Ove školske godine učenike očekuju važne novosti na državnoj maturi. Evo što se sve mijenja

Najviše promjena događa se na ispitu hrvatskog jezika

06.06.2016., Zagreb - I. gimnazija, maturanti zapoceli s polaganjem ispita drzavne mature.r"nPhoto: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: Borna Filic/PIXSELL/Ilustracija

Ovogodišnje maturante, koji će na ispite državne mature u nadolazećem ljetnom roku izlaziti od 31. svibnja 2023., dočekat će bitnije novosti u polaganju ispita. Najviše ih je na ispitu hrvatskog jezika. Nakon 13 godina od uvođenja državne mature u Hrvatskoj, maturanti više neće moći birati između osnovne i više razine na ispitu iz hrvatskog. Tu je i bitna promjena koja se odnosi na maturantima uvijek problematičan esejski dio ispita iz hrvatskog.

Posebno važna novost, koju su danas u Ministarstvu obrazovanja prezentirali resorni ministar Radovan Fuchs i ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) Vinko Filipović, odnosi se na pravilo o (ne)potpisivanju učenika na ispitni materijal. Dodatno se bruse i stegovna pravila o varanju na maturi, kao i o nedozvoljenom sadržaju koji učenici upisuju u ispite. U nastavku donosimo ključne novosti na državnoj maturi koje očekuju ovogodišnje maturante.

1. Potpis nije eliminacijski faktor

Ako se kojim slučajem, uz sva (usmena i pisana) upozorenja uoči ispita, učenici potpišu na ispitni materijal na državnoj maturi, zbog toga im se više neće poništavati ispit. NCVVO i Ministarstvo pronašli su model prema kojem će se – i uz potpisan test – uspjeti očuvati tajnost identiteta pristupnika.

“Zabrana potpisivanja na ispit ne nestaje, međutim brišemo odredbu prema kojoj se poništava ispit ako je učenik otkrio identitet. Ako se učenik potpiše na ispit ili na bilo koji drugi način otkrije svoj identitet, ocjenjivač u čije ruke dođe taj ispit vratit će ga stručnim službama koje će preko potpisa staviti naljepnicu. Potom ispit ide na ocjenjivanje drugom ocjenjivaču”, pojasnio je Filipović naglasivši kako time i dalje osiguravaju zaštitu objektivnosti ocjenjivanja na državnoj maturi.

2. Bez razina na hrvatskom

Kako se najavljuje još od kraja 2021., ispit iz hrvatskog jezika od iduće će se godine pisati na jednoj jedinstvenoj razini, umjesto dosadašnje osnovne i više razine. Takvu praksu za materinski jezik, nedavno je objasnio Filipović za Telegram, imaju europske zemlje od Austrije preko Francuske do Portugala. Takva se novost, kako nam je pojasnio Filipović, u NCVVO-u priprema još od 2017. Jedinstvenoj razini na hrvatskom jeziku, kako smo pisali prije nekoliko dana, nedavno se usprotivio dio hrvatskih rektora okupljenih u Rektorskom zboru RH.

Rezoniraju, kako smo doznali, da će jedinstvena razina iz hrvatskog otežati maturu pa će time imati manji “priljev” budućih studenata i slabije popunjene upisne kvote. Ministar Fuchs danas je komentirao rektorsko negodovanje: “Točno je da je u Rektorskom zboru došlo do reakcije na ovu temu, no rektori oko nje nisu unisoni. Zašto je došlo do takvog odgovora na pad broja studenata koji ulaze u visoko obrazovanje, ne znam. To svakako nije najbolji odgovor na povećane upisne kvote”, istaknuo je Fuchs, dajući punu podršku jedinstvenoj razini ispita iz hrvatskog jezika.

Govorio je i o nelogičnostima drugih predmeta koji se još uvijek pišu na razinama. “Nije normalno da neki fakultet, čiji se studij uvelike temelji na matematici, upisuje učenike s položenom tek nižom razinom matematike”, rekao je ministar, no dodao kako zasad neće biti ukidanja razina na matematici, stranim jezicima i latinskom. “Idemo korak po korak, vidjet ćemo”, poručio je.

3. Nužnost prolaska eseja

Odlukom bivše ministrice Blaženke Divjak, od ljeta 2020. maturanti za polaganje ispita hrvatskog jezika nisu morali položiti esejski dio ispita. To znači da su, u praksi, mogli predati prazan list papira na eseju, riješiti test jezika i književnosti za ocjenu dovoljan i time položiti cjeloviti ispit. To sada više neće biti moguće. Ispit iz hrvatskog jezika smatrat će se položenim tek ako su položeni svi njegovi dijelovi.

To znači da će maturanti morati prijeći propisani prag prolaznosti (ostvariti pozitivnu ocjenu) na esejskom dijelu ispita, kao i na dijelu ispita koji će ispitivati čitanje, književnost i hrvatski jezik. Drugim riječima, ako učenik preda prazan list papira na eseju, to će automatski značiti pad na ispitu iz hrvatskog jezika. Za prolaz će biti potrebne dvojke na oba dijela ispita. Posljednji put kada je to pravilo bilo na snazi – na ljetnom roku mature 2019. – prazan je list papira predalo 1200 učenika i automatski palo maturu.

4. Detaljizirani nedozvoljeni sadržaji

Pravilnikom o polaganju državne mature, čije su izmjene danas ušle u javno savjetovanje, detaljiziraju se nedopušteni predmeti tijekom pisanja ispita. Osim mobitela i drugih audiovizualnih uređaja, propisuje se da učenici na rukama ne smiju imati pametne satove. Precizira se upisivanje neprimjerenih sadržaja koje će rezultirati poništenjem ispita. Ako upišu prijetnju, vulgarne znakove, simbole, izraze i sadržaje, kao i sadržaje koji diskriminiraju po rasnoj, vjerskoj, etničkoj, rodnoj, spolnoj ili drugoj osnovi, ispit će im biti poništen.

Ispiti državne mature u ovoj školskoj godini u ljetnom se roku pišu od 31. svibnja do 28. lipnja 2023. Novost je i da se ljetni i jesenski ispitni rok više neće tako zvati; ljetni će biti 1. rok, a dosadašnji jesenski – 2. rok.