Ovo je novi, peti po redu spomenik žrtvama Ovčare. Građani: 'Djeluje morbidno'. Autor: 'Masakr nije bio bal'

Autor novog obilježja je vukovarski branitelj i amaterski kipar Dubravko Duić

FOTO: Drago Hedl

Uz cestu Vukovar – Tovarnik, točno na odvojku koji vodi prema Ovčari, 13. kolovoza bit će otkriven spomenik ubijenim braniteljima i ranjenicima iz Vukovarske bolnice, žrtvama velikosrpske agresije, koji su likvidirani na poljoprivrednom dobru Ovčara nakon sloma obrane Vukovara 18. studenoga 1991.

Bit će to, uz obližnji Spomen dom, otvoren 2006. i onaj neposredno uz masovnu grobnicu, u obliku sivog obeliska s likom goluba, rad akademskog kipara Slavomira Drinkovića, postavljen u prosincu 1998., treći spomenik u sjećanje na više od 200 žrtva pogubljenih na Ovčari.

Rad amaterskog kipara

Autor ovog novog, trećeg obilježja masovne grobnice, na putu od državne ceste D 46 do Ovčare, dugog oko tri kilometra, je Vukovarac, amaterski kipar Dubravko Duić (69).

Uz to, u samom Vukovaru već postoje dva obilježja u spomen žrtvama na Ovčari. Jedan je otkriven u svibnju 2012. u vukovarskoj gradskoj četvrti Mitnica. Na Trgu žrtava Ovčare nalazi se spomenik s imenima 192 identificirane osobe, od ukupno 200 ekshumiranih iz masovne grobnice na Ovčari 1996. godine. Idejni projekt Trga žrtava Ovčare izradio je Zoran Hebar iz Urbanističkog zavoda Grada Zagreba.

U rujnu 2020. na vukovarskom Trgu Matije Gupca, postavljen je brončani spomenik Otac i sin u sjećanje na ubijenog zapovjednika Sajmišta Petra Kačića i njegovog 16-godišnjeg sina Igora, najmlađoj žrtvi Ovčare. Skulptura je djelo autorâ Zvonimira Orčića i Josipa Cvrtile (obojica su restauratori u Hrvatskom restauratorskom zavodu), a lijevana je u Ljevaonici umjetnina Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.

Drago Hedl

Kako izgleda novi spomenik?

Novi spomenik stradalnicima na Ovčari oblikovan je od čeličnog lima i na njemu su četiri siluete čija su tijela izbušena mecima, te siluete dva poprsja zalivena u beton, s tragovima koje asociraju na otiske vojničkih čizama, te smotuljak zahrđale žice. Siluete su rezane laserom u čemu je sudjelovala osječka tvrtka De-certo.

Spomenik jednostavnog naziva Ovčara podiže Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora, udruga na državnoj razini, a glavni su donatori Vukovarsko-srijemska županija, Grad Vukovar, Hrvatske ceste i Luka Vukovar. Pristupni put, rasvjetu i ostale radove na uređenju prostora oko spomenika izvodi gradska tvrtka Komunalac iz Vukovara.

Autor je vukovarski branitelj

Autor novog spomenika na Ovčari, Dubravko Duić, zvani Dunja, vukovarski je branitelj koji je nakon pada Vukovara bio zatočen u srpskim logorima u Mitrovici i Nišu. Duić se i prije Domovinskog rata bavio slikarstvom i kiparstvom, a piše i poeziju. Imao je više izložbi, mnoge i u inozemstvu, a objavio je i knjige poezije.

Inače, Duić je i politički angažiran, na prošlim lokalnim izborima u Vukovaru bio je 13. na listi HDZ-a, ali nije ušao u Gradsko vijeće. HDZ je danas oporbena stranka u Vukovaru, kojim, uz pomoć vijećnika Hrvatskih suverenista, vlada Ivan Penava, šef Domovinskog pokreta.

Dan kada je ‘ponovno rođen’

U razgovoru za Telegram Duić objašnjava zašto će spomenik, šesti kojeg je poklonio svom gradu, biti otkriven 13. kolovoza. Kaže da je 14. kolovoza 1992., u najvećoj razmjeni zarobljenika kod Nemetina u blizini Osijeka, bio jedan od onih koji su tada, nakon izlaska iz srpskih logora, ponovno rođen.

“Za svoj rođendan obiteljima poginulih želim pokloniti taj spomenik kako bi bio opomena svima nama, Srbima, ali i Hrvatima, Kinezima… da se takvo zlo nikada ne ponovi, a vidimo da se upravo događa u Ukrajini”, kaže.

Nisu svi oduševljeni

Mada novi spomenik na Ovčari još nije službeno otvoren, već je izazvao komentare u privatnim komunikacijama na društvenim mrežama od kojih neki baš nisu naklonjeni pretvaranju Vukovara u grad spomenika, smatrajući kako se radi o inflaciji ratnih obilježja.

Neki od komentara kažu kako bi tragediju na Ovčari trebalo ”obilježiti s više dostojanstva”, da novi spomenik ”djeluje previše morbidno”, te da se ”od cijelog grada i okolice rade spomenici”.

Simbolika kruga od žice

Duić na te primjedbe odgovara kako masakr na Ovčari ”nije bio bal”, jer ”što se čovjeku može dogoditi teže od smrti” i objašnjava što znači krug od zahrđale žice u desnom, donjem dijelu spomenika:

“Krug je simbol života, a ljudima ubijenim na Ovčari taj je krug prekinut. Zato mislim da spomenik mora imati neku, nazovimo to tako, mračnu notu”.

Ima i spomenik granati

Na primjedbu da se Vukovar pretvara u grad spomenika i da njihova inflacija, na neki način, svojom brojnošću devalvira učinak i poruke kakve bi spomenici trebali odašiljati, Duić kaže da o tome ima dvojako mišljenje i pojašnjava kako njegovi sugrađani, s obzirom na sve što se u Vukovaru dogodilo tijekom Domovinskog rata misle kao bi ”na svakom uglu trebao biti spomenik”.

Kao što smo nedavno pisali, Vukovar ima čak i spomenik granati. Otkrio ga je 2020. gradonačelnik Penava, rekavši kako ”predstavlja autentični rep minobacačke granate od 82 mm, iskopan s lokacije u gradskoj četvrti Olajnica”.

Cijena postavljanja spomenika granati bila je oko 400.000 kuna, a platili su je Grad Vukovar i Fond za obnovu i razvoj Grada Vukovar. Koliko će biti cijena novog spomen obilježja žrtvama Ovčare ne zna se jer radovi još traju.