Ovo je pet najvažnijih stvari o terorističkom napadu u Turskoj (i što znači za odnos Ankare prema ISIS-u)

U napadu bombaša samoubojice ISIS-a ubijeno je najmanje 30 osoba

Mourners react over coffins in Gaziantep on July 21, 2015, during a funeral ceremony for victims following a suicide bomb attack the day before which killed at least 31 in the southern Turkish town of Suruc. A suspected Islamic State suicide bomber killed at least 31 people in an attack on a Turkish cultural centre in the southern town of Suruc, where activists had gathered to prepare for an aid mission in the nearby Syrian town of Kobane. It was one of the deadliest attacks in Turkey in recent years and the first time the government has directly accused the IS group of carrying out an act of terror on Turkish soil. AFP PHOTO / BULENT KILIC
FOTO: AFP

Najmanje 30 osoba je ubijeno, a više od stotinu je ranjeno u jučerašnjem samoubilačkom napadu u gradu Suruc na jugoistoku Turske, u blizini granice sa Sirijom. Bombaš je napao članove mladih socijalista Turske koji su u tom trenutku održavali tiskovnu konferenciju prije odlaska na radnu akciju obnove Kobanea, desetak kilometara udaljenom od Suruca.

Grad Kobane je postao poznat svjetskim medijima nakon što je mjesecima bio pod opsadom Islamske države, ali je uspješno odolijevao svim napadima.

Napad u ponedjeljak je najkrvaviji napad u Turskoj od 2013. godine kada je u gradu Reyhanliju ubijeno najmanje 50 osoba. Dvojica viših turskih dužnosnika su rekli da je ovaj napad odmazda za napore turskih vlasti u borbi protiv terorizma, prenosi Guardian.

U nastavku pročitajte 5 najvažnijih stvari o toj tragediji.

1. Otkriven identitet osumnjičene za napad

bombasica

Turski premijer Ahmet Davutoğlu danas je izjavio da je identificiran počinitelj samoubilačkog napada u Surucu te da su pod istragom sve osobe koje su povezane s napadom. Turski mediji špekuliraju da je počinitelj bila bombašica koja je prošlog mjeseca prešla iz Sirije u Tursku. Dnevni list Haberturk tvrdi da su tri ženske osobe povezane s Islamskom državom došle u Tursku kako bi počinile samoubilačke napade te pretpostavljaju da je osoba na slici jedna od njih, prenosi njihove tvrdnje Hurriyet.

Portal Hurbakis tvrdi da su Ozlem Yilmaz (na slici), Fadime Kurt i Nuray Demirel tri ženske osobe koje su glavne osumnjičene za samoubilački napad.

2. Napad na Kurde ili na Tursku

Pogreb žrtava terorističkog napada
Pogreb žrtava terorističkog napada AFP/AFP PHOTO

Napad na mlade socijaliste u mjestu u kojem su Kurdi većinsko stanovništvo nosi sve predznake nastavka rata u Iraku i Siriji, samo preko granice. Naime, turska politika je tradicionalno podijeljena na kurdske stranke i turske stranke. HDP, pod čijim pokroviteljstvom je održan sastanak mladih socijalista je kurdska stranka. Mladi socijalisti su članovi Republikanske narodne stranke (CHP), izrazito sekularne i antiislamističke stranke. Mladi socijalisti su sudjelovali u projektu obnove Kobanea, gradića u Siriji gdje su Kurdi većinsko stanovništvo. Sve te činjenice su ih činile očitim metama napada terorista Islamske države.

Turski obavještajci su navodno upozoravali, i to u više navrata, na teroriste ISIS-a koji su ilegalno prešli tursku granicu i planirali napade unutar Turske. Kako piše turski Hurriyet, turska obavještajna služba je 22. srpnja i 3 lipnja upozorila snage sigurnosti na moguće napade militanata Islamske države. U izvještajima je navedeno sedam imena, među njima i tri žene. Nakon tih obavijesti, turska policija je provela nekoliko akcija diljem zemlje u kojima je uhićeno 97 osoba. Međutim, sedam osoba je pobjeglo pred policijom.

3. Je li se napad mogao spriječiti?

Pogreb žrtava terorističkog napada
Pogreb žrtava terorističkog napada AFP/AFP PHOTO

Supredsjednica HDP-a, Figen Yüksekdağ je odbila potpisati deklaraciju koju je predložio premijer Davutoğlu kojom bi osuđivali napad na Suruc. Yüksekdağ tvrdi da je turska vlada odbila njihove pozive na sličnu deklaraciju kada su meta bombaških napada bili mitinzi HDP-a netom prije parlamentarnih izbora u Turskoj.

Drugi supredsjednik HDP-a, Selahattin Demirtaş je također napao vladajuću stranku u Turskoj. “Mogao bih se kladiti da su svi mladi ljudi koji su bili u Surucu bili pod nadzorom policije ili tajnih službi. Policija je znala svakog tko je bio tamo. Nemojmo se zavaravati. Državni aparat je znao točno tko će biti tamo” rekao je Demirtaş u razgovoru za televiziju Med Nuce.

Nurettin Demir, član CHP-a, je oštro kritizirao turske snage sigurnosti govoreći da policija nije provodila bilo kakve mjere opreze nakon bombaških napada na HDP u Diyarbakiru, najvećem gradu na jugoistoku Turske, gdje većinom žive Kurdi. “Svjedočeći sličnim događajima samo 45 dana kasnije ukazuje na postojanje ozbiljnih rupa u sigurnosnom aparatu. Činjenica da nisu provedene bilo kakve mjere opreza protiv takvog napada ukazuje na potpuni kaos koji vlada u domaćim sigurnosnim agencijama.” rekao je Demir.

4. Turska vlast najavila reakciju

Turski premijer Davutoglu
Turski premijer Davutoglu AFP

Turski premijer Davutoğlu je rekao da preliminarna istraživanja ukazuju na to da Islamska država stoji iza napada. “Ovo je samoubilački teroristički napad. Meta napada je Turska. Razgovarali smo sa šefovima snaga sigurnosti i imamo planove koje ćemo uskoro provesti” rekao je Davutoğlu.

Turska granica sa Sirijom je dulje vrijeme kritizirana kao iznimno porozna i da dopušta stranim borcima ulazak na teritorij kojeg okupira Islamska država. Davutoğlu je rekao da će pojačati mjere sigurnosti na granici sa Sirijom kako bi pružili sigurnost svim građanima Turske.

5. Što to znači za odnos Turske i ISIS-a?

Turska već dulje vrijeme okreće glavu od problema južno od granice. Turske vlasti se pretvaraju da ISIS nije problem u njihovom susjedstvu zato što su im glavna meta Kurdi koji gotovo pola stoljeća vode borbu za veću autonomiju u Turskoj.

Turske vlasti se pokušavaju distancirati od Islamske države, ali primjer grobnice Sulejman-šaha govori o tome da, iako nisu prijatelji, ISIS nije ni neprijatelj Turske. Naime, četrdesetak turskih vojnika je čuvalo tu grobnicu mjesecima dok ih je ISIL držao u okruženju. U osam mjeseci koliko je trajalo okruženje niti jedan vojnik nije stradao. Grobnica je naknadno evakuirana, a ni u toj akciji nije stradao nijedan turski vojnik.

Hoće li Turska napokon krenuti u borbu s ISIS-om ostaje za vidjeti, ali premijer Davutoğlu bi se mogao naći u velikim problemima zato što njegova stranka AKP, prvi put od 2002. godine nema većinu u parlamentu. S druge strane, dvije najveće oporbene stranke su bile žrtve napada u Surucu; omladina CHP-a čini većinu žrtava, a HDP je najpopularnija stranka u tom dijelu Turske.