Donosimo popis 10 afera koje se povezuju s Božidarom Kalmetom (ali još uvijek niti jedna nije dokazana)

Iako je optužnica podignuta danas, Kalmeta ima dugu povijest afera

20.04.2015., Zadar - U gradskoj vijecnici u podne je pocela tematska sjednica na temu stanja u kosarkaskom klubu Zadar koji se trenutno nalazi u blokadi zbog visemilijunskih dugova. Gradonacelnik, Bozidar Kalmeta. 
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

USKOK je upravo podigao optužnicu protiv HDZ-ovog bivšeg ministra Božidara Kalmete, uz kojeg se već više godina vežu brojne afere, ali mu do ovog trenutka ništa nije bilo dokazano. Afere uključuju sumnjivi izbor za gradonačelnika na lokalnim izborima 2001. godine pravomoćnu presudu njegovu vozaču za reketarenje, malverzacije oko brze spojne ceste s autocestom A1, afere u HAC-u, HŽ-u, Fimi Mediji, sumnje oko zemljišta u Zadru te problemi oko privatizacije Nogometnog kluba Zadar.

1. Političke malverzacije i reizbor za gradonačelnika

Prije konstituirajuće sjednice za izbor gradonačelnika Zadra 2001. godine Stanislav Anić, sa svojom nezavisnom listom i podrškom SDP-a i HNS-a imao je podršku od 14 glasova u odnosu na Kalmetu koji je imao 13. Međutim, na sjednici se Renata Peroš pridružila Kalmeti i on je ponovno izabran za gradonačelnika.

2. Vozač osuđen za reketarenje

Nakon što je izabran za ministra prometa u HDZ-ovoj vladi u doba Ive Sanader, Kalmeta je sa sobom u Zagreb poveo i prijatlelja i vozača Danijela Miočića, koji je poslije osuđen zbog reketarenja obrtnika. Kalmeta je tvrdio da o slobodnom vremenu svog zaposlenika nije ništa znao.

3. Problematična Gaženica

Kasnije, 2007. godine, SDP-ov Ivica Pančić prozvao je Kalmetu zbog malverzacija oko brze spojne ceste Zadar 2 – Gaženica uz tvrdnje da je tijekom gradnje te ceste ukradeno 150 do 200 milijuna kuna.

4. Bezbrojne afere u HAC-u

Mediji su otkrili veliki broj afera u HAC-u, uključujući ugovore s nevjerojatnim cijenama za bijanje tunela na A1, protuzakonito zapošljavanje, zaposlenike koji primaju plaće, a ne rade. Međutim, iako je bio predsjednik Skupštine HAC-a, Kalmeta je tvrdio da ništa o tome nije znao.

Poslije je tražio unutarnju istragu u tvrtki vezanu uz problematične ugovore o gradnji autoceste Rijeka-Zagreb te je pod pritiskom medija napravio smjene u vrhu HAC-a.

5. Sabor mu izglasao povjerenje

SDP je 2009. godine, zbog brojnih afera u resoru, zatražio Kalmetinu smjenu, ali mu je Sabor ipak izglasao povjerenje, a on je tvrdio kako se ne osjeća odgovornim za te afere jer se nitko ne može skrivati iza političke odgovornosti ministra pojedinog resora.

6. I pranje novca u aferi Remorker

U aferi Remorker, koja je na svjetlo dana izbila 2013. godine, sumnjalo se na pranje oko 38 milijuna kuna iz HAC-a. Tad je pritvoren bivši član Uprave HAC-a za financije Josip Sapunar, ali i Kalmetin bliski suradnik Zdravko Livaković. Već se tad sumnjalo da će Kalmeta biti sljedeći uhićeni, ali se to nije dogodilo.

Istragu protiv Kalmete i dijela optuženika Uskok je pokrenuo u studenom prošle godine. On istragu tada nije komentirao ističući ne smije govoriti o detaljima postupka u kojem će “dokazati svoju nevinost”.

7. Sve afere u HŽ-u

Za vrijeme Kalmetina mandata u Hrvatskim željeznicama izbilo je desetak afera vrijednih oko 300 milijuna kuna. Kalmeta je smijenio direktora Davorina Kobaka zbog sumnje u pronevjeru 2,5 milijuna kuna. Htio je dati ostavku nakon nesreće u Rudinama te nesreće u Zagrebu iz 2009. godine, ali na kraju je ipak ostao ministar.

8. Problematično zemljište u Zadru

Mediji su pisali da je Kalmeta 2010. godine oduzeo zemljište površine od oko 18.000 četvornih metara ljudima, njih 58, koje je proglasio nestalima, a onda je to zemljište navodno prodao poduzetniku Mladenu Ninčeviću, koji je tu sagradio 250 stanova.

9. Veza s Fimi Medijom

Iako je Kalmeta u velikoj aferi Fimi Media bio samo u ulozi svjedoka, nekoliko ljudi je svjedočilo da su Kalmeta i Mladen Barišić s mnogim tvrtkama dogovarali poslove.

10. Privatizacija NK Zadra

Kalmeta s spominjao i u vezi sa sumnjivom privatizacijom NK Zadra, zbog koje je uhićen Rene Sinovčič i još sedmero ljudi. SDP-ovi zadarski vijećnici tvrdili su da je Sinovčić iz nogometnog kluba izvlačio novac, a da su čelnici Zadra, a među njima i Kalmeta, transferirali taj novac. Kalmeta je tvrdio da je privatizacija tekla po propisima.