Ovo je Srbija u 21. stoljeću. Porfirije prijeti da će objaviti imena ravnatelja u čijim školama sve manje djece ide na vjeronauk

Patrijarh smatra da oni svjesno obeshrabruju učenike

18.08.2021., Crkva svetih apostola Petra i Pavla, Doboj (BiH) – Patrijarh srpski Porfirije dosao je danas u svoju prvu zvanicnu posjetu Republici Srpskoj od kako je postao novi patrijarh SPC i to u grad Doboj i to je prva posjeta jednog patrijarha ovom gradu poslije 83 godine. Medju brojnim zvanicama koje su ga docekale su bili Milorad Dodik, Obren Petrovic, Zeljka Cvijanovic, Radovan Viskovic i mnogi drugi. Nakon doceka kojem je nazocio i veliki broj gradjana Doboja sluzena je i liturgija u ovom hramu.

Photo: Dejan Rakita/PIXSELL
FOTO: Dejan Rakita/PIXSELL

Srpski patrijarh Porfirije požalio se na svojem Instagram profilu zbog informacije da je u srpskim školama sve manji interes za vjeronauk. Čini se da je pokušao pronaći razloge tome pa je zaključio da ravnatelji odvraćaju djecu od vjerske nastave.

“Jako sam razočaran informacijom da ravnatelji osnovnih i srednjih škola u Srbiji svjesno obeshrabruju, čak bih rekao, sprječavaju, učenike i roditelje da se opredijele za vjersku nastavu”, poručio je Porfirije.

“Posavjetovat ću se s braćom arhijerejima i predstavnicima drugih crkvi i vjerskih zajednica o tome da li da javno objavimo njihova imena i imena škola koje na taj način diskriminiraju vlastite učenike. U svakom slučaju ćemo uputiti službenu reakciju nadležnim državnim organima“, poručio je Porfirije.

‘Ne možete doći u školu i kao u crkvi držati propovijed’

Patrijarhovu objavu su za N1 Srbija komentirali analitičari i političari. Tako je bivši ministar obrazovanja Srđan Verbić poručio da se ovdje radi o miješanju Crkve u posao škole.

“Crkva nastupa s pozicija sile, oni žele da se ovaj problem riješi politički. To je početak diskriminacije bilo kakve. Tu diskriminaciju u školi ne bismo smjeli imati, ni na bilo kojem polju”, rekao je Verbić. Vjerski analitičar Draško Đenović smatra da je manjak interesa dobrim dijelom krivnja same crkve.

“Ne možete vi doći i kao u crkvi propovijedati djeci. Znači, vi djeci 21. stoljeća morate multimedijalno, zanimljivo i na sve druge načine pružiti obrazovanje. Ono o čemu treba voditi računa je to da vjeroučitelji već 20 godina, svih vjeroispovijesti, nemaju riješen radni status”, kazao je Đenović.