Novi debakl za projekt kojim se Plenković hvali po svijetu. Prvo su zeznuli gramatiku, a sada natječaj nije bio transparentan

Plenković se hvali da će Hrvatska biti jedan od najvećih proizvođača vodika. Sve je, još jednom, zapelo na prvom koraku

Prije više od pola godine, Telegram je izvijestio o rijetko viđenom lapsusu: proces nabave važne Studije plana razvoja i primjene Hrvatske strategije za vodik posrnuo je zbog – veznika i pogrešnog padeža u nerazumljivoj natječajnoj dokumentaciji. Takvu minucioznu pripremu natječaja, vraćenog na korekciju, radila je Agencija za ugljikovodike, koja treba odabrati vanjske stručnjake za izradu Studije.

To im, zasada, još nije uspjelo poći za rukom. I za odluku o odabiru izvođača, prema nedavnom rješenju Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, trebat će još bar jedan pokušaj. Agencija, kako stoji u rješenju DKOM-a, nije bila dovoljno transparentna u dodjeljivanju jednog dijela bodova, što je bilo dovoljno da cijeli natječaj padne i postupak ocjenjivanja krene ispočetka.

Studija za implementaciju Strategije

U ožujku prošle godine, Hrvatska je dobila svoju Strategiju za vodik do 2050. godine. U Saboru je za nju glasalo čak 112 zastupnika. Nešto kasnije, na klimatskom skupu u Egiptu, premijer se hvalio projektom Doline vodika Sjeverni Jadran u suradnji s Italijom i Slovenijom za koji su dodijeljena EU sredstva, što uključuje i pilot-postrojenja za proizvodnju i distribuciju 5000 tona tog čistog energenta.

Politička volja i strateško usmjerenje su, dakle, tu. Ali kako bi se strategija pretočila u realnost, za njezino lakše provođenje država treba donijeti i implementacijski dokument, već spomenutu Studiju primjene koja će donijeti vremensku dinamiku, definirati prioritete i portfelj projekata. Petnaest mjeseci nakon donošenja Strategije, još nije palo ni prvo slovo te implementacijske Studije koju naručuje Agencija za ugljikovodike.

Prvi gaf s dokumentacijom

Prva odgoda, kako smo već pisali, bila je uzrokovana gramatikom: rečenica u kojoj su iz Agencije opisivali traženo iskustvo tvrtki bila je toliko nakrcana veznicima i/ili, što je u kombinaciji s pogrešnim padežom dovelo do toga da nitko, uključujući i nadležnu Državnu komisiju, nije razumio koje uvjete točno traže. Iz Agencije su se tada pravdali “duhom hrvatskog jezika”.

Dio dokumentacije koji je bio sporan potom je poništen i vraćen na popravak. Nakon što je natječajna dokumentacija konačno došla u zakonske okvire, prošlo je još nekoliko mjeseci u kojima su se razmatrale pristigle ponude. To je okončano u travnju ove godine, kada je u konkurenciji Deloitte savjetodavnih usluga, instituta Ekonerg te zajednice ponuditelja na čelu s Energetskim institutom Hrvoje Požar, kao ekonomski najpovoljniji odabran Ekonerg.

Prepisali parametre, pa im odluka pala

Bitka za ovaj posao, jasno je iz 40 stranica dugačkog žalbenog postupka, ovisit će o svakom slovu. Na odluku Agencije za ugljikovodike žalila se zajednica ponuditelja na čelu s institutom Hrvoje Požar. Gotovo sve žalbene navode Državna komisija ocijenila je neosnovanima, osim jednog. No i to je dovoljno da žalba bude proglašena osnovanom, a odluka o tome tko će raditi Studiju – poništena.

“Naručitelj je propustio u zapisniku o pregledu i ocjeni ponuda jasno opisati i detaljno obrazložiti zašto je odabranoj ponudi dodijelio po 5 bodova za kriterije ‘razumijevanje predmeta nabave i metodologija’. Zbog toga naručiteljevo postupanje nije transparentno te je otežano pravo ostalih ponuditelja na učinkovitu pravnu zaštitu”, ustvrdili su iz DKOM-a ukazujući da je Agencija samo prepisala načelne parametre iz vlastite dokumentacije, umjesto preciznijeg pojašnjenja.

Protiv ovog rješenja DKOM-a moguće je, naravno, pokrenuti spor pred Visokim upravnim sudom. U suprotnom, Agenciji za ugljikovodike preostaje još jednom pregledati i ocijeniti ponude, pa ponovno odabrati pobjednika natječaja. Uz jasno obrazloženo bodovanje. Kako god bilo, Studija će teško ugledati svjetlo dana do kraja ove godine. Rok za isporuku konačne verzije, nakon što se odabere konačni izvođač, jest devet mjeseci od stupanja ugovora na snagu.