Ovo je pet razloga koji bi mogli dovesti do konačnog raspada Europske unije

EU se nosi s nizom velikih problema, hoće li ih uspjeti prevladati?

Riots during anti-immigrants march organized by far right activists and Lechia Gdansk football club fans in Gdansk, on November 22, 2015.  It came to scuffles with police, several people were detained. The demonstrators shouted xenophobic and racist slogans against followers of Islam, also trampled flag of the European Union
 (Photo by Michal Fludra/NurPhoto)
FOTO: NurPhoto

Europska unija kao zajednica zemalja je bila veliki i nadasve plemenit san, no sada tom snu prijete sve teži i ozbiljniji izazovi.

U zadnje vrijeme vidljivo je da unutar Europske unije postoji niz različitosti, da je nemoguće održati jedinstvenu monetarnu politiku i gospodarsko jedinstvo unutar zemalja koje su različite i koje štite svoju fiskalnu politiku.

Neodrživo stanje

Europska dužnička kriza bila je prva naznaka da nešto nije u redu. Njemačka već godinama daje pozajmice slabijim članicama eurozone, a onda oni kupuju njemačka dobra.

I to nije jedini takav primjer. Velika razlika o trgovinskoj moći morala je jednom izaći na vidjelo. I izašla je u vidu dugova zemalja kao što su Grčka, Italija, Španjolske, Portugala i Irske. Ako tome pridodamo i političke napetosti koje proizlaze zbog velike izbjegličke krize s kojom se suočava Europa i rizik od Brexita, onda je posve jasno kako je kolaps Europske unije zapravo sve realniji.

Business Insider izdvaja pet najvećih problema s kojima se Europska unija suočava i koji bi mogli presuditi njezinom jedinstvu, ali i konačnom opstanku.

1. Talijanska bankarska kriza

mauldin
Razvoj situacije u Italiji Mauldin Economics

Italija će vjerojatno postati glavni razlog za glavobolju. Bankarski sustav zemlje već je u velikoj krizi. U Italiji je pad cijena u financijskom sektoru toliko oštar da su ministri pokušali umiriti javnost tvrdnjama da su banke sasvim stabilne.

Loši krediti čine gotovo 20% od talijanske imovine bankarskog sustava. Neke banke drže gotovo 40% loših kredita.

Kolaps talijanskog bankovnog sustava je sistemski rizik za cijelu Europu. Italija je osmo po veličini gospodarstvo u svijetu, tek nešto manje od Indije. Stoga je njen utjecaj na globalno gospodarstvo prilično velik.

2. Situacija u Grčkoj

Syrian refugees arrive on the beach, crossing the sea from Turkey to Lesbos, some 5 kilometres south of the capital of the Island, Mytelene on March 18, 2016 in Mytelene, Greece. Every day, depending on the weather conditions, dozen of migrants boats, the dinghy, end up reach the shores of the Greek island, Lesbos. The Greek Coast Guard picked up another dinghie and brought the refugees to the port of Mytelene. (Photo by Guillaume Pinon/NurPhoto)
Grčka se svakodnevno suočava s velikim brojem izbjeglica NurPhoto

Grčka je nakon svega što se u proteklo vrijeme događalo u toj zemlji i dalje vrlo važna za Europsku uniju. Naročito jer su to vrata Europe, prolaz izbjeglica prema Europi. Bogatije članice moraju Grčkoj ponuditi pomoć i suradnju kako bi ona mogla izaći na kraj sa cijelom situacijom obzirom da na tisuće izbjeglica na dnevnoj razini dolazi u tu zemlju.

S druge strane Grčka se nosi s izazovom dužničke krize. Za vratom joj sjedi upravo Njemačka koja se dosta strogo odnosi prema cijeloj situaciji s vraćanjem duga.

3. Kraj Schengena

schengen
To je Schengenski prostor, koji bi mogao biti puno manji prema planovima EU kako bi se zaustavila krizu migranata. Zemlje u crvenom bi mogle biti izbačene, a ove plave ostati Mauldin Economics

Teroristički napadi koji su u studenom pogodili Pariz rezultirali su strahom i željom za većom kontrolom unutar granica Europe, naročito Schengena. Napadi su uzrokovali mišljenje većine građana Europe da je izbjeglička kriza velika prijetnja sigurnosti Europe.

Stoga se razmišlja o dodatnim ograničenjima schengenskog prostora, tj. izbacivanju nekih zemalja kako bi se imala kontrola i stroža regulacija ulazaka u Schengen.

Početna dobrodošlica pretvorila se u veliki strah. Jedna od najmoćnijih osoba Europe njemačka kancelarka Angela Merkel našla se pod velikim pritiskom zbog svoje otvorene politike prema migrantima. To je ujedno povezano i sa sljedećim rizikom za opstojnost EU.

4. Turska kao članica EU

Turkish President Recep Tayyip Erdogan delivers a speech during a meeting of "mukhtars" (heads of towns and villages) at the Presidential Complex in Ankara on February 24, 2016. / AFP / ADEM ALTAN
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan AFP

Očajna razmjerima izbjegličke krize, EU ozbiljno razmatra da prihvati Tursku pod svoje okrilje kao svoju članicu u zamjenu da Turska zadrži migrante koji dolaze iz Afrike, Sirije, Iraka…

Primanje Turske kao članice EU je problematično za CIpar, koji je mali otok, ali jednako snažna članica EU, s tehnički istim potencijalom glasanja unutar EU kao Francuska i Njemačka. Cipar može staviti veto na dogovor oko izbjeglica koji Europa zapravo očajnički treba i želi postići s Turskom.

Rješenje je, u ovom trenutku, da velike i moćne članice EU prisile one manje da zbog dugoročnog jedinstva prihvate rješenje s Turskom.

Cipar ima legitimno pravo odbiti, jer ima problema s Turskom koja je priznaje ciparske putovnice i ne dopušta brodovima i avionima s Cipra prilaz i slijetanje u svoje luke.

5. Brexit

mauldiiin
Prema sadašnjim anketama prilično je neizvjestan ostanak Velike Britanije u EU Mauldin Economics

I naravno, jedan od velikih opasnosti je Brexit, izlazak Velike Britanije iz Europske unije. Naime, ovoga ljeta bit će održan referendum u Velikoj Britaniji koji bi mogao dovesti do izlaska iz EU.

To će značiti opasan presedan. Za godine koje slijede moglo biti biti velikih posljedica za svjetsko gospodarstvo i trgovinu,

Dva potencijalna izlaza

Ukoliko EU ipak stane na kraj ozbiljnim problemima koji trenutno narušavaju njezinu opstojnosti, ostaju tek dva moguća ishoda za masivne dugove zemalja članica i neuravnotežen proračun. Prva je da se razvije jedna potpuno nova gospodarska struktura u Europskoj uniji.

Ako EU ostane cijela, morat će se uhvatiti u koštac s dugom država članica. Budući da europske elite žele vidjeti ujedinjenu Europu, vjerojatno je da kada dođe do pitanja dug zemalja, nekim čudnim izračunom će se taj dug staviti u bilancu Europske središnje banke.

Onda će se zahtijevati da sve zemlje uravnoteže svoje proračune, baš kao što i sve države SAD-a to moraju učiniti. To nije nimalo jednostavno, ali izvedivo je. No, to bi moglo dovesti do slabljenja Njemačke, Zašto? zasto što 40 posto njenog BDP-a dolazi od izvoza unutar drugih članica Europske unije.

Drugi mogući ishod je da neće biti dogovora o tome kako se nositi s dugom, umjesto toga će se vratiti državama članicama upravljanje vlastitim valutama. Te nove valute bi bile biti mnogo slabije u odnosu na primjerice obnovljenu njemačku marku, čak 30 posto niže u odnosu na npr. dolar. Taj scenarij bi najviše odgovarao američkim turistima jer bi mogli jeftino ljetovati u Italiji ili Grčkoj, ali bi imalo katastrofalne posljedice za globalnu ekonomiju.