Ovo postaje sve bolje: sad se hrvatsko pravosuđe javno svađa oko toga tko je i zašto pustio Zorana Mamića da pobjegne

Vrhovni sud upravo je spustio državnom tajniku Ministarstva pravosuđa, nakon što je on prvi napao njih

Zoran Mamić
FOTO: PIXSELL

U polemiku oko krivnje za bijeg pravomoćno osuđenog bivšeg trenera Dinama Zorana Mamića iz Hrvatske uključio se i Vrhovni sud RH.

Jučer, nakon što je postalo jasno da se Mamić neće vratiti u Hrvatsku niti ovdje služiti kaznu, oglasilo se Ministarstvo pravosuđa i uprave. Kazali su kako su mjere koje bi ga spriječile u bijegu Zoranu Mamiću mogle biti izrečene tijekom kaznenog postupka.

“Do izvršnosti presude moglo ih je predložiti nadležno državno odvjetništvo, a izreći nadležni prvostupanjski sud”, priopćilo je ministarstvo.

Državni tajnik napao sudove

Državni tajnik Juro Martinović kasnije je u istupu za RTL televiziju dopunio kako je “teoretski rečeno i procesno pravno bilo moguće spriječiti Mamićev bijeg da je sud smatrao da postoje razlozi da se izrekne mjera opreza”.

Pri tome je prozvao i Vrhovni sud, ustvrdivši da je i on, u trenutku kada je izricao presudu, imao mogućnost izreći Zoranu Mamiću mjeru opreza. No, to se, kaže Martinović, nije dogodilo s obzirom na to da Mamić do sada nije ometao tijek postupka i uredno se pojavljivao na svim raspravama.

Vrhovni sud napao državnog tajnika

Vrhovni sud RH sada se oglasio tvrdeći kako oni ni “teoretski ni procesno pravno” nisu imali mogućnost izreći Zoranu Mamiću mjeru opreza. Podsjetili su da prema Zakonu o kaznenom postupku te mjere od podizanja optužnice pa do pravomoćnosti odnosno izvršnosti presude određuje, produljuje i ukida prvostupanjski sud.

“Dakle, Vrhovni sud Republike Hrvatske ‘teoretski i procesno pravno’ ni u jednom predmetu u kojemu postupa kao drugostupanjski sud nije mogao odrediti mjere opreza jer nije prvostupanjski sud. Takvo bi postupanje za svaki drugostupanjski sud u takvoj pravnoj situaciji bilo suprotno zakonu”, naglašava glasnogovornik Vrhovnog suda RH sudac Željko Pajalić.

Plenković na strani Ministarstva

S Vrhovnog suda još su upozorili državnog tajnika kako nije njegov posao, kao ni posao bilo kojeg drugog predstavnika izvršne vlasti, tumačiti kakva je odluka sudbene vlasti u konkretnim predmetima mogla ili trebala biti.

“Takva tumačenja, a osobito ona koja su suprotna zakonima, ne doprinose vladavini prava te položaju sudbene vlasti kao samostalne i neovisne”, poručuju s Vrhovnog suda RH.

I premijera Andreja Plenkovića novinari su jučer pitali o bijegu još jednog Mamića. On je kazao kako se slaže sa svim što je priopćeno iz Ministarstva pravosuđa. Telegram je danas poslao upit USKOK-u o tome zašto nisu tražili mjere opreza protiv Zorana Mamića kada se zna da kao i Zdravko i Mario Mamić ima državljanstvo BiH.