Nije gotovo. Izlazi još imena poznatih Hrvata koji su se lažno cijepili, sve se dogovaralo u jednom baru

Medicinska sestra lažno je cijepila 3531 osobu, većini je sredila potvrde dok je bila na bolovanju

07.02.2009.,Zagreb - Zagrebacka Spica, voditeljica Vjekoslava BachrPhoto Stringer/Pixsell
FOTO: Pixsell

Petra Rumiha, medicinska sestra Doma zdravlja Zagreb – zapad, od 17. svibnja do 15. studenoga 2021. godine unijela je u sustav da je lažno cijepila 3531 osobe. Tada je bila prvi puta uhićena zbog krivotvorenja podataka o cijepljenju, piše Jutarnji list.

No, problem je u tome što je Rumiha od 5. srpnja te godine bila na bolovanju, pa je te podatke o cijepljenju unosila od kuće, zbog čega su policija i USKOK posumnjali da je riječ o lažnim unosima. Sumnjali su da je Rumiha za novčanu naknadu za sebe i posrednike izvade covid-potvrde osobama koje nisu cijepljene.

USKOK je otvorio istragu

USKOK je potom otvorio istragu u Rumihu, ali i još 242 osobe, koje se tereti za davanje i primanje mita za izradu ukupno 232 “lažne” covid potvrde. Budući da je Rumiha u sustav unijela znatno veći broj osoba koje su lažno cijepljene, postoji velika šansa da će se istraga proširiti na još osoba. Ujedno, bila bi riječ i o najvećoj istrazi u povijesti hrvatskoga pravosuđa. Za Rumihu i još četvero posrednika USKOK je predložio istražni zatvor, a sudac istrage odlučio je da će biti pritvoreni u Remetincu.

Rumiha je na ispitivanju priznala sve optužbe, ali negirala je da je jedan od posrednika u priči bio suvlasnik narodnjačkog kluba Urnebes, Tomislav Kolarić. “Izvršila sam upise za 200-300 osoba, a podatke bi mi dostavljali u lokalu Excelente, u koji sam izlazila. Podatke bi dobivala preko posrednika i ne mogu se sjetiti pojedinačnih upisa. Za to sam dobivala novčanu naknadu. Kolarića poznajemo, ali mi on nije dostavljao podatke o osobama koje sam trebala upisivati”, rekla je Rumiha.

Sve se dogovaralo u jednom zagrebačkom baru

USKOK sumnja da je Excelente bar bio središnje mjesto iz kojeg se stupalo u kontakt s posrednicima koji bi potom mogli “srediti covid potvrdu” kod “doktorice Petre koja radi potvrde”, kako su ju nazivali neki od njenih klijenata, navodi Jutarnji. Neki od uhićenih za koje se sumnja da su bili posrednici radili su kao konobari u Excelenteu. Pretragom mobitela pronađena je i grupa na WhatsAppu, naziva “Excelente ekipa”, gdje su se dogovarala lažna cijepljenja.

Administratorica grupa, jedna od konobarica bara, napisala je u grupi “Planira li se netko cijepiti?”, pa napisala: “Tomo mi je rekao da vas pitam da pošaljete svoje zdravstvene iskaznice i da svatko pokrije po 100 eura troškova za Petru. Do kraja tjedna onda donesite parice da skupimo u kuvertu i damo Petri”.

Jedan zainteresiranih za lažnu covid potvrdu pitao je Kolarića za Rumihu, a Kolarić je u drugoj poruci zatražio da “svatko pokrije troškove u iznosu od 100 eura za Petru da se to riješi”, nakon čega će svi na kolektivni godišnji odmor.

Tko je sve među ‘klijentima’?

U ovom slučaju se, uz ime pjevača Tonyja Cetinskog, jednog od istaknutijih i glasnijih protivnika cijepljenja u Hrvatskoj, pojavilo još nekoliko poznatih imena. Među njima je operna pjevačica Lana Kos, direktor Jamnice Plus u Fortenovi Ivan Čevra, TV voditeljica Vjekoslava Bach Vasić i njezin suprug Željko te brojni privatni poduzetnici. Spominju se i brojni bivši i sadašnji sportaši, jedna kandidatkinja Izbora za Miss Hrvatske, te jedan bivši sudionik Big Brothera.

Jutarnji piše kako gotovo nema profesije koja se nije pojavila na popisu, od korporativnih direktora, preko veterinara i stomatologa, do turističkih vodiča, vozača taksija, odvjetnika, ljudi sa svim razinama obrazovanja. Pojavile su se i osobe sa srednjom stručnom spremom, ali i magistri znanosti s međunarodnim diplomama.

U iPhoneu pronađena hrpa dokaza

Jedan od osumnjičenika rekao je da se “boji cijepljenja, a treba mu potvrda”, pa je stoga odlučio kontaktirati Rumihu kada je čuo da može “srediti” lažnu covid potvrdu. Ustanovljeno je da postoji i nekoliko slučajeva kada su se lažno cijepile cijele obitelji, a ne samo pojedinci.

Među kupcima su i stranci s privremenim boravkom u Hrvatskoj, državljani Srbije, BiH, Kosova, Francuske. Istražitelji su iz Rumihinog mobitela, osim poruka, izvukli i brojne fotografije, glasovne poruke i drugi materijal, budući da su neki od osumnjičenika slali fotografije svojih zdravstvenih iskaznica. Takvu vrstu dokaza bit će poprilično teško osporiti, pa nije isključeno da će ovaj slučaj završiti brojnim priznanjima i nagodbama, piše Jutarnji list.