Ovo bi mogao biti ključan tjedan za Brexit. Hoće li Johnson uspjeti uvjeriti EU u svoj plan?

Ako Brexit bude odgođen, hoće li Britanija izazivati probleme EU - recimo kod donošenja proračuna?

MANCHESTER, ENGLAND - OCTOBER 02: Prime Minister Boris Johnson leaves with his girlfriend Carrie Symonds following his keynote speech on day four of the 2019 Conservative Party Conference at Manchester Central on October 2, 2019 in Manchester, England. The U.K. government prepares to formally submit its finalised Brexit plan to the EU today. The offer replaces the Northern Irish Backstop with border, customs and regulatory checks lasting until 2025. (Photo by Jeff J Mitchell/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Britanski premijer Boris Johnson pokušava uvjeriti zemlje članice Europske unije da u zadnji čas podrže njegov posljednji plan za Brexit, ali njegova diplomatska ofenziva zasad nije donijela priželjkivane pomake. A vremena je vrlo malo: EU bi već do kraja ovog tjedna trebala odlučiti postoje li šanse za novi dogovor s Velikom Britanijom.

Taj je novi rok, prema pisanju medija, u razgovoru s Johnsonom u nedjelju iznio francuski predsjednik Emmanuel Macron. Na dan kada je britanski premijer u dva britanska lista objavio autorski tekst u kojem ponavlja da će za 25 dana Britanija „spakirati kofere i otići”. „Jedino je pitanje hoće li nas Bruxelles veselo ispratiti s dogovorenim sporazumom ili ćemo biti prisiljeni otići sami”, napisao je Johnson.

Johnsonova telefonska diplomacija

Europska unija, dakle, do kraja tjedna treba odlučiti blefira li Johnson kad kaže da želi dogovor, ali da je spreman otići bez njega. Taj rok nije proizvoljan (mada je, kao i sve oko Brexita, još uvijek promjenjiv) – summit EU-a, koji se održava sljedećeg tjedna i na kojem je eventualno moguće postići sporazum, mora biti pripremljen unaprijed.

Posljednjih dana Johnson telefonskom diplomacijom pokušava prodati svoj plan za Brexit zasad vrlo skeptičnim europskim liderima. Sastanaka uživo, „face to face”, zasad nema, što ne zvuči previše ohrabrujuće za britanskog premijera i njegove šanse da uvjeri EU da su njegovi prijedlozi provedivi.

Taktika Therese May

Johnsonova strategija – nakon što je prošlog tjedna objavio novi plan za Brexit, koji je dosta hladno dočekan u Bruxellesu, Dublinu i ostatku EU-a – podsjeća na taktiku koju je svojedobno isprobala i njegova prethodnica Theresa May. Dobiti potporu u glavnim gradovima, kako bi se zaobišla Europska komisija i glavni pregovarač EU-a za Brexit Michel Barnier.

Teza, zasad se pokazalo potpuno neutemeljena, jest da će čelnici država članica biti skloniji kompromisu od Bruxellesa. No, već u razgovoru s Macronom ta je pretpostavka pala u vodu. Kako navode mediji, Macron je Johnsonu kazao da bi se pregovori trebali nastaviti sljedećih dana s timom Michela Barniera, kako bi se do kraja tjedna procijenilo je li dogovor moguć.

Ključna je tu referenca na uglađenog Francuza, zaduženog za najkompleksnije pregovore koje EU trenutno vodi – one o Brexitu. Macron, dakle, poručuje da adresa za razgovore nije Elizejska palača, nego Barnierova ekipa. Slična je poruka dočekala i Johnsonovog ministra za Brexit Stephena Barclaya u Nizozemskoj.

Što bi značila nova odgoda?

Dok EU odlučuje treba li povjerovati Johnsonu kad kaže da želi dogovor – što pokazuje kolika je razina nepovjerenja u europsko-britanskim odnosima ovih dana – Bruxelles mora voditi računa i o tome što bi za Europsku uniju značila još jedna odgoda Brexita. Ako je Johnson uopće zatraži, a stalno iznova tvrdi da neće, unatoč zakonu koji ga na to prisiljava (ako do 19. listopada ne bude imao novi dogovor s Unijom).

Bude li Johnson ili netko drugi uime Britanije zatražio novu odgodu Brexita, EU će teško to moći odbiti. Naprosto, u Bruxellesu, Berlinu, Parizu, Dublinu… ne žele da ih se okrivi za moguću katastrofu koju bi izazvao Brexit bez dogovora. Pa ako London bude pitao za odgodu – EU će je morati odobriti.

Ali što će to značiti za EU? Već smo pisali da eventualno (trajno) odustajanje Britanije od Brexita ne bi nužno bilo samo dobra vijest za Uniju jer bi zadržala članicu koja to zapravo baš i ne želi biti, s javnosti koja je i dalje podijeljena oko europskog projekta i političarima koji bi bili još oprezniji prema europskim integracijama.

Poigravanje europskim živcima

No, i tromjesečno produljenje roka – na koje zakon trenutno prisiljava britansku vladu u slučaju izostanka sporazuma – moglo bi izazvati pravi show u EU. Europska unija, primjerice, upravo pregovara o novom sedmogodišnjem proračunu, onome iz kojeg se Hrvatska nada dobivati manje-više isti iznos novca kao i dosad. Odluka o donošenju proračuna donosi se jednoglasno. Dovoljan bi, dakle, bio britanski veto da cijelu EU baci u probleme.

Osim toga, Britanija bi, kako je dala naslutiti nova predsjednica Komisije Ursula von der Leyen, morala nominirati povjerenika u novu Europsku komisiju. Torijevac Steve Baker, zagovornik Brexita, ima rješenje: Britanija bi, podijelio je ovog vikenda s Telegraphom, trebala za povjerenika poslati Nigela Faragea.

Njega se, naravno, sjećate – osnivač Stranke Brexit, kojoj je ime ujedno i program, čiji su zastupnici na prvoj plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u srpnju okrenuli leđa tijekom izvođenja europske himne. Tvrdolinijaši u Britaniji možda ne računaju baš skroz zaozbiljno da bi se na taj način Britanija mogla (o)svetiti Europskoj uniji, ali se već fino poigravaju europskim živcima.