Ovako Vlada smanjuje javni sektor: državna tvrtka koju su obećali ugasiti upravo je kupila auto za 289.000 kuna

Telegram je doznao za zgodnu nabavu u državnoj tvrtki Vodoprivredne uslužne djelatnosti koja je trebala biti ugašena

Tvrtka Vodoprivredne uslužne djelatnosti d.o.o. nabavila je krajem listopada kompaktno SUV vozilo za 289.785 kuna. Kako je cijena ponude prije dodavanja PDV-a i posebnog poreza na motorna vozila iznosila 190.019 kuna, naručitelj nije imao obvezu raspisivanja javnog natječaja već je sve odrađeno prema jednostavnoj nabavi do 200.000 kuna. To pak znači da su ponudu slali odabranim ponuditeljima. U ovom slučaju Autowillu i Grand autu – čija je ponuda na kraju i prihvaćena.

U tom natječaju možda ne bi bilo ništa sporno da se ne radi o tvrtki koja je trebala prestati postojati s 1. siječnjem ove godine. Vlada premijera Andreja Plenkovića lani u kolovozu objavila je popis 54 državnih tvrtki, agencija i službi koje planira ugasiti ili pripojiti s prvim danom ove godine. Možda se sjećate, u mnogim medijima to je bilo najavljeno kao “velika racionalizacija državne uprave”. Među njima je bila i tvrtka kćer Hrvatskih voda – Vodoprivredne uslužne djelatnosti d.o.o. No, gotovo 365 dana kasnije ta tvrtka i dalje radi te ima svoju internetsku stranicu na kojoj su dostupni i planovi nabave. Sve kao da odluke Vlade nije ni bilo.

Lani zaradili 58 tisuća kuna

Recimo, iz Izmjena Plana nabave za ovu godinu vidljivo je da je direktor Filip Kovačević 2. rujna ubacio stavku “Nabava osobnog automobila – jedno kompaktno SUV vozilo” vrijednu 199.999 kuna, iako je natječaj raspisan još u veljači. Ako je Kovačević auto nabavljao tada, postavlja se pitanje zašto taj trošak odmah nije bio u Planu nabave već je ubačen kasnijim izmjenama? Kako pak nabava, prema Planu, spada u kategoriju Upravna zgrada jasno je za koga je SUV naručen.

Ova državna tvrtka osnovana je krajem 1997. godine. Ima 70 zaposlenih te je u stopostotnom vlasništvu Hrvatskih voda, a lani je imala mizernu dobit od 58 tisuća kuna. Prema revizorskom izvješću tvrtka se bavi djelatnošću održavanja, čišćenja te zaštite i čuvanja objekata. U suvlasništvu imaju apartmansko naselje (bivše odmaralište za radnike Hrvatskih voda) Margarita Maris u Sv. Filipu i Jakovu te restoran VUD u Zagrebu pa se bave i turističko – ugostiteljskom djelatnošću.

Auto uzet kao zamjena

Direktor Kovačević tvrdi kako tvrtka redovno posluje s godišnjom dobiti koja se kreće, ovisno o godini, od 35 do 100 tisuća kuna. Kaže kako on ima 38 godina staža, a mjesečna primanja na funkciji direktora iznose mu 15.405,00 kn neto. Što se tiče auta, tvrdi da je u listopadu odabrana najpovoljnija ponuda zamjene starog vozila za novo uz nadoplatu. Isporučen mu je Hyundai Tuscon.

Direktor naglašava da je proces pripajanja Vodoprivrednih uslužnih djelatnosti Hrvatskim vodama u tijeku, ali je to složenije “zbog različitih djelatnosti tvrtki i jer uključuje rješavanje složenih međuvlasničkih odnosa”.

Grand Auto
Hyundai Tuscon – terenac koji je nabavio direktor Kovačević Andrej

“Opsežne pripremne radnje”

Iz Hrvatskih voda tvrde kako su prema zaključku Vlade RH morale pripojiti tri tvrtke kćeri od kojih je ostala samo ova. Kažu kako su za nju u tijeku opsežne pripremne radnje koje uključuju procjene nekretnina te sporazumno rješavanje vlasničkih prava. Problem je i što su, tvrde, Hrvatske vode po odredbama Zakona o vodama ustanova zbog čega je postupak pripajanja trgovačkog društva koje ima i turističku i ugostiteljsku djelatnost složeniji.

Naglašavaju i da im sve dodatno otežava to što Vodoprivredne uslužne djelatnosti upravljaju bivšim radničkim odmaralištem u Sv. Filipu i Jakovu koje je u suvlasništvu više pravnih osoba pa je nije moguće jednostrano prenijeti na Hrvatske vode već se prije moraju riješiti međuvlasnički odnosi. Tvrde da je sve produljila ovogodišnja turistička sezona, odnosno da se čekalo da završi kako bi se moglo krenuti u daljnje aktivnosti pripajanja i kako ne bi imali nepotrebne gubitke.

Iz šupljeg u prazno

Kada će pripojenje onda završiti nisu nam otkrili ni u Hrvatskim vodama ni u Vodoprivrednim uslugama. No i bez toga jasno je da je cijela ta “velika racionalizacija javnog sektora” ostala samo na papiru. Primjerice, Hrvatske vode tako su pripojile Hidrotehničke objekte d.o.o. zajedno sa 240 zaposlenih, a samo ove godine ta tvrtka je provela sedam natječaja za zapošljavanje.

Da se Plenkovićeva ambiciozna reforma smanjivanja državnih agencija, službi i tvrtki spotaknula već o prvi kamen izvijestio je Telegram samo nekoliko dana od Vladine bombastične najave, otkrivši kako je Ministarstvo državne imovine Hrvatskoj poljoprivredno – šumarsko savjetodavnoj službi (koja se trebala spojiti s Ministarstvom poljoprivrede) dalo suglasnost da zakupi novi, veći i bitno skuplji poslovni prostor.