Ovo je obrazloženje presude: 'Glavašu je olakotna okolnost njegov ogroman doprinos u Domovinskom ratu'

Branimiru Glavašu i optuženicima u obzir su uzete olakotne okolnosti

Retired Croatian General and parliament member Branimir Glavas (C) is surrounded by supporters as he is about to enter prison in the eastern Croatian town of Osijek as he voluntarily surrenders to Croatian police, 17 April 2007. Croatian prosecutors indicted 16 April 2007 the former deputy and six others for killing Serb civilians in the eastern town of Osijek during the country's independence war. Glavas, 50, was charged with ordering the 1991 abductions, torture and murder of 10 Serbs who were killed by a special unit formed by co-accused Ivica Krnjak and Gordana Getos Magdic, said the indictment. Glavas is the most senior political figure to have faced legal action for war crimes in Croatia.   AFP PHOTO/STR (Photo by STRINGER / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednik sudskog vijeća Dražen Kevrić na Županijskom sudu u Zagrebu objasnio je presudu kojom su Branimir Glavaš, Gordana Getoš Magdić, Dino Kontić i Zdravko Dragić proglašeni krivima.

Branimir Glavaš dobio je kaznu u trajanju od sedam godina, za što je sudac rekao da je olakotna okolnost Glavašu bila prijašnja neosuđivanost, kao i njegov ogroman doprinos Domovinskom ratu iz kojega je izašao kao general Hrvatske vojske. Dodao je i da se slučaj ”garaža” dogodio nakon pada Vukovara, a istaknuo je i da Glavaš i suoptuženici u 14 godina od objave prve presude nisu počinili niti jedno drugo kazneno djelo pa se događaji koji im se stavljaju na teret mogu opisati kao situacijski delikt.

Otegotna okolnost u slučaju bila je težina djela prema civilima koji su pogubljeni nedužni i to unutar dva mjeseca, kaže se. Sudac je dodatno pojasnio i da je Glavaš već odslužio pet godina, dva mjeseca i 27 dana, zbog čega je Ustavni sud odlučio da nema potrebe za obveznim istražnim zatvorom.

Ne smatraju se krivima

Uz Glavaša, na četiri godine zatvora nepravomoćno je osuđena Gordana Getoš Magdić, nekadašnja zapovjednica voda posebne postrojbe za diverzantsko-izviđačke namjene Operativne zone Osijek, dok su pripadnici tog voda Dino Kontić i Zdravko Dragić osuđeni na po tri godine. Glavaš i Getoš Magdić bili su na izricanju presude koju je objavio sudac Dražen Kevrić, no Kontić i Dragić nisu se pojavili u sudnici.

Nekadašnji zapovjednik obrane Osijeka i njegovi suoptuženici ponovili su na početku “zadnje runde” ponovljenog suđenja sredinom siječnja ove godine na zagrebačkom Županijskom sudu da nisu krivi za ratni zločin nad osječkim Srbima 1991. u slučajevima za koje je optužnica izmijenjena zbog smrti dvojice optuženika – Ivice Krnjaka i Tihomira Valentića.

Glavašu manje nego na prvom suđenju

Na prvom suđenju 2009. Glavaš i ostali osuđeni su na višegodišnje za zatvorske kazne, ali je pravomoćnu presudu ukinuo Ustavni sud. Glavaš je do tada odradio i većinu osmogodišnje kazne u zatvorima u BiH gdje je otišao uoči izricanja prve presude.

No Ustavni sud je u siječnju 2015. ukinuo pravomoćnu osuđujuću presudu te je suđenje Glavašu i njegovim suoptuženicima ponovno započelo 2017., a koje je još jednom iz početka krenulo u listopadu 2021. Vrhovni sud je početkom 2020. ukinuo odluku izvanraspravnog vijeća zagrebačkoga Županijskog suda iz ožujka 2019. prema kojoj se ponovljeno suđenje Glavašu trebalo odvojiti od postupka njegovim suoptuženicima.

Fehir više nije bio krunski svjedok

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo odbacilo je u listopadu 2021. kaznenu prijavu koju je Glavaš podnio protiv nekadašnjeg krunskog svjedoka Krunoslava Fehira zbog ubojstva Čedomira Vučkovića u Osijeku u kolovozu 1991. godine.

Fehir je tijekom prvog suđenja Glavašu bio krunski svjedok tužiteljstva s obzirom da je u dobi od 16 godina u kolovozu 1991. kao pripadnik tzv. Prištapske bojne, među ostalim, bio svjedokom mučenja Čedomira Vučkovića kojega su tjerali da pije kiselinu iz akumulatora u jednoj od garaža tadašnjeg Sekretarijata za narodnu obranu u centru Osijeka.

Na ponovljenom suđenju Fehir više nije imao status krunskog nego običnog svjedoka, a Glavaš njegovo svjedočenje smatra lažnim. Štoviše, upravo njega smatra odgovornim za Vučkovićevo ubojstvo, zbog čega ga je i prijavio, a prijavu je potkrijepio i nalazom sudskomedicinskog vještaka Đorđa Alempijevića iz Beograda, koji je ustvrdio da su za Vučkovića kobni bili hici koje je u njega ispalio Fehir, a ne ispijena kiselina. Odbacivanje Glavaševe prijave je ponukalo Fehira da protiv Glavaša podnesu kaznenu prijavu za lažno prijavljivanja kaznenog djela.

“Kad je počinjao taj proces, od zagrebačkih odvjetnika koji poznaju suca su mi rekli da je to jedna **** koja nema petlje, sluga režima i da ne očekujem ništa. Intimno sam očekivao da ću imati pravedan proces, jer vi ste mediji pratili proces”, počeo je.

Glavaš sipao psovke i uvrede

Branimiri Glavaš burno je reagirao na presudu i vrijeđao je suca. “Ispitano je 20 vrlo bitnih svjedoka, iščitano je 20-30 vrlo bitnih svjedoka koji u prvom postupku nisu provedeni, provedeno je niz materijalnih dokumentacija, a on sad prepisuje Horvatovićevu presudu”, komentirao je Glavaš.

Novinari su ga pitali što će on sada. “Ma ništa. Nabijem ga na k***c, njega i ovaj sud”, kazao je. “Ma idemo mi dalje, ratovat ćemo mi”, kazao je. Upitan hoće li se žaliti rekao je: “Ma nego što.” Na pitanje što ako mu odrede istražni sud odgovorio je slično. “Boli me đon ako odredi istražni zatvor”, rekao je.

Medije je zanimalo i što ako Viši kazneni sud potvrdi presudu. “Ma neka potvrdi, ima pravde. Ustavni, Strasbourg i tako dalje”, kazao je. “Ja više neću vidjeti ni dana zatvora”, kazao je novinarima na pitanje bi li išao u hrvatski zatvor. “To je farsa za javnost, za međunarodnu zajednicu. To je politički montiran proces. Ovaj slugan (sudac, op.a.) će sutra postati predsjednik Županijskog suda ili prijeći na Visoki kazneni sud. Kad me Horvatović osudio, sedam dana nakon što me osudio, postao je predsjednik Kaznenog odjela, sada je odjednom predsjednik Visokog kaznenog suda”, izjavio je.