8 stvari koje biste trebali znati o privatizaciji CO-a i izvješću Državne revizije o dosta velikim propustima

Revizija je utvrdila da je nekretninama smanjena vrijednost prije prodaje

FOTO: PIXSELL/Pixsell

1. Odluka o prodaji Croatia osiguranja

U srpnju 2013. donesena je odluka o prodaji dionica Croatia osiguranja na temelju Zakona o upravljanju državnom imovinom. Na temelju tog zakona Vlada je imala pravo odlučiti da se dionicama ili poslovnim udjelima u određenom trgovinskom društvu “raspolaže na drugačiji način, u cilju ostvarivanja određenih gospodarskih interesa ili izvršavanja obveza RH”.

2. Poslovanje CO-a u trenutku prodaje

Croatia osiguranje poslovalo je prilično profitabilno kad je donesena odluka o prodaji. U prvih devet mjeseci 2013. ta je tvrtka ostvarila bruto dobit od 106,7 milijuna kuna.

3. Prodaja Croatia osiguranja

Ovo je društvo bilo u 80-postotnom vlasništvu države, a dionicama CO-a u 2013. trgovalo se po cijeni koja se kretala između 6300 i 7101 kune po dionici. U travnju 2014. zaključen je posao u kojem je Adris grupa kupila 39,6 posto dionica Croatia osiguranja, a nakon prodaje vlasničkog paketa društvo je dokapitalizirala sa 110 milijuna eura nakon čega je postala vlasnica 60 posto dionica CO-a. Tada je u državni proračun uplaćena kupoprodajna cijena dionica u iznosu od oko 905 milijuna kuna.

4. Odluku se nije smjelo donijeti bez Sabora

U nalazu Državne revizije za proračun Republike Hrvatske u 2014. godini stoji kako Vlada odluku o privatizaciji nije smjela donositi sama, nego joj je za to trebalo i mišljenje Sabora. “S obzirom da Društvo nije bilo u gubicima, nego je imalo značajne iznose zadržane dobiti i pričuva, ako je dokapitalizacija bila potrebna, trebalo je odrediti najniži potreban iznos dokapitalizacije”, stoji u izvješću.

5. Nekretnine su procijenjene na manje iznose

Nalaz državne revizije utvrdio je kako su nekretnine Croatia osiguranja procijenjene na manje iznose. HDZ-ov zastupnik Goran Marić rekao je kako su vrijednosti nekretnina CO-a smanjene za više od pola milijarde kuna. “Prema mišljenju revizorskog društva, obavljene procjene na temelju kojih je evidentirano smanjenje vrijednosti nekretnina nisu u skladu s međunarodnim standardom financijskog izvještavanja jer smanjenje vrijednosti ne odražava kretanja na tržištu nekretnina u 2013.”, stoji u izvješću.

6. Nije bio određen broj dionica koji se prodaje niti iznos dokapitalizacije

“S obzirom na to da broj dionica i iznos dokapitalizacije nisu bili određeni, potencijalni ulagači ponudili su kupnju različitog broja dionica kao i različit iznos dokapitalizacije. Nakon pribavljanja neobvezujućih ponuda nije utvrđen točan broj dionica koji se prodaje, niti je utvrđen potreban minimalan iznos dokapitalizacije”, stoji u nalazu Revizije.

7. Posebni savjetnici su (bespotrebno) jako dobro plaćeni

Barem tako tvrdi Državna revizija. Određene poslove vezane uz privatizaciju društva mogla su obaviti nadležna tijela, odnosno Agencija za upravljanje državnom imovinom, Državni ured za upravljanje državnom imovinom i Ministarstvo financija, piše u izvješću. Time bi rashodi za usluge savjetnika bili “značajno manji”. Ako je država već odlučila angažirati savjetnika, tada nije trebala njihove usluge, odnosno isplatu vezati uz kupoprodajnu cijenu nego “uz opseg i vrijednost stvarno obavljenih usluga”, stoji u izvješću.

8. HDZ kaže da očekuje prijavu DORH-a

Zbog svega navedenog saborski zastupnik HDZ-a Goran Marić rekao je kako očekuje reakciju DORH-a i Sabora. Marić kaže da je u ovom slučaju proračun oštećen za 7 milijardi kuna. Ostaje vidjeti hoće li Državno odvjetništvo reagirati u slučaju prodaje Croatia osiguranja.