Ovo bi moglo biti zabavno; CIA za Trumpa priprema psihološki profil Kim Jong-una

Izvor informacija im je, recimo, Dennis Rodman

This April 14, 2018 picture released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on April 16, 2018 shows North Korean leader Kim Jong-Un speaking with Song Tao, head of the International Liaison Department of the Central Committee of the Communist Party of China, who led the Chinese art troupe in Pyongyang. / AFP PHOTO / KCNA VIA KNS AND AFP PHOTO / KCNA VIA KNS /  - South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT   ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP.  /
FOTO: AFP

Obavještajna zajednica SAD-a našla se pred najtežim mogućim zadatkom: za predsjednika Donalda Trumpa, prije sastanka s Kim Jong-unom, mora pripremiti psihološko politički profil sjevernokorejskog diktatora. I tu se suočila s nepremostivim preprekama: o misterioznom Kim Jong-unu ne zna se gotovo ništa. Direktor agencije National Intelligence Dan Coats izjavio je nedavno da je priprema analize načina na koji vladajuće strukture upravljaju Sjevernom Korejom jedan od najtežih zadataka jer su izvori informiranja za prikupljanje obavještajnih podataka krajnje ograničeni.

Premda su do sada obavještajni analitičari marljivo prikupljali svaku, pa i najmanju i najbeznačajniju informaciju, to je ipak premalo da se predsjedniku Trumpu pripremi vjerodostojan dosje psiholoških i političkih karakteristika sjevernokorejskog vladara. Izvješće će se ponajprije bazirati na dojmovima direktora CIA-e Mikea Pompea, koji se prije nekoliko tjedana, kao prvi visoki dužnosnik Trumpove administracije, sastao s Kimom.

Dennis Rodman im je izvor informacija

No, već se zna da je Pompeo obavijestio predsjednika Trumpa i njegove najbliže suradnike da je Kim “pametan čovjek koji ima svoj cilj i koji zna što radi”. U dosjeu koji će biti pripremljen za Trumpa važno mjesto imat će informacije koje su dobivene od bivše košarkaške NBA zvijezde Dennisa Rodmana, koji se više puta sastao s Kimom. Također, obavljeno je na stotine razgovora s ljudima koji su s Kim Jong-unom pohađali školu u Švicarskoj.

Američki obavještajni analitičari već godinama proučavaju Kimov život i obiteljsku povijest, analiziraju brojne fotografije, video snimke, način govora i ophođenja s ljudima. CIA je razgovaralo sa stotinama sjevernokorejskih prebjega, proučavala je sjećanja japanskog kuhara, specijaliste za sushi, koji je nekoć radio za obitelj Kim. Dragocjen izvor podataka su južnokorejski i kineski političari koji su se u posljednje vrijeme sastajali s Kimom.

Puno očekuju od susreta Kima i Moon Yae-ina

Američki obavještajci puno očekuju od susreta južnokorejskog predsjednika Moon Yae-ina i Kima te izvještaja koje će dobiti od južnokorejskih pregovarača. Američki stručnjaci u petak posebno će pomno proučavati Kimove riječi i govor tijela na povijesnom summitu s južnokoreanskim predsjednikom Moonom Jae-inom. Na temelju svega toga sačinit će se definitivni dokument o Kimovu privatnom životu, navikama, ponašanju, osobnosti, načinu komuniciranja te stilu na koji razgovara.

Sve to pomoći će suradnicima predsjedniku Trumpu da razviju strategiju suočavanja i pregovaranja s Kimom. Unatoč svim tim naporima, jedan dužnosnik Bijele kuće koji je želio ostati anoniman, izjavio je kako su saznanja o sjevernokorejskom lideru vrlo “tanka” te da Kim za američku obavještajnu zajednicu ostaje i dalje “crna kutija”. Najveći je problem, kaže, što se informacije ne temelje na izvještajima dobro upućenih špijuna niti su prikupljene od informatora na terenu koji bi mogli poslati neku vjerodostojniju informaciju.

Kimove aktivnosti ne mogu se pratiti ni uz pomoć cyber-špijunaže jer je upotreba interneta u Sjevernoj Koreji minimalna. Ne samo CIA, nego ni obavještajne službe Južne Koreje, Japana, Kine ili Rusije nikada nisu imale špijune među srednje ili visokopozicioniranim sjevernokorejskim političkim, državnim ili vojnim dužnosnicima, pa je infiltracija u te strukture oduvijek za sve njih bila nemoguća misija.

CIA-ine početne pretpostavke bile su pogrešne

Kada je Kim došao na vlast krajem 2011., CIA je predvidjela da će njegova vladavina trajati vrlo kratko. No, praksa “upoznajte svog neprijatelja” bila je daleko od besprijekornog. CIA je sugerirala da je Kim previše neiskusan za preživljavanje unutarnjih borbi, ali ako i opstane na vlasti, tada će biti više zainteresiran za gospodarske reforme nego za razvoj nuklearnog oružja.

Nakon što se pokazalo da su sve te procjene bile promašene, CIA je Kima počela ozbiljnije istraživati, pa su ga proglašavali lunatikom, luđakom, oružjem u rukama generala, slabićem, neinteligentnim, nesposobnim… Sedam godina kasnije ta je percepcija u potpunosti odbačena pa sada američka obavještajna zajednica opisuje Kima kao “pametnog i nemilosrdnog tiranina” te kao “racionalnog glumca”.

Te se ocjene bitno razlikuju od onoga što je Trump do sada govorio o Kimu. CIA tvrdi da Kim “žudi za stjecanjem internacionalnog statusa”, ali da mu je ipak glavni cilj “preživljavanje režima”. Po procjenama CIA-e zbog toga se Kim neće odreći nuklearnog naoružanja, potvrdio je dužnosnik Bijele kuće.

Trump najlakše prima vizualne informacije

U obavještajnoj analizi temeljito je obrađeno kako se Kim nemilosrdno obračunao s najbližim rođacima i kako se, nakon što je likvidirao oporbu, osjetio dovoljno sigurnim da se odluči za susret s predsjednikom Trumpom. CIA takođe smatra da je Kimu pravi uzor i ideal njegov karizmatični djed Kim Il-sung, a ne njegov otac Kim Jong-il koji se bojao kamera, putovanja zrakoplovom i javnih nastupa. Američki obavještajci suočeni su s još jednim problemom: teško im je, naime, odrediti koliko opširan mora biti Kimov dosje.

Poznato je, naime, da Trump nema koncentracije niti strpljenja za detaljne brifinge ili dugačke dokumente, pa ga je stoga teško uvjeriti da u susretu sa stranim državnicima ne smije djelovati po instinktu i trenutnoj inspiraciji nego po brižljivo pripremljenim dokumentima. Također, časnici obavještajnih službi znaju da je Trumpa najlakše informirati ako mu se pokazuju fotografije, video snimke i ostala vizualna pomagala.

Primjerice, kako bi mu dočarali koliko je veliki poligon za testiranje balističkih raketa u Sjevernoj Koreji morali su ga usporediti s fotografijom Kipa slobode. Trumpovi sugovornici tvrde da on najlakše prima vizualne informacije. “Trump se naučio proučavati arhitektonske crteže, nacrte i tlocrte, pa mu vizualna percepcija najbolje leži”, otkrio je jedan izvor iz Bijele kuće. Desetljećima su američke uprave naručivale profile stranih vođa, osobito protivnika, poput Saddama Husseina iz Iraka, Muammara Gaddafija iz Libije i Fidela Castra iz Kube.

Mogli bi se naći u Singapuru ili Mongoliji

Bivši američki predsjednik Jimmy Carter napisao je u svojim memoarima kako su mu obavještajni dubinski profili izraelskog premijera Menachem Begina i egipatskog predsjednika Anvara Sadata pomogli da s njima postigne mirovni sporazum 1978. godine. “Svi slušamo forenzične izvještaje obavještajne zajednice”, izjavila je Wendy Sherman, bivša američka dužnosnica koja je 2000. pratila tadašnju državnu tajnicu Madeleine Albright na susretu s Kimovim ocem Kim Jong-ilom. Ona smatra da je najbolji način da se netko upozna izravan kontakt i susret licem u lice.

“Siguran sam da se Mike Pompeo, koji je u Pjongjang putovao s obavještajnim timom, vratio s mnogo korisnih informacija”. Po najnovijim informacijama Trump i Kim mogli bi se potkraj svibnja ili početkom lipnja naći u Singapuru ili Ulan Batoru, glavnom gradu Mongolije. Sjeverna Koreja željela je da se summit održi u Pyongyangu, ali je to Trump odbio, iz sigurnosnih razloga.

Kim pak ne može prihvatiti Zürich ili Stockholm jer njegov zrakoplov, Chammae-1, koji je navodno proizveden sedamdesetih godina, može letjeti bez slijetanja do 5.000 kilometara, što nije dovoljno za doći do Stockholma ili Züricha. Singapur je za sada u prednosti jer je politički neutralan, tu se nalaze sjevernokorejsko i američko veleposlanstvo, a u dometu je Kimova zrakoplova.