Ovo je već neuobičajeno. U Iranu se javno svađaju zbog dronova koje su prodali Putinu: 'Nasjeli smo na rusku opsjenu'

S naslovnica utjecajnih konzervativnih listova pljušte kritike na račun vlasti

FOTO: AFP

Više od dva mjeseca Iran je nijekao da je svoje dronove kamikaze, kojima Moskva napada Ukrajinu, prodao Rusiji. No, proteklog vikenda tamošnja vlast priznala je da im je ipak dala mali broj, i to prije nego što je rat u Ukrajini uopće počeo. SAD i Ukrajina to su objašnjenje odbili prihvatiti, a oko cijelog ovog pitanja došlo je i do internog jaza u samom Iranu.

Istaknuti iranski konzervativni klerik i novinski urednik Masih Mohajeri tako je, primjerice, jasno rekao da je Rusija očiti agresor u ukrajinskom ratu te da bi opskrba dronovima trebala prestati. Bivši iranski veleposlanik u Moskvi je pak dao naslutiti da iransko ministarstvo vanjskih poslova uopće nije bilo informirano o ovoj trgovini, kako od Kremlja tako i od iranske vojske, piše Guardian.

Mohajeri je u članku objavljenom u novinama Jomhouri-e-Islami, a koji je prenesen u brojnim drugim iranskim medijima, istaknuo tri stvari koje je iranska vlast u pogledu dronova i odnosa Islamske Republike s Ruskom Federacijom trebala učiniti.

Tri stvari koje je Iran trebao učiniti

Prvo, rekao je, trebali su Rusiju – zemlju koja je počela rat – savjetovati da se pridržava međunarodnog prava koje zabranjuje zadiranje u teritorij drugih država. Drugo, trebali su Rusiji na samom početku invazije reći da nema pravo u ratu koristiti iranske dronove. Treće, Iran je trebao održavati bolje odnose s napadnutom zemljom – Ukrajinom.

Mohajeri je, izravno se obraćajući iranskom šefu diplomacije Hosseinu Amir-Abdollahianu, napisao i ovo: “Zašto niste rekli Rusiji odmah na početku rata u Ukrajini da nemaju pravo koristiti iranske dronove u tome ratu? Štoviše, zašto niste otvoreno osudili Rusiju zbog pokretanja rata i zašto niste udvostručili svoje napore da posredujete između ove dvije strane kako bi se rat prekinuo?”, upitao je i dodao da je Teheran sve to mogao izvesti bez narušavanja odnosa s Moskvom.

Ukrajina vjeruje da je Moskva od Irana nabavila 2400 bespilotnih letjelica, uključujući prepoznatljivi trokutasti dron Shahed-136 “kamikaza” koji eksplodira pri udaru u metu. Proteklog je vikenda Amir-Abdollahian rekao da Iran neće biti ravnodušan pokaže li se da su baš njegovi dronovi udarali ciljeve u Ukrajini.

‘Trebali ste pregovarati s obje strane’

Mohajeri je takav ministrov istup opisao kao “dobar znak”. “Još uvijek imate vremena promijeniti politiku prema ratu u Ukrajini”, napisao je. “Ne biste trebali stavljati sva svoja jaja u rusku košaru. Ova metoda je u suprotnosti s politikom ‘ni istok ni zapad’ koja je srž vanjske politike Islamske Republike Iran.”

“Najmanje što je Iran mogao učiniti u ratu u Ukrajini bilo je prvo pregovarati s obje strane formiranjem posredničkog odbora kako bi ih natjerao da pristanu na prekid vatre i kraj rata. Na samom početku rata, Teheran je mogao reći Moskvi da nema pravo koristiti iranske bespilotne letjelice u ratu protiv Ukrajine”, dodao je.

Bivši iranski veleposlanik u Moskvi Nematollah Izadi također je neuobičajeno otvoreno za iranske standarde komentirao ovu temu. Izjavio je da se čini da nije bilo odgovarajuće suradnje između vojnog i diplomatskog krila iranske države, što je za posljedicu možda imalo da u ministarstvu vanjskih poslova nisu ni znali da je Teheran doista prodao Rusima dronove.

Bilo je isplativo prodavati dronove Moskvi

Prema njemu, čini se da je jedan dio državnog aparata smatrao da je isplativo prodavati bespilotne letjelice Moskvi za upotrebu u ratu ili na neki drugi način, “a onda smo podlegli ruskoj opsjeni koja, po mom mišljenju, uopće nije u našem nacionalnom interesu”.

S druge strane, neformalni savjetnik pri iranskom pregovaračkom timu o budućnosti nuklearnog sporazuma Seyed Mohammad Marandi svojim je istupom pokazao tu podijeljenost u iranskom državnom aparatu u kojem evidentno jedan dio nije nimalo naklonjen Kijevu. On je tako napao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog samo zato što je uputio čestitke novoj izraelskoj vladi te je izraelski tretman Palestinaca, koji su prema tumačenju Marandija suočeni s “rasnim prezirom”, usporedio s ukrajinskim tretmanom rusofonog stanovništva na području Ukrajine.