Ovo je Kina, danas. U udžbenike za prvašiće komunisti ugurali ideologiju svog lidera, pišu da 'djed Xi brine o njima'

Učitelji moraju "posaditi sjeme ljubavi prema stranci, zemlji i socijalizmu u mlada srca", navodi ministarstvo obrazovanja

China's President Xi Jinping reviews a military honour guard during a welcome ceremony at the Great Hall of the People in Beijing, on December 10, 2018. (Photo by FRED DUFOUR / AFP)
FOTO: AFP

Početak je školske godine u Kini, a učenici su se u klupe vratili s novim udžbenicima koji sadrže “misli Xi Jinpinga“, 14 principa o upravljanju vojskom i društvom koje je Kina ubacila u Ustav 2018. kada su izmjenama omogućili Xi Jinpingu da vlada neograničeno. Uključivanjem tih principa u udžbenike kineska komunistička partija želi proširiti njegov kult ličnosti i na djecu od sedam godina kako bi odgojili nove generacije domoljuba, piše Guardian.

Ministarstvo obrazovanja je objavilo kako će uključiti političku ideologiju kineskog predsjednika u nacionalni kurikulum od osnovnih škola do diplomskih programa početkom ove školske godine. U obavijesti o novom kurikulumu navode kako učitelji u osnovnim školama moraju “posaditi sjeme ljubavi prema stranci, zemlji i socijalizmu u mlada srca”.

Nove udžbenike krase Xi Jinpingove jezgrovite izjave o domoljublju i dužnosti, anegdote o njegovim susretima s običnim građanima te njegove nasmijane slike. Najmlađi učenici će čitati poglavlja o uspjesima kineske civilizacije i komunističke partije u uklanjanju siromaštva i borbi s pandemijom koronavirusa. “Djeda Xi Jinping je jako zauzet, ali koliko god posla ima uvijek se pridruži našim aktivnostima i brine o našem napretku”, stoji u jednom udžbeniku.

‘Roditelji se boje javno usprotiviti’

Djeci osnovnoškolskog uzrasta dosad nisu gurali ideologiju kineskog čelnika, a ovo je dio šireg pokušaja kineskih vlasti da ograniči “koruptivne utjecaje na djecu” od video igara do stranih obrazovnih alata. Udžbenici za stariju djecu će uključivati kompleksnije teme, poput “puta prema modernoj socijalističkoj moći”. Otpor kurikulumu za sada dolazi od anonimnih komentatora na internetu. “Pranje mozga počinje od djetinjstva”, napisao je jedan korisnik kineske društvene mreže Weibo dok se drugi pita mogu li to odbiti.

Iako je nekoliko roditelja izrazilo nezadovoljstvo zbog novog kurikuluma odbili su razgovarati s Agencijom France-Presse strahujući od mogućih posljedica ako razgovaraju sa stranim medijima. Kineski znanstvenik Adam Ni AFP-u je rekao kako je Kina dugo gurala političko obrazovanje i domoljublje djeci, ali da ovime uz veći nacionalizam žele promovirati i Xijev kult ličnosti.

Profesor međunarodnih odnosa na sveučilištu Georgia Tech Wang Fei-Ling je rekao da su udžbenici primjer pokušaja komunističke partije da se osloni na kult ličnosti snažnog vođe. “Međutim, s obzirom na sve što se dogodilo u kineskom društvu posljednjih 40 godina smatram da se mnogim roditeljima ovo ne sviđa i da će biti dosadno mnogim učenicima, ali malo njih će se javno usprotiviti”, rekao je i dodao: “Većina novi kurikulum samo neće ozbiljno shvatiti.”