Ovo su mjere kojima Vlada želi ublažiti udar zbog rasta režija: niži PDV, vaučeri i potpore siromašnima

PDV se smanjuje na niz namirnica i potrepština, kreću potpore ugroženima, umirovljenicima i poljoprivrednicima

Hrvatski premijer Andrej Plenković danas je predstavio paket mjera za ublažavanje udara na standard građana i poduzeća. Dugo najavljivane mjere na snagu stupaju 1. travnja, a kako je premijer otkrio teške su 4,9 milijarde eura.

Prema onome što je rečeno na njihovom predstavljanju, radi se o najsveobuhvatnijem paketu pomoći na razini Europske unije. Mjere su podijeljene u nekoliko kategorija: po jednu za kućanstva i poduzeća, jednu za poljoprivrednike i ribare te jednu za sve korisnike.

Za sve korisnike se ublažava rast cijena električne energije kroz HEP, kućanstvima će se olakšati potporama za trošak plina, poreznim rasterećenjima, socijalnim naknadama za građane u riziku od energetskog siromaštva, a umirovljenici će dobiti i jednokratnu naknadu. Poduzeća će dobiti potpore za trošak plina, a poljoprivrednici i ribari će također dobiti potpore za svoje sektore.

1. Ublažavanje rasta cijena struje

Premijer je rekao kako je trenutno u Hrvatskoj prosječna cijena godišnjeg računa za struju u kućanstvu 3400 kuna. S obzirom na rast cijena energenata, taj bi trošak narastao na 4182 kune kada se ne bi poduzelo ništa. S predstavljenim mjerama, cijena struje narast će na 3725 kuna godišnje po kućanstvu. To je rast od 325 kn, čime bi se trebalo uštedjeti 457 kuna godišnje u odnosu na visinu računa bez ove intervencije, izračunao je Plenković.

Ograničit će se porast naknada za električnu energiju čime će se rasteretiti kućanstva za 460 milijuna kuna. Ujedno je za toliko manji prihod HEP-a.

2. Ublažavanje rasta cijene plina

Očekuje se da će cijena plina za kućanstva porasti s 0,326 kuna po kilovat satu (kWh) na 0,574 kune. Kada se to ublaži smanjenjem PDV-a na pet posto, dolazimo do nove cijene od 0,482 kune po kWh. Osim toga, uvodi se i subvencija bez vaučera, i to direktnom potporom po računu od 10 lipa po kWh. Time očekivana cijena pada na 0,382 kuna po kWh.

Direktne potpore ići će prema svim kućanstvima koja koriste plin. Iskazivat će se na računu u posebnoj stavci, a mjera će ukupno koštati, procjenjuje se, oko 600 milijuna kuna. Vlada ju planira financirati prodajom emisijskih jedinica stakleničkih plinova na dražbi u Hrvatskoj.

Osim prema kućanstvima, potpore za kupnju plina ići će i prema poduzetnicima i to za mikro, male i srednje poduzetnike s prosječnom godišnjom potrošnjom do 10 gigavat sati. Iznos potpore bit će 15 lipa po kilovatsatu. Ostvaruje se vaučerom na iznos potpore male vrijednosti, a poduzetnici će se prijavljivati za nju u Vladinoj agenciji za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, HAMAG-BICRO-u, koja će donositi odluke o potporama i vaučerima.

3. Smanjenje PDV-a

Sljedeća mjera je smanjenje PDV-a na niz troškova. PDV na plin i toplinsku energiju će biti trajno snižen na 13 posto s trenutnih 25. No, za razdoblje od 1. travnja 2022. do 31. ožujka 2023. PDV na plin će biti pet posto. Osim toga, ide se i u smanjenje PDV-a na palete, briket, sječku i ogrjevno drvo na 13 posto.

Smanjuje se i PDV na hranu, s 13 posto na pet posto za svježe meso i ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dječju hrana te troškove u poljoprivredi poput sadnica, gnojiva i pesticida. Smanjuje se PDV na maslac i margarin, i to s 25 na pet posto. PDV za higijenske uloške i tampone smanjuje se s 25 na 13 posto, a smanjuje se i PDV s 25 i 13 posto za ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe i to na pet posto.

4. Socijalne naknade za ugrožene građane

Predstavljene su i socijalne naknade za ugrožene kupce energenata. Trenutno imamo sustav u kojem najugroženiji dobivaju vaučer od 200 kuna za struju. Tu mjeru koristi 51.000 socijalno ugroženih osoba, te još 40.000 korisnika osobne invalidnine i njihovih članova kućanstava.

Naknada koju socijalno ugroženi građani primaju za troškove električne energije proširuje se i na troškove za plin. Mjesečni iznos naknade bit će 400 umjesto 200 kuna. Sada se definicija ugroženih kupaca energenata proširuje tako da obuhvaća korisnike nacionalne naknade za starije.

Tu su i mjesečne naknade za pružatelje socijalnih usluga, kojima se cilja oko 1110 pravnih osoba. One skrbe za 46.000 korisnika, a dobit će mjesečnu naknadu od 1000 do 4000 kuna. Naknada će biti dostupna i za 2570 udomiteljskih obitelji, a iznosit će 400 kuna.

5. Jednokratna potpora umirovljenicima

Predstavljene su i potpore za umirovljenike. Oni će dobiti jednokratnu naknadu za umirovljenike. Za 721.000 umirovljenika s mirovinom do 4000 kuna bit će isplaćena jednokratna naknada. Iznos naknade bit će od 400 do 1200 kuna, a ovisit će o iznosu mirovine.

6. Potpora poljoprivrednicima i ribarima

Potpore su tu i za poljoprivrednike i ribare. Uvodi se u program potpora male vrijednosti poljoprivrednicima za nabavu umjetnog gnojiva. Dobivat će 450 kuna po hektaru za prvih deset hektara poljoprivredne površine te 250 hektara za idućih 10 hektara do ukupno prvih 20 hektara površine.

Mjerom će biti obuhvaćeno 88.000 poljoprivrednih gospodarstava. Za sektor ribarstva i akvakulture bit će dane potpore u iznosu od 50 milijuna kuna, a obuhvaćaju preko 2000 ribara.

7. Ukupna rasterećenja i potpore

Vlada je u prezentaciji u kojoj predstavlja mjere objavila i koliki je ukupni iznos rasterećenja i potpora za kućanstva i poduzeća. Radi se o 2,1 milijardu kuna poreznih rasterećenja kroz PDV te o 1,2 milijarde kuna potpora za plin.

Za socijalne naknade i naknade za umirovljenike odlazi 800 milijuna kna, dok 460 milijuna ide na ograničenje porasta naknade za struju. Još 250 milijuna kuna potpora ide na potpore poljoprivrednicima i ribarima. Ukupno se radi o iznosu od 4,81 milijarde kuna, a iz Vlade tvrde da je ovo jedan od najsveobuhvatnijih paketa mjera na razini Europske unije.

Paket Mjera Za Ublažavanje … by Telegram.hr