgovorili su nam kako je navedeno područje dio ekološke mreže Natura 2000 te je za zahvat, uz dobivanje građevinske dozvole, bilo potrebno i provesti prethodnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu.

“Stoga su inspekcije državnog inspektorata, inspekcija zaštite prirode i šumarska inspekcija, pokrenule postupak nadzora te će sukladno prikupljenim informacijama postupati u skladu sa svojim ovlastima. Također, građevinski inspektor obavio je inspekcijski očevid na predmetnoj lokaciji. Inspekcijski postupak je u tijeku”, javili su nam u četvrtak iz Inspektorata.

Za načelnika je trajna devastacija manji problem

Unatoč svemu, načelnik općine Jelsa Nikša Peronja misli da se previše napada projekt. “Radimo cjevovod Bože moj! Pedeset, šezdeset godina istočni dio otoka nema vodu. A upravo to područje Hvara turistički raste i ljeti ima i do 70 tisuća noćenja. Mi smo uspjeli napraviti projekt, osigurali sredstva i gradimo cjevovod. Slomili smo se da to omogućimo. Ljudima ovdje i dalje lokalni DVD donosi vodu pomoću cisterne”, ispričao nam je Peronja.

Devastaciju naziva manjim problemom i dodaje kako bi bila tragedija da se zbog tako nečega radovi sada zaustave jer su problemi nastali na samo jednom dijelu 15 kilometara duge trase cjevovoda. “To se ne vidi na fotografijama ali tamo vam je nevjerojatna strmina. I sada, da vi dovezete bager koji može iskopati rupu dovoljno duboku za tu cijev pa nakon toga stroj koji ju postavlja vi morate imati prolaz”, tvrdi Peronja.

Kaže i kako je izvođač radova “to mogao napraviti bolje”, ali da se u tom smjeru sada poduzimaju potrebni koraci. Poput direktora Hvarskog vodovoda i Peronja je stava da će se nakon radova sve vratiti u prvobitno stanje. Na naš upit tko će pokriti taj trošak, odgovorio nam je da će se tu postići dogovor, ali da će on vjerojatno ići na izvođača.

Izvođač radova nije nam se javio

Kako bismo doznali kolika bi ta cifra mogla biti i na koji način planiraju vratiti krš u prvobitno stanje, Telegram je pokušao kontaktirati i izvođača radova. No na tri broja navedena na njihovim stranicama dobili smo odgovor kako se taj broj više ne koristi. Na četvrti se pak nitko nije javljao.

Novinaru Slobodne Dalmacije koji je u travnju obišao radove radnici te tvrtke izjavili su kako im je drago što će mještani njihovom zaslugom napokon dobiti pitku vodu i novi put širok šest metara. “Budući da se radi o lijepom krajoliku, vjerujemo da će već u bliskoj budućnosti i na tom dijelu otoka biti sve više i više turista”, izjavili su tada, samo da bi koji tjedan kasnije svjesno ili ne, krenuli u devastaciju te iste uvale.