Nekad je nužno odabrati stranu

Ovo je 6 važnih stvari koje čekaju izbjeglice koje dolaze u Hrvatsku (pa čak i ako dođu samo zato da bi otišli)

U tijeku je procedura registracije izbjeglica koje stižu u Hrvatsku

FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Svaka osoba koja je državljanin treće zemlje ili nema državljanstvo, bilo da u neku zemlju uđe ilegalno ili legalno, mora proći određenu proceduru da bi joj bio odobren neki oblik zaštite u Hrvatskoj. To se odnosi i na izbjeglice, koje su zbog zatvaranja mađarske granice na put prema bogatijim europskim zemljama krenule preko naše zemlje.

Od ranog jutra izbjeglice pristižu u Hrvatsku. U Tovarniku ih je zasad registrirano oko 350. Prvi na redu za registriranje su žene i , koje se potom šalje u prihvatne centre, najranjivija je skupina, žene i djeca. Prema Kutini i Sisku krenuo je i prvi autobus s izbjeglicama. Cijela Hrvatska pomaže nesretnim ljudima koji su svoje domove napustili zbog ratnih razaranja.

Novi Zakon o međunarodnoj i privremenoj zaštiti

Iako se ovdje radi o izvanrednoj situaciji i većem priljevu izbjeglica u Hrvatsku, pa je vjerojatno i sama procedura prihvata malo poljuljana, Zakon o međunarodnoj i privremenoj zaštiti koji je stupio na snagu 2. srpnja 2015. godine jasno propisuje načela, uvjete i postupak odobrenja međunarodne i privremene zaštite, status, prava i obveze tražitelja međunarodne zaštite, azilanata, stranaca pod supsidijarnom zaštitom, stranaca pod privremenom zaštitom te uvjete i postupak poništenja i prestanak azila, supsidijarne i privremene zaštite.

Postupak prihvata osoba koje traže međunarodnu zaštitu obuhvaća neka od ovih pravila, a koja se odnose prvenstveno na osobe koje traže privremenu zaštitu, odnosno na one u tranzitu.

1. Mora službeno zatražiti zaštitu

Namjeru za podnošenje zahtjeva za međunarodnu zaštitu stranac može izraziti prilikom obavljanja granične kontrole na graničnom prijelazu u svakoj policijskoj upravi. Također namjera za zaštitom može izraziti u prihvatnom centru za strance ako se osoba već nalazi na prostoru Republike Hrvatske.

2. Neće biti kažnjen za ilegalni prelazak

Stranac koji je nezakonito ušao u Republiku Hrvatsku, a došao je izravno s područja na kojem je proganjan u smislu Ženevske konvencije te kad postoji stvarni rizik da će povratkom u zemlju podrijetla biti izložen ozbiljnoj nepravdi, neće biti kažnjen zbog nezakonitog ulaska ili boravka ako bez odgode izrazi namjeru za podnošenje zahtjeva za međunarodnu zaštitu i ako predoči valjane razloge svog nezakonitog ulaska ili boravka.

3. Mora dati otiske prstiju i fotografirati se

U svrhu utvrđivanja identiteta, tražitelj zaštite stariji od 14 godina dužan je podvrgnuti se uzimanju otisaka prstiju i fotografiranju. Ako je privremeno onemogućen zbog medicinskih ili drugih razloga, mora u što kraćem vremenu dati otiske prstiju i fotografirati se.

4. Mora objasniti na koji je način došao u Hrvatsku

Policijski službenici nakon što utvrde identitet, moraju utvrditi i način dolaska u Republiku Hrvatsku, pravac putovanja od zemlje podrijetla do Republike Hrvatske te osobne okolnosti.

5. Dužan je obaviti liječnički pregled

Kako bi se spriječilo širenje zaraza od raznih bolesti, stranac je dužan obaviti liječnički pregled. Na pregled ga u praksi najčešće odvedu policijski dužnosnici i besplatan je.

6. Mora se držati uputa nadležnih tijela

Stranac koji uđe na teritorij Republike Hrvatske dužan je surađivati s nadležnim državnim tijelima Republike Hrvatske te postupati po njihovim mjerama i uputama.