Nekad je nužno odabrati stranu

Ovo su razmjeri pljačke u Ini. Škugor je svaki mjesec ispod cijene prodavao plin dovoljan za opskrbu 128.000 stanova

USKOK sumnja da je Damir Škugor fabricirao viškove da može nezakonito trgovati plinom

FOTO: PIXSELL

S količinama plina koje je, kako tvrdi USKOK, Damir Škugor, uhićeni direktor iz Ine, svaki mjesec od početka ove godine prodavao OMS Upravljanju, firmi svog kompanjona Gorana Husića, moglo se opskrbiti oko 128 tisuća stanova ili 64 tisuće kuća.

Proizlazi to iz izračuna prosječne potrošnje plina u kućama i stanovima u Hrvatskoj, te faktura Plinare istočne Slavonije koje su ispostavljane OMS Upravljanju. Istražitelji su ih pronašli i priložili među dokazima u istrazi sumnji o velikoj pljački u Ini. Svaki mjesec od početka ove godine Plinara je OMS Upravljanju prodavala 80 tisuća megavatsati plina. Do sada je već poznato da je taj plin plaćan svega 19,46 eura po megavatsatu. OMS Upravljanje ga je dalje preprodavalo za višestruko veće iznose, i do 210 eura po megavatsatu.

Jesu li građani ostali bez plina?

Količine plina koje je Plinara isporučivala OMS Upravljanju dovoljne su pak za mjesečnu opskrbu 64 tisuće kuna ili 128 tisuća stanova. Naime, prema javno dostupnim podacima, jedna kuća godišnje potroši oko 15 tisuća kilovatsati plina. Za stanove je ta količina upola manja. U prosjeku, dakle, stanovi troše oko 625 kilovatsati (odnosno 0,625 megavatsati) plina mjesečno, a kuće oko 1.250 kilovatsati (1,25 megavatsati) plina u jednom mjesecu.

Količina od 80 tisuća megavatsati, koliko je Škugor prodavao OMS Upravljanju po cijeni od 19,46 eura, dovoljna je, dakle, za mjesečnu opskrbu 64 tisuće kuća ili 128 tisuća stanova.

Tome još treba dodati i podatak da je Husić plin koji je jeftino kupio prodavao tvrtki DXT iz Luksemburga i za 210 eura za megavatsat, a DXT je, kako je utvrđeno, jedan od dobavljača Ine. Istražitelji zato vjeruju da je u ovom slučaju koji je završio pod istragom, krug od Ine, preko OMS Upravljanja, inozemne tvrtke i na kraju opet Ine, zapravo bio zatvoren.

Škugor: ‘Smuljat ću nešto’

Uz to, USKOK ističe da se u Škugorovim tajno snimljenim razgovorima jasno čuje da količine plina koje je, prema njihovim tvrdnjama, nezakonito prodavao, zapravo nisu bili viškovi kojih se trebalo riješiti. Drugim riječima, uopće nije bilo previše plina, već je Škugor, sumnja se, fabricirao viškove. Sasvim konkretno, u jednom od razgovora istražitelji su čuli Škugora kako svom sugovorniku objašnjava da će ‘smuljati nešto’, ne bi li prikazao da se radi o višku plina.

Da zapravo nije u pitanju višak, koji se doduše može stvoriti u nekoj plinari, istražitelji zaključuju upravo iz činjenice da je Škugor Husiću svaki mjesec prodavao identičnu količinu plina – onih 80 tisuća megavatsati.

Svima je to bilo čudno

Ni djelatnicima u Plinari istočne Slavonije, što se također može čuti u snimljenim razgovorima, nije bilo jasno zašto ih se zadužuje za količine plina koje oni ne fakturiraju krajnjim kupcima, odnosno za duplo veće količine od potrebnih. USKOK zaključuje da je Škugoru i Husiću i Mariji Ratkić, direktorici Plinare istočne Slavonije koja je sada također završila pod istragom, sve ipak bilo jasno. Njih troje su, sumnja se, znali da se Plinari istočne Slavonije jeftino prodaju veće količine plina od potrebnih, samo kako bih ih mogli dalje preprodavati OMS Upravljanju i dijeliti zaradu.

Sama Marija Ratkić je nakon uhićenja istražiteljima potvrdila da se do 2021. Plinara istočne Slavonije nije bavila prodajom plina trgovcima, već samo kućanstvima i komunalnim firmama.

No, Škugor joj je lani rekao da Plinaru prijavi na burzu za trgovanje plinom i to samo s ciljem da se, kako je kazala u svojoj obrani, taj plin prodaje jednom kupcu. Uslijedilo je sklapanje ugovora s OMS Upravljanjem. Sve se pravdalo prodajom viškova, koje je, sumnja USKOK, Škugor fabricirao ne bi li za svojim kompanjonima ilegalno zarađivao.