Ovo je njemački investitor koji je na Pagu uništio dio neprocjenjive obale. Njegova opravdanja su naprosto senzacionalna

Gospodin, naime, kaže da se radi samo o jezičnom nesporazumu

FOTO: Screenshot/RTL

U uvali Paladinki na Pagu, jedan njemački investitor potpuno je uništio obalu, a za to je dao posve suludo objašnjenje. Investitor Michael Dragan Scherer tvrdi da se devastacija obale dogodila jednostavno zbog jezičnog nesporazuma.

“Evidentno je da je došlo do radova na pomorskom dobru i došlo je do devastacije obale. Vidljivo je da su tu izvedeni nekakvi radovi za koje izvođači nisu imali potrebna odobrenja, ni koncesiju, ni građevinsku dozvolu. Očito je da je investitor, odnosno pretpostavljamo neka osoba, odlučio napraviti ono što je napravio”, izjavio je kapetan Lučke kapetanije Zadar Alen Rukavina za RTL-ovu Potragu.

Radi se “samo” o jezičnom nesporazumu?

Gospodin Scherer kaže da su morali očistiti kamenje i pustinju u uvali, te da su htjeli postaviti novo, manje kamenje kako bi stvorili plažu. “Problem je to što sam ja mislio da oni znaju što smiju napraviti. No, nisam razgovarao s njima, nisu imali naredbu da to naprave. Vidim problem, razumijem problem, silno mi je žao, ali ja to nisam naručio”, opravdava se. Inače, taj posao devastacije oko 200 metara pomorskog dobra plaćen je 100.000 eura.

“Ta vrsta posla nije ni jeftina ni jednostavna. To je prilično velik nesporazum. Ja sam bio začuđen koliko je to jeftino tu, u Njemačkoj nemam novca za to. Bio sam jako začuđen”, ispričao je. Nadodao je također da mu je teško prihvatiti da se radilo samo o jezičnom sporazumu, no kada je shvatio što radnici rade na plaži, jednostavno je bilo prekasno.

Nakon tog pomalo bizarnog objašnjenja, razgovor sa Schererom je krenuo u pomalo neočekivanom smjeru. “Ima puno usitnjenog kamenja i stavili su to kamenje na plažu. Ako kreneš kopati, vidjet ćeš staru plažu”, rekao je. Na pitanje da li se ispod gornjeg sloja nalazi veće kamenje koje se i inače nalazilo na plaži, Scherer je odgovorio potvrdno. Zamoljen da dokaže što se nalazi ispod gornjeg sloja, Scherer je rekao da bi on to mogao pokazati, ali da ne može kopati rukama po šljunku.

Gradonačelnik kaže da je obala briga države

Na kraju, njemački investitor je priznao da nema ničega ispod šljunka kojeg je nabacao u uvalu. “Rekli su mi da će ga s onog mjesta prebaciti ovamo. Nisam to napravio. Nisam to naručio, nisam to napravio”, govorio je. Problematično je također što Scherer nije imao dozvolu ni za nasipavanje šljunka, niti za micanje škrape, budući da za obalu nije dobio koncesiju. Scherer je i za taj problem imao senzacionalno objašnjenje.

“Vidio sam koncesiju, vidio sam papir. No, sada su mi rekli, i zato sam danas tu sa ženom, rekli su mi da je sve spremno, ali da smo zaboravili predati zahtjev”, ispričao je. RTL-ovi novinari su također pokušali stupiti u kontakt s gradonačelnikom Paga Antom Fabijanićem, koji je rekao da je na službenom putu i da ne želi razgovarati. Samo je rekao da je prvih šest metara uz obalu u vlasništvu države, stoga bi se oni trebali brinuti o tome. Zadarska županija također nije zaprimila nikakav zahtjev za izdavanjem koncesije.

Zemljište je negrađevinsko

Iz Lučke kapetanije su izjavili da cijelu obalu kontrolira pet njihovih inspektora, koji rade po dojavi komunalnih redara. Stoga tvrde da bi se za lokalne probleme trebala pobrinuti lokalna samouprava. “Da, imamo članak 10 koji kaže da o pomorskom dobru brine RH putem jedinice lokalne i područne samouprave. Realno je da na ovom prostoru od Karlobaga do Šibenske županije, od Velebita do Dugog otoka imamo jednog inspektora, a imamo u prošloj godini preko 300 predmeta na jednu osobu”, rekao je Rukavina.

Na kraju razgovora s Potjerom, Scherer se oprostio izjavom: “Ovo sam ja. Strašno mi je žao što sam uništio neko kamenje”. Na stranicama Schererove tvrtke nalaze se fotografije projekta, koji je trebao biti OPG s ovcama i mobilnim kućicama. Cijene po kvadratu bi se kretale između 130 do 530 eura, no priznali su da nemaju dozvole. Kažu da samo imaju planove grada Paga i Zadra da mogu raditi svoj projekt. Inače, zemljište na kojem je trebao biti izgrađen Schererov projekt je negrađevinsko, odnosno zaštitna šuma.