Nekad je nužno odabrati stranu

Ovakva smjena šefa tajne službe presedan je u hrvatskoj povijesti, ali i svojevrstan pritisak na premijera

Predsjednica je potpisala odluku bez da je s tim upoznala premijera

FOTO: PIXSELL

Odluka predsjednice Kolinde Grabar Kitarović o smjeni ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića prilično je iznenadila hrvatsku javnost.

Ne zbog toga što se predsjednica odlučila na Lozančićevu smjenu, već zbog načina na koji je to učinila.

Naime, kako Zakon o sigurnosno obavještajnom sustavu RH propisuje, ravnatelji sigurnosno-obavještajnih agencija imenuju se i razrješuju rješenjem koje supotpisuju Predsjednik Republike i predsjednik Vlade.

Orešković ništa nije znao

Dosad su uvijek imenovanja i razrješenja ravnatelja SOA-e prolazila na način da bi se predsjednik i premijer o svemu prethodno dogovorili, a onda gotovo istovremeno potpisali dokument o imenovanju, odnosno, razrješenju određene osobe.

Sudeći po reakciji i izjavi premijera Tihomira Oreškovića upravo u trenucima kada je Ured predsjednice pustio priopćenje o smjeni Lozančića, Orešković nije bio upoznat s odlukom predsjednice.

“O tome ću razgovarati i dogovoriti se s Predsjednicom,” rekao je Orešković na upit novinara hoće li smijeniti Lozančića, kako su mediji pisali zadnjih dana.

Predsjedničin pritisak

PXL_190115_9778781
Smijenjeni ravnatelj SOA-e Dragan Lozančić PIXSELL

Iz Vlade su potvrdili da će premijer Orešković odluku o tome hoće li supotpisati smjenu šefa SOA-e donijeti idući tjedan. Potvrdili su i da su zaprimili zahtjev predsjednice za njegovim razrješenjem. Predsjedničin potez stoga je svojevrsni pritisak na Oreškovića kojega se dovodi pred gotov čin.

Što će i kako premijer Orešković odlučiti, teško je predvidjeti. Još kada uzmemo u obzir da je u četvrtak Orešković razgovarao s Lozančićem i Igorom Batkovićem, načelnikom Odjela za organizirani kriminal u SOA-i. Lozančić i Batković navodno su premijeru pojasnili cijelu situaciju u vezi slučaja prisluškivanja Zdravka Mamića, prilikom čega je navodno ozvučena i predsjednica. Rekli su kako je u interesu istrage bilo da se odmah s informacijama ne izlazi u javnost.

Dogovor predsjednice i Karamarka

Predsjednici je, s druge strane, odgovaralo da cijeli slučaj izađe u javnost, kako bi imala alibi za Lozančićevu smjenu. Na kraju je predsjednica u današnjem priopćenju kao razlog smjene i navela kako Lozančić ne uživa njezino povjerenje. Odluku o smjeni priželjkuje HDZ, na čelu s Tomislavom Karamarkom.

Predsjednica i prvi potpredsjednik Vlade Karamarko navodno već imaju i spremnog v.d. ravnatelja SOA-e. Radi se o Milanu Vukušiću, koji je obnašao dužnost zamjenika ravnatelja SOA-e kad je na čelu te agencije bio Josip Buljević, sadašnji ministar obrane.

Most ima druge planove

S druge strane, Most ima neke svoje planove, u koje zasad nije uključena Lozančićeva smjena. Kao što je poznato, Most otpočetka pregovora s HDZ-om inzistira na obaviještajnim agencijama, a pregovori su više puta bili na klimavim nogama upravo zbog sukoba oko resora unutarnjih poslova. Među zahtjevima Mosta nalazila se i SOA, stoga Most sigurno neće prekriženih ruku čekati da Karamarko preko predsjednice nametne svoga kandidata.

Kao kandidat za Lozančićeva nasljednika zasad se spominje samo jedno ime: bivši šef Centra SOA-e iz Zadra Toni Matas, bliski Karamarkov čovjek, pisao je Telegram u svom tiskanom izdanju. Preko njega bi Karamarko imao nadzor nad obavještajnom zajednicom, što je njegovo legitimno pravo, obzirom da se radi o izbornom pobjedniku.