Ovo je izgledna nova dekanica Hrvatskih studija: radikalna desničarka koja negira ustaški pokolj djece

Ime pretendentice za poziciju dekanice Fakulteta hrvatskih studija, u javnom je prostoru odjeknulo u studenom 2018. godine

Višestruko problematičan zagrebački Fakultet hrvatskih studija u procesu je izbora novoga dekana. Ili, čini se vjerojatnijim, dekanice. Nakon što je prethodni dekan u upitnoj proceduri podnio ostavku pa sada fakultetom upravlja v.d., provodi se postupak izbora redovnog dekana ili dekanice. Iako je dvoje kandidata – profesori Neven Hrvatić i Vlatka Vukelić – podnijelo pravovaljane prijave i prijedloge svojih dekanskih programa, u daljnju je proceduru krajem prošloga tjedna upućena samo Vlatka Vukelić.

Riječ je o izvanrednoj profesorici Odsjeka za povijest Fakulteta hrvatskih studija koja je široj javnosti postala poznata prije nekoliko godina. U jednom je intervjuu 2018. godine, citiramo, “razotkrila laž o dječjem koncentracijskom logoru u Sisku”. Ustvrdila je kako u Sisku tijekom Drugog svjetskog rata uopće nije postojao koncentracijski logor, već da je to bilo dječje prihvatilište. Vukelić je u akademskim strukturama poznata i kao čelnica Hrvatskog sveučilišnog sindikata, donedavno bliskog upravi Sveučilišta, odnosno suradniku rektora Borasa, prorektoru Anti Čoviću.

Logor izmišljotina

Ime pretendentice za poziciju dekanice Fakulteta hrvatskih studija, u javnom je prostoru odjeknulo u studenom 2018. godine, kada je u Glasu Koncila manje-više ustvrdila kako je ustaški logor u Sisku izmišljotina i da su se oni tamo samo brinuli za napuštenu djecu. Riječ je, inače, o koncentracijskom logoru kroz koji je od kolovoza 1942. do siječnja 1943. prošlo između pet i sedam tisuća djece, većinom s Kozare, Banije i Korduna. Pretpostavlja se da je tamo umrlo ili ubijeno oko 2000 djece čiji su roditelji završili ili u Jasenovcu ili na prisilnom radu u Njemačkoj.

U intervjuu Glasu Koncila 2018., Vukelić je najavila i tribinu “Zbrinjavanje ratne siročadi u Sisku 1942 -1943.” koju su tada, na prijedlog sisačkog biskupa Vlade Košića, suorganizirali Hrvatski studiji. Cilj je tribine, pričala je, “prikazati sudbinu djece napuštene nakon zarobljavanja njihovih roditelja i skrbnika za vrijeme velike operacije koja je, pod zapovjedništvom njemačke vojske, tijekom lipnja i srpnja 1942. provedena na području sjeverozapadne Bosne, a u kojoj su sudjelovale i domobranske i ustaške snage Nezavisne Države Hrvatske”.

O revizionističkom istupu Vlatke Vukelić 2018., njena je matična institucija – Hrvatski studiji – izvijestila na svojoj Facebook stranici, prenoseći tekst s portala narod.hr. Početkom ove godine, gostujući u podcastu Željke Markić, Vukelić se požalila: “Često nosim epitet filofašista, iako ne razumijem temeljem čega”.

Sindikat blizak upravi

Vukelić, inače bivša predsjednica sisačke podružnice radikalno desne stranke HSP AS, u akademskim je krugovima donedavno slovila kao osoba bliska upravi zagrebačkog sveučilišta, prvenstveno prorektoru Čoviću. Od njegovog osnivanja 2017. godine, na čelu je Hrvatskog sveučilišnog sindikata, marginalne i nereprezentativne sindikalne organizacije koja se, u pravilu, zalagala za sve ono za što se zalagala uprava zagrebačkog sveučilišta, predvođena Borasom i Čovićem.

Kada je, primjerice, na Nacionalnom vijeću za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije organizirana tematska sjednica o problemima na Sveučilištu u Zagrebu, Vukelić je ustvrdila kako je “loše da uopće govorimo o tome da su sveučilišta potencijalni koruptivni elementi”. Šef Nacionalnog vijeća Nikola Grmoja tada je takav stav ocijenio zabrinjavajućim, dok je Vesnica Garašić iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja – za razliku od Vukelić – isticala i argumentirala krucijalan problem “akademske korupcije na visokoj razini”.

Raskol s Čovićem

Iako je slovila kao bliska prorektoru Anti Čoviću – ključnoj osobi za Hrvatske studije u upravi Sveučilišta – u tom je odnosu nedavno nešto puklo, o čemu se otvoreno govori u fakultetskim i širim krugovima. To objašnjava situaciju sa sjednice Fakultetskog vijeća prošloga petka, na kojoj se Čović otvoreno usprotivio daljnjem dekanskom izbornom postupku za Vukelić. Kako je pisala srednja.hr, Vukelić je prezentirala svoj program i za njega u konačnici dobila potporu. No, oponirao je Čović pa je rasprava eskalirala tako da je nekome od prisutnih dobacio “daj ti drekavac šuti”.

Dekanski program Vlatke Vukelić sada mora potvrditi Senat Sveučilišta, a potom se procedura vraća na Hrvatske studije gdje se konačno glasa o izboru. Prema Telegramovim informacijama, iduća sjednica Senata – posljednja kojoj će predsjedati Boras – trebala bi se održati 27. rujna. O suglasnosti na dekanski program, Senat glasa na prijedlog rektora. Hoće li rektor Boras predložiti Senatu da prihvati program, uvelike ovisi i o tome kako će se prema svemu postaviti njegov blizak suradnik, Vlatki Vukelić sada nesklon prorektor Čović.