Ovako se baca javni novac: država platila nadrealne reportaže o tobože uspješnoj obnovi, sad ih naprasno uklonila uz ludo objašnjenje

Retuširanje na najjače - nakon smjene Gordana Hanžeka, država "arhivirala" i njegove filmiće

FOTO: AFP / Screenshot YouTube

“Plan je nastaviti dokumentiranje procesa obnove u što će se uključivati relevantne i stručne osobe”, najavili su iz Središnjeg državnog ureda za obnovu krajem prosinca. Iz istog Ureda danas kažu da su snimljene reportaže obrisane s interneta i arhivirane jer su "ispunile svrhu"

Nekoliko dana prije Božića i uoči druge obljetnice potresa na Baniji, Andrej Plenković prvi puta je javno kazao da obnova ide “nestvarno sporo”. I baš negdje tih dana, dok je premijer izražavao nezadovoljstvo tempom kojim se grade zamjenske kuće, Telegram je otkrio nevjerojatan PR potez državnog ureda zaduženog za obnovu: na posebnom YouTube kanalu objavljivali su filmiće u kojima se hvale uspjesi s obnovom na Baniji.

Naručene reportaže – a u trenutku kad smo ih mi gledali bilo ih je 16 – plaćene su javnim novcem. Za njih je iz državnog proračuna izdvojeno 189.600 kuna (sada bi to bilo 25 tisuća eura), odnosno svaka je državu koštala 9.480 kuna jer ih je ukupno naručeno 20. Video uradci, u trajanju od pola minute pa do sedam minuta, bili su sušta suprotnost tmurnim reportažama i pričama o kojima su s tog istog područja izvještavali mediji.

Kako je izbrisan Hanžek

Dva mjeseca kasnije Središnji državni ured više ne postoji. Dolaskom novog ministra Branka Bačića, integriran je u Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, s ciljem da se obnova ubrza. Gordan Hanžek, koji je bio državni tajnik na čelu ureda, sredinom siječnja je smijenjen. A optimistične reportaže, u kojima se hvale uspjesi s obnovom na Baniji, naprasno su nestale. Umjesto filmića plaćenih javnim novcem ostala je tek obavijest da na kanalu – nema sadržaja.

Kako se to i zašto dogodilo? Sve do jedna reportaža maknuta je, uz neobično obrazloženje: to je sada arhivska građa. “Središnji državni ured je reportaže uklonio sa svog YouTube kanala s obzirom da su isti ispunili svoju svrhu objave. Reportaže su arhivska građa Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje koje su foto i video zapisi aktivnosti koje je ured radio u sklopu svojih nadležnih aktivnosti”, odgovorili su iz Bačićevog Ministarstva na naš upit.

Arhiviranje nije bilo planirano

U arhiviranim reportažama pojavljuju se zadovoljni građani kojima država obnavlja kuće – i koji hvale suradnju s državnim uredom, naručiteljem reportaža – a vrlo često u kadru je i šef državnog ureda Hanžek – nekad u odijelu, u uredu, a nekad na terenu, s kacigom na glavi – koji sipa brojke o obavljenim ili planiranim poslovima.

Osim filmića o navodno velikim pomacima u obnovi Banije, ništa drugo nije na ovako temeljit način arhivirano, barem nije bilo do ovoga petka. Ni društvene mreže državnog ureda, niti nekadašnja web stranica, pa niti njihov “običan” YouTube kanal. Je li netko zaključio da bi ovaj video materijal valjalo arhivirati kako bi poslužio nekim budućim istraživačima, možemo samo nagađati. Ali s priličnom sigurnošću možemo ustvrditi da to nije bio plan.

Smjene presjekle ideju o novim filmićima

Svakako ne u vrijeme Središnjeg državnog ureda i njegovog čelnika, koji je svojevremeno tvrdio da premijerovu (očiglednu) kritiku zbog “nestvarno spore” obnove shvaća tek kao poticaj. U odgovoru na Telegramov upit 22. prosinca napisali su da je cilj snimanja arhiviranje radova i obnove, ali ne samo zbog arhivske građe, nego i “zbog vidljivosti za javnost i medije”. “Plan je nastaviti dokumentiranje procesa obnove u što će se uključivati relevantne i stručne osobe”, najavili su tada.

Plan je, očito, naprasno prekinut rošadama u sustavu zaduženom za obnovu. Na čelo Ministarstva došao je HDZ-ov Branko Bačić, Središnji državni ured za obnovu integriran je u Ministarstvo, a njegov bivši ravnatelj više ne radi na obnovi Banije. Iz Ministarstva su nam potvrdili da Hanžek nije zaposlen u Ministarstvu, već se, kažu, vratio na radno mjesto u Gradu Zagrebu gdje je radio prije nego što je u veljači 2021. imenovan na funkciju državnog tajnika.

Zbog čega ga, nakon što je dvije godine bio jedan od ključnih Vladinih ljudi za obnovu Banije, Ministarstvo nije angažiralo da i dalje radi na tom poslu, samo sada u okviru drugog državnog tijela, odnosno Ministarstva, nisu nam pojasnili. Isto smo pitanje namjeravali postaviti i gospodinu Hanžeku, ali do njega, unatoč više pokušaja, nismo uspjeli doći.