Nekad je nužno odabrati stranu

Ovo su najbitniji momenti otkako je u petak objavljeno da je Trump zaražen

Saželi smo ono najbitnije što se saznalo od petka ujutro

(FILES) In this file photo taken on July 22, 2020 US President Donald Trump arrives to speak to the press ahead of the renewed briefing of the Coronavirus Task Force in the Brady Briefing Room of the White House in Washington, DC. - Donald Trump has 100 days from Sunday to save his presidency as America tries to avoid a collective nervous breakdown ahead of one of the most divisive, tension-filled elections in US history. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Glavna tema proteklih dana svakako je predsjednik SAD-a, Donald Trump koji se zarazio Covidom-19. Uz njega je pozitivna i prva dama Amerike, Melania Trump te nekoliko najbližih suradnika. Većina njih bila je na Trumpovoj objavi nominacije sutkinje Amy Coney Barrett za Vrhovni sud prošle subote.

U međuvremenu je Trump prebačen na liječenje u vojnu bolnicu Walter Reed, objavljene su oprečne informacije o njegovom zdravstvenom stanju, otkriveno je i gdje su se najvjerojatnije svi zarazili, a liječnici su danas otkrili da bi predsjednik mogao možda sutra izaći iz bolnice. Popisali smo sve najbitnije što se dogodilo od petka ujutro otkako je Trump objavio da ima koronu.

1. Što se događalo s Trumpom od petka

U petak, 2. listopada, u jedan sat ujutro po američkom vremenu, Trump je na Twitteru objavio da su on i Melania pozitivni na koronavirus. Ubrzo nakon toga iz Bijele kuće su izvijesti da Trump ima blage simptome i da se osjeća dobro, ali nedugo nakon toga prebačen je u vojnu bolnicu Walter Reed.

Iz Bijele kuće rekli su kako je hospitaliziran samo iz predostrožnosti te se Trump na Twitteru javio iz bolnice. “Ide dobro, mislim. Hvala svima”, objavio je. Kasnije je još tvitao i zahvalu medicinskom osoblju Walter Reed bolnice zbog kojeg se osjeća dobro te je koronu zvao kugom. Rano jutros je pak Trump objavio video iz bolničke sobe u kojem kaže da se “nije baš dobro osjećao” kad je stigao u vojni bolnički centar Walter Reed. “Sljedećih je nekoliko dana ključno; bit će to pravi test, vidjet ćemo što se se dogoditi tijekom tih nekoliko nadolazećih dana”.

2. Tko je sve zaražen?

Bliska Trumpova suradnica, Hope Hicks u četvrtak je dobila pozivan nalaz testa na koronu. Ubrzo je objavljeno da je pozitivna i bivša savjetnica Bijele kuće, Kellyanne Conway. Da su pozitivni u petak su objavili i senatori Mike Lee i Thom Tills. Obojica su članovi Odbora za pravosuđe američkog Senata koji odlučuje o imenovanju sudaca i sutkinja za Vrhovni sud.

Objavljeno je da je pozitivan i Trumpov osobni asistent, Nicholas Luna čiji posao je da stalno bude uz predsjednika zbog čega su uvijek u bliskom kontaktu. Senator iz Wisconsina, Ron Johnson, u subotu je objavio da je pozitivan nakon što je bio izložen virusu ranije ovog tjedna. Pozitivan je i predsjednik sveučilišta Notre Dame, John Jenkins.

Kongresnica Ronna McDaniel iz republikanske stranke također je pozitivna na koronavirus. Ona je testirana nakon što je član njezine obitelji dobio pozitivan nalaz. Od subote je u samoizolaciji. Voditelj Trumpove kampanje Bill Stepien također je zaražen kao i bivši guverner New Jerseyja Chris Christie.

3. Zbrka oko Trumpovog stanja

Tim Trumpovih liječnika u subotu ujutro objavio je da je Trump dobro. Rekli su da su mu svi nalazi u redu, da stalno rade pretrage i da se predsjednik SAD-a osjeća toliko dobro da bi istog treba mogao iz bolnice. Dodali su i kako nema poteškoća s disanjem te da nije na kisiku niti je u bilo kojem trenu bio.

Problem se dogodio nakon što se par minuta kasnije javio predstojnik ureda Bijela kuće, Mark Meadows. On je, pak, rekao kako je Trumpovo stanje bilo puno ozbiljnije kada je prebačen u bolnicu. Rekao je da je imao visoku temperaturu te da mu je razina kisika u krvi bila jako niska.

Njegovu izjavu prenijeli su svi mediji što je Trumpa jako naljutio te je rekao da mediji preuveličavaju njegove simptome. Trump se nakon izjave svog liječničkog tima javio na Twitteru iz bolničke sobe. Ponovio je da se osjeća dobro i da će pobijediti virus.

4. Oslanjali su se na nepouzdane testove?

Stručnjaci vjeruju da je Bijela kuća previše vjerovala nepouzdanim testovima. “Previše su se oslanjali na brze testove. Svi znamo da ti testovi imaju velik postotak lažno negativnih rezultata”, rekao je za AFP Ali Nouri, predsjednik Federacije američkih znanstvenika, prenosi BBC.

S Nourijem se slaže i William Schaffner, profesor koji predaje o infektivnim bolestima na studiju medicine na sveučilištu Vanderbilt. “Oslanjanje na brze testove, unatoč svim njihovim ograničenjima, dalo je osoblju Bijele kuće lažan osjećaj sigurnosti i osjećaj da kontroliraju virus”, rekao je Reutersu.

5. Event u Bijeloj kući izvorište zaraze?

Jake Tapper, službenik Trumpove administracije, u subotu je CNN-u rekao kako je zaraza među republikancima najvjerojatnije krenula u vrtu Bijele kuće kada je Donald Trump objavljivao nominaciju sutkinje Amy Coney Barrett za Vrhovni sud. Uz to, razmatraju i mogućnost da je zaraza krenula s Capitol Hilla gdje se nalazi Senat.

Na toj ceremoniji, koja se održala prošle subote, bili su službenici Bijele kuće, članovi kabineta, republikanci i prijatelji te obitelj Amy Coney Barrett. Inače, ona je negativna, ali tijekom ovog tjedna otkrila je da je zajedno sa suprugom već preboljela koronavirus ranije ove godine. Iako je Trump njezinu kandidaturu objavio vani, u vrtu, Barrett i i ostali okupili su se i unutar Bijele kuće.

Kao moguće žarište razmatra se i Capitol Hill na kojem se nalazi Senat i Zastupnički dom. “Zaraza je mogla krenuti i s Hilla. Sljedeći prioritet nam je osiguravanje Capitola Hilla i osiguravanje sigurnosti onih koji donose zakone”, rekao je Tapper.

6. Što ako odustane od kandidature ili umre?

Nijedan kandidat na američkim predsjedničkim izborima nije do sada umro ili se morao povući iz utrke ovoliko blizu izborima, no hospitalizacija predsjednika Donalda Trumpa zbog koronavirusa samo mjesec dana prije izbora 3. studenoga potaknula je pitanja što će se dogoditi ako do toga dođe.

Što ako predsjednički kandidat napusti izbornu utrku? To nije vjerojatno. Datum izbora zakonska je kategorija i oni su uvijek u utorak nakon prvog ponedjeljka u studenome. Oba doma Kongresa, i Zastupnički dom u kojem većinu imaju demokrati i Senat u kojem većinu imaju republikanci, morala bi pristati na odgodu.

U slučaju da kandidat umre ili se povuče prije nego što elektori glasaju, stvari bi se mogle zakomplicirati. Tada se primjenjuju zakoni pojedinih saveznih država, ali svaka stranka mogla bi u teoriji uputiti svoje elektore da glasaju za zamjenskog kandidata. Kongres će 6. siječnja 2021. potvrditi rezultate izbora, a pobjednik će prisegnuti za predsjednika 20. siječnja.

7. Prva doza steroida, dvije epizode pada kisika i izlazak iz bolnice?

Trumpov liječnički tim i danas je održao presicu. “Predsjednik je dobio drugu dozu eksperimentalnog lijeka remdesivir. Osjeća se dobro, nema temperaturu i ne žali se na respiratorne probleme”, rekao je glavni liječnik Sean Conley.

Osim remdesivira, Trump je dobio i prvu dozu steroida deksametazona.”Razgovarali smo hoćemo li uopće početi s terapijom deksametazona, ali smo zaključili da su prenosti veće od mogućih posljedica”, dodao je.

Liječnici su objavili i da je Trump imao dvije epizode pada kisika u krvi. Conley je otkrio da je Trumpu u jednom trenutku, točnije u petak, pala razina kisika u krvi ispod 94 posto, zbog čega je primio dvije litre kisika nakon čega mu je odmah bilo bolje. Tada je imao i visoku temperaturu.

Na novinarsko pitanje o uzimanju kisika, liječnik je zatim otkrio i drugu epizodu pada razine kisika u krvi koja se dogodila jučer. “Kisik mu je pao, ali nije osjećao kratkoću daha”, odgovorio je liječnik na novinarsko pitanje. Ipak, nije znao odgovoriti je li Trump jučer dobio kisik, rekao je da mora to provjeriti.

Dr. Brian Garibaldi, dio medicinskog tima koji skrbi o Trumpu, kazao je kako bi predsjednik već sutra mogao izaći iz bolnice Walter Reed u Washingtonu, ako oporavak bude išao prema planu.