Nekad je nužno odabrati stranu

Ovo je u maniri predsjedničinih gafova: Divjak je posjetila školu u Zagrebu, dječica su završila kao propaganda na fejsu HNS-a

Čuli smo se s ravnateljicom škole, nije imala pojma da se posljednjih nekoliko sati njena škola smješka sa stranica HNS-a

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak danas je posjetila zagrebačku Osnovnu školu Pavleka Miškine u kojoj se, kao i u svima ostalima, od rujna provodi reformski zahvat Škola za život. U službenom pozivu medijima, uoči tog posjeta, najavljeno je da će ministrica u pratnji ravnateljice škole Vesne Vrbanović Jančić obići školu i s učiteljima porazgovarati o tijeku reforme.

Najavljeno je i kako će gospođa ministrica “vidjeti kako u praksi izgleda korištenje opreme koju je škola nabavila iz sredstava koja je dodijelilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja”. Uobičajeno je da se ministri, u ovakvim posjetama, susretnu i s učenicima škole pa se s njima fotografiju u nekoliko zgodnih, naoko opuštenih situacija u učionici. Tako je bilo i danas; nekoliko sati nakon obilaska škole, na službenom Facebooku ministrice Divjak osvanulo je nekoliko fotografija s današnjeg druženja, uz prikladnu reformsku poruku.

Objava na Facebook stranici ministrice (Telegram je zamutio lica djece) Screenshot/Facebook

Ministrica u maniri predsjednice

Na jednoj od fotografija ministrica, po svemu sudeći, đacima nižih razreda potpisuje autograme, dok oni strpljivo stoje i čekaju svoj red na potpis. Fotografije neodoljivo podsjećaju na situaciju otprije tri godine, kada su maleni dubrovački vrtićanci u slično postavljenoj sceni čekali čokoladice i fotografije s potpisom predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

Pogledate li Facebook stranicu gospođe Divjak, vidjet ćete kako zaista nije rijetkost da dijeli fotografije sa susreta s učenicima i nastavnicima. Pretpostavka je, naravno, da su roditelji tih učenika dalidozvolu za fotografiranje vlastite djece u ovakve svrhe. No, u današnjem slučaju, fotografije iz Osnovne škole Pavleka Miškine osvanule su i na Facebook stranici Hrvatske narodne stranke, u čijoj je kvoti Blaženka Divjak zasjela na ministarsko mjesto.

HNS poručuje da i dalje spašava hrvatsko obrazovanje

“Obrazovna reforma u hrvatskim školama diše punim plućima, a atmosfera u OŠ Pavleka Miškine to najbolje pokazuje. ? Daljnji trud, dijalog i argumenti neophodni su da se takvo stanje održi i da se val pozitivnih promjena u školama nastavi i uvjereni smo da smo na dobrom putu da se riješe sve prepreke koje tome stoje na putu”, piše HNS u svojoj veseloj objavi na Facebooku, objavljenoj sat vremena nakon one na ministričinoj stranici.

Objava na Facebook stranici HNS-a (Telegram je zamutio lica djece) Screenshot/Facebook

Nije nam bilo posve jasno jesu li ravnateljica i nastavnici škole, kao i roditelji učenika uhvaćenih fotoobjektivom PR-a Ministarstva, znali da će završiti na stranicama HNS-a. Zato smo se javili ravnateljici Vrbanović Jančić koja je, pak, ostala nemalo iznenađena našim pitanjem kojim smo joj ukazali da se posljednjih nekoliko sati sa svojim zaposlenicima i učenicima smješka s HNS-ovog Facebooka. “Ovo mi je prvi glas. Nitko nas nije pitao za dozvolu da se išta od danas objavi na stranici HNS-a”, poručila nam je kratko ravnateljica i zahvalila što smo je o svemu ovome informirali.

HNS-ova obrazovna propaganda

Treba dodati i kako je HNS u svoju objavu uvrstio i dodatnu fotografiju ministričina potpisivanja autograma, koju nismo uspjeli zamijetiti na FB-u ministrice. Spomenimo, čini se kao sjajna prilika, i kako ovo nije prvi put da HNS svojata reformske procese u obrazovanju.

U nedavnom intervjuu, predsjednik te stranke Ivan Vrdoljak izjavio je kako “dvije godine traje jedan jedini veliki politički projekt Hrvatske narodne stranke, a to je reforma obrazovanja”. Osim očigledne štetnosti ovakvih izjava za obrazovni sustav u cjelini, nije potpuno suludo očekivati da će svi uključeni u Školu za životu kad-tad završiti u HNS-ovom propagandnom stroju. Htjeli to oni ili ne. Inače, danas je izašla nova anketa o rejtingu stranaka u Hrvatskoj iz koje je evidentno da HNS-u ova velika borba za obrazovanje baš i ne pomaže; s prošlomjesečnih 1,6 posto sad su pali na još sitnijih 1,3 posto.