Ovo je teško razumjeti: notorni župan Tomašević od Moralića je kupio oronuli dvorac, za koji županija nema love

Požeško-slavonska županija kupila je dvorac Trenkovo za 220 tisuća eura

Dvorac Trenkovo, spomenik nulte kategorije, u vlasništvu Kutjeva d. d. ovog je tjedna prodan Požeško-slavonskoj županiji. Iako mu je službena procijenjena vrijednost bila 550.000 eura, prodan je – nakon cjenjkanja između požeško-slavonskog župana Alojza Tomaševića i Envera Moralića, vlasnika Kutjeva d.d. i jednog od najbogatijih Hrvata – za 220.000 eura.

Tomašević je, naime, Kutjevu ponudio 200.000 eura, Moralić je inzistirao bar na 250.000, no onda su postigli dogovor da svatko malo popusti, pa je Dvorac Trenkovo, građen na prijelazu s 18. u 19. stoljeće, izlicitiran na 220.000 eura. Ugovor o tome u utorak su potpisali župan Tomašević i predsjednik uprave Kutjeva d.d. Zlatko Romić.

Moralićeva rasprodaja

Nakon što je prije nešto manje od dva mjeseca, krajem srpnja, s radom prestala tvrtka Požežanka, pekara s polustoljetnom tradicijom proizvodnje kruha, koja je bila u sastavu Kutjeva d.d., Enver Moralić, očito, nastavio je s rasprodajom obiteljskog srebra. Godinu dana ranije, sredinom 2018., Kutjevo je zatvorilo i svoju Mesnu industriju Papuk.

U ljeto ove godine pak, s radom je, zbog blokade i gubitaka, zatvoren i osječki restoran Muzej okusa, koji se reklamirao kao najbolji u Slavoniji (bio je na listi 55 restorana u Hrvatskoj s Michelinovom preporukom). Taj restoran, doduše, nije bio u sastavu Kutjeva d.d., već u vlasništvu tvrtke Patrinus, gdje je Moralić suvlasnik sa svojim rođakom Damirom Pejakovićem.

Zašto se riješio dvorca?

U razgovoru za Telegram, Moralić je tada rekao kako se okreće svom korbiznisu, proizvodnji vina i sjemenarstvu, te da se više ne želi baviti djelatnostima koje su pravile gubitke, poput mesne i pekarske industrije, koje je već zatvorio.

No, Dvorac Trenkovo, u istoimenom naselju između Velike i Požege, u Požeško-slavonskoj županiji, nije proizvodio gubitke. Zato nas je zanimalo je li prodaja dvorca u pola procijenjene vrijednosti samo nastavak politike Kutjeva d.d. u ”piljenju suhih grana” i okretanje isključivo korbiznisu, pa smo to pitanje postavili predsjedniku uprave te tvrtke, Zlatku Romiću. Odgovor nismo dobili.

Uporno kupuju nekretnine

No, zašto je župan Alojz Tomašević odlučio javnim novcem kupiti Dvorac Trenkovo? Ovo je u posljednje vrijeme već treći sličan potez jedinica lokalne i regionalne uprave u Slavoniji, kad je u pitanju kupovina nekretnina.

Nedavno je Općina Velika, također u Požeško-slavonskoj županiji, kupila nogometni stadion propale tvrtke Kameningrad (na kojem je igrao nekadašnji istoimeni prvoligaš) za 2,14 milijuna kuna i onamo se preselila. Potom je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava za 10 milijuna kuna kupio od privatne tvrtke Eurco iz Vinkovaca, derutni Hotel Dunav u Vukovara, da bi ga ubrzo prodao drugoj privatnoj tvrtki. Sada je pak, požeška Županija za 1,63 milijuna kuna kupila Dvorac Trenkovo.

Ponosni Tomašević

Župan Alojz Tomašević na službenim stranicama Požeško-slavonske županije pohvalio se kako su osigurali novac za kupnju dvorca: ”Ovo je ulaganje u održavanje kulturne baštine, u prepričavanje povijesti, a naravno i u turizam naše županije. Došao je taj dan da svečano potpišemo ugovor, na temelju svih razgovora u proteklih par mjeseci, o razvojnim projektima gospodarstva i turizma”. Tomašević je rekao kako Dvorac Trenkovo želi ”staviti u najvišu razinu turizma kao kulturnu baštinu” županije na čijem je čelu i dodao kako će to pomoći promoviranju ”priče iza te zgrade, povijesti Baruna Trenka kao vojskovođe i važne osobe u našoj povijesti županije”.

Kontroverzni austrijski pukovnik Franz von der Trenck (1711.- 1749.), koji se i danas u pričama slavi kao zapovjednik Trenkovih pandura, bonvivan, ljubavnik i kockar, umro je u tamnici u Spielbergu u Brnu, pod optužbama za okrutno postupanje prema vojnicima i časnicima, silovanja i pronevjere. U parku oko dvorca još uvijek raste Trenkov hrast, na čije je grane, kruži legenda, pukovnik Franz von der Trenck vješao neposlušne seljake i vojnike.

Nema novca za obnovu

Župan Tomašević, međutim, priznao je kako Požeško-slavonska županija nema novca da bi obnovila prilično oronuli Dvorac Trenkovo. Rekao je kako tek ”slijedi niz razgovora, pribavljanje europskih sredstava za obnovu jer županija nema tih sredstava, no pomoću našeg regionalnog koordinatora razvoja, sredstva će biti prikupljena kako bi taj objekt stavili u funkciju”.

U Požegi se međutim može čuti kako je Tomaševićev potez o kupnji dvorca, o čemu je izravno pregovarao se Enverom Moralićem, pokušaj da se pomogne jednom od najbogatijih Hrvata, čije je poslovanje, sudeći po zatvaranju nekoliko tvrtki s dugogodišnjom tradicijom, kao i luksuznog restorana Muzej okusa, koji je s radom prestao nakon manje od tri godine, očito nalazi u teškoćama.