Ovo je Rusija pod Putinom: država mu leži na nafti i plinu, a milijuni žive u bijedi, s tim da četvrtina stanovnika nema ni WC

Bijeda u kojoj žive milijuni Rusa samo će se produbljivati

Russian President Vladimir Putin (R) smiles 18 February 2004 as he watches the launch of spacecraft Molnia, carrying a military spy satelite on board, from an observation point of the Artic cosmodrome in Plesetsk.           AFP PHOTO / MAXIM MARMUR
FOTO: AFP

Jesu li zaista Putinovi alternativni društveni modeli ljudima privlačniji? Možda to nekome može tako izgledati, ako zaključke izvlači iz komentara na društvenim mrežama, no isto tako će se malo tko odlučiti iz Pariza, Londona pa čak i Zagreba, preseliti u Vladivostok, privučen ljepotama alternativnog društvenog modela koji im je pripremio

Prije nekoliko dana ruski predsjednik Vladimir Putin održao je govor na panelu nekakvog moskovskog think-thanka u kojem je, između ostalog, rekao da Zapad “gubi prednost”, da zapadni utjecaj rapidno slabi te da je “pojava alternativnih društvenih modela izravna prijetnja Zapadu jer oni su ljudima privlačniji.” Osim toga, rekao je i da zapadni čelnici “nemaju pravo tjerati druge da slijede njihov put”.

Jesu li zaista Putinovi alternativni društveni modeli ljudima privlačniji? Možda to nekome može tako izgledati, ako zaključke izvlači iz komentara na društvenim mrežama, no isto tako će se malo tko odlučiti iz Pariza, Londona pa čak i Zagreba, preseliti u Vladivostok, privučen ljepotama alternativnog društvenog modela koji im je pripremio Vladimir Putin.

Put koji je Putin izabrao za Rusiju vodi u još veće siromaštvo

Zapravo se događa upravo suprotno – da Rusi, koji si to mogu priuštiti, već desetljećima bježe na Zapad. Ruska oligarhija – Putinovi najbliži suradnici – drži novac u zapadnim bankama, kupuju nekretnine po Londonu i na Azurnoj obali, a ni jahte ne drže na Krimu, nego u Španjolskoj, Francuskoj, Italiji ili Hrvatskoj.

Možda zapadni čelnici zaista nemaju pravo druge tjerati da slijede njihov put, kako kaže Putin. Put koji je on izabrao za Rusiju vodi u izolaciju i još veće siromaštvo od onakvog kakvo su Rusi trpjeli do sada. Na području Rusije nalazi se oko trećine svjetskih prirodnih bogatstava, no usprkos tome ona daleko zaostaje za razvijenim zemljama.

Kalifornija ima dvostruko veću ekonomiju od Rusije

Rusija, usprkos svojoj površini i brojnom stanovništvu, nije ni u prvih 10 zemalja svijeta po veličini ekonomije. Čak tri američke savezne države imaju veći BDP – Kalifornija, Teksas i New York. Vrijedi istaknuti da Kalifornija s BDP-om od oko 3 i pol bilijuna dolara ima dvostruko veću ekonomiju od Rusije. Ako za usporedbu uzmemo SAD kao cjelinu, američka ekonomija je 14 puta veća od ruske.

Što se tiče ruskog BDP-a po stanovniku, prema podacima Svjetske banke, on iznosi nešto više od 12 tisuća američkih dolara. Za usporedbu, hrvatski BDP po stanovniku je oko 17,4 tisuće dolara ili oko 40 posto veći nego ruski, a spadamo među siromašnije članice EU. Prosjek EU je oko 38 tisuća dolara po stanovniku što je više od 300 posto u odnosu na ruski BDP.

Četvrtina Rusa nema sanitarni čvor u kući

Sve se to, naravno, vidi i na kvaliteti života, pa tako veliki broj stanovnika Rusije živi u vrlo lošim uvjetima. Prema službenoj statistici objavljenoj 2019. godine više od petine Rusa u svom domu nema tekuću vodu, odnosno vodovod. Također, prema podacima iz 2012. godine, oko četvrtine stanovništva, odnosno njih 35 milijuna nema sanitarni čvor unutar kuće.

Bijeda u kojoj žive milijuni Rusa samo će se produbljivati. Nakon što su zapadne zemlje uvele sankcije prema Rusiji zbog napada na Ukrajinu, brojne strane kompanije napustile su zemlju. Zbog sankcija nedostupan im je uvoz niza industrijskih proizvoda, strojeva, kao i tehnologije.

Ruska industrija neko je vrijeme bila naslonjena na bazu naslijeđenu iz SSSR-a, no kasnije su se integrirali u zapadne dobavne lance, tako da im je danas moderna proizvodnja teško ostvariva bez uvoza komponenti iz Europe, SAD-a Južne Koreje ili Japana zbog čega su se mnoge kompanije našle u problemima.

Rusija će zbog sankcija još više potonuti

Iako je Putin, na prvi pogled, relativno uspješno odbio prvo udar sankcija; na umjetan način uspio je stabilizirati valutu prisilivši izvoznike da kupuju rublju, one će ostaviti teške dugoročne posljedice na rusku ekonomiju, pa onda i na društvo.

Na prvom mjestu, tu je odljev mozgova. Za očekivati je da će mlađi i obrazovani nastaviti napuštati zemlju. Ruski IT stručnjaci i ranije su bili vrlo cijenjeni na Zapadu. Također, Rusiju će strani ulagači promatrati kao nesigurnu investicijsku destinaciju koju je bolje izbjegavati.

Ograničen pristup novcu i tehnologiji uz odljev mozgova rezultirat će još većim siromaštvom. Ako je to taj Putinov “alternativni model” i put s kojeg ih zapadni političari ne smiju tjerati – sretno im bilo!