Ovo su Vladine mjere za ublažavanje krize. Ograničavaju cijene struje, plina, mesa, brašna...

Prva mjera koju je Plenković predstavio je ograničenje cijene električne energije.

08.09.2022., Zagreb - Na svojoj 147. sjednici odrzanoj u NSK Vlada je donijela paket mjera pomoci gradjanima i gospodarstvu vrijedan vise od 6 milijardi kuna. Mjere se odnose na cijene plina, struje, osnovnih namirnica i ciljanu pomoc ugrozenim kategorijama stanovnistva.
 Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković predstavio je danas prijepodne na sjednici Vlade mjere za ublažavanje posljedica rasta cijena energenata i za kućanstva i za poduzetnike ukupne vrijednosti 21 milijardu kuna.

Mjere se sastoje od ograničenja cijena struje, plina i hrane, programe pomoći pri zapošljavanju teško zaposlivih kategorija stanovništva, financijsku pomoć umirovljenicima i nezaposlenima, te studentima i učenicima. Ovo je pregled strategije kojom Vlada želi spriječiti propadanje gospodarstva i osiromašenje građana.

1. Cijene električne energije

Prva mjera koju je Plenković predstavio je ograničenje cijena energenata. Prosječna cijena električne energije za kućanstva ovisit će o potrošnji tijekom polugodišnje potrošnje – od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2023. Električna energija koštat će 59 eura po megavatsatu, ako je polugodišnja potrošnja manja od 2500 kilovatsata, a ako je veća, onda je cijena električne energije 88 eura po megavat satu.

Cijena električne energije za kućanstva Vlada RH

Javni sektor – udruge, gradove, bolnice, vrtiće, škole i drugo – imat će malo veću cijenu od prosječne za kućanstvo u istom polugodišnjem razdoblju, ali bez skuplje kategorije ako je potrošnja veća.

Cijena električne energije za javni sektor Vlada RH

Za poduzetnike će, ako im je polugodišnja potrošnja do 250.000 kilovatsatu, cijena će biti kao i za javni sektor. Ako je ta potrošnja veća od 250.000 kilovatsata, poduzetnici će plaćati prosječnu cijenu od 180 eura po megavatsatu. Veliki poduzetnici, čija će polugodišnja potrošnja biti veća od 2,5 gigavatsata, plaćat će od 230 eura po megavatsatu.

Cijena električne energije za poduzetnike Vlada RH
Cijena električne energije za velike poduzetnike Vlada RH

2. Cijene plina i toplinske energije

Što se tiče cijena plina za kućanstva, na snazi ostaju već donesene mjere, koje vrijede do travnja 2023., prema kojima građanima neće rasti cijene plina. Za poduzetnike se, pak, čeka na mjere donesene na razini EU-a oko kojih će se sutra sastati resorni ministri država članica.

Mjerama se osigurava i dodatna količina ogrjevnog drva iz Hrvatskih šuma s 1 milijun kubičnih metara na 1,1 milijun, a za kubični metar se osigurava dodatni popust – s 5 posto na 20 posto. Idući tjedan će ograničiti i cijene ukapljenog naftnog plina (propan-butan) za poduzetnike.

Osigurava se dodatno ogrjevno drvo i ograničava se cijena ukapljenog naftnog plina Vlada RH

U sezoni grijanja ove godine cijena toplinske energije ostat će nepromijenjena – kućanstvima i poduzetnicima se neće mijenjati cijena po kilovatsatu.

Cijene toplinske energije ostaju iste Vlada RH

3. Ograničene cijene namirnica

Ograničene su cijene osnovnih prehrambenih namirnica. Zamrznute su cijene za ukupno devet proizvoda. Tako će litra suncokretovog ulja koštati 15,99 kuna, mlijeko s 2,8% mliječne masti 7,39 kuna, kilogram glatkog brašna 5,99 kuna, kilogram oštrog brašna 6,29 kuna, kilogram bijelog šećera 7,99 kuna. Kilogram cijelog pileta je 24,99 kuna, a ista cijena bit će i za kilogram svinjskog vrata s kostima, kao i za kilogram svinjske lopatice bez kosti. Kilogram miješanog mljevenog mesa bit će 32,99 kuna.

Ograničene cijene namirnica Vlada RH

4. Povećane naknade za ugrožene kupce

Povećane su i cijene naknada za ugrožene kupce energenata, a taj status dobiva još 5000 građana. Mjesečna naknada za njih će sada iznositi 500 kuna. Korisnicima zajamčene minimalne naknade osigurat će se trošak stanovanja, komunalne naknade, grijanja i vodne usluge, naveli su iz vlade. I ta mjera će biti na snazi do 31. ožujka 2023.

Naknade za ugrožene kupce Vlada RH

5. Povećane mirovine i naknade za umirovljenike

U sklopu paketa pomoći, od 1. siječnja 2023. za 278.000 umirovljenika s najnižom mirovinom povećava se iznos mirovine za 3 posto.

Umirovljenici čije su mirovine do 4360 kuna dobit će i jednokratni energetski dodatak. Tako će oni s mirovinom do 1850 kuna dobiti naknadu od 1200 kuna, umirovljenici s primanjima do 2350 kuna dobit će naknadu od 900 kuna. Oni s mirovinom do 3350 kuna primit će naknadu od 600 kuna, a oni s mirovinom do 4360 kuna dobit će naknadu od 400 kuna.

Udvostručavaju se i sredstva za program za zapošljavanje žena “Zaželi”. Uloženo je dodatnih 245 milijuna kuna i prihvaćene su sve zaprimljene prijave. Zapošljava se i 4908 žena koje će skrbiti za 29.639 starijih i nemoćnih osoba.

6. Naknade za nezaposlene, studente i poljoprivrednike

Isplaćuje se i naknada od 250 kuna mjesečno za nezaposlene, koji su taj status imali 1. rujna 2022., i to za listopad, studeni i prosinac.

Paket pomoći uključuje i isplatu posebne naknade za korisnike dječjeg doplatka. Potpora će biti isplaćena u listopadu, a iznosit će 300 kuna za jedno dijete, 500 kuna za dvoje djece, 700 kuna za troje djece, 900 kuna za četvero djece, 1100 kuna za pet djece i više. Povećavaju se i iznos stipendija za studente na temelju socioekonomskog statusa na 1506,90 kuna, ali i broj tih stipendija za 2000. Povećava se i potpora studentskim centrima kako ne bi došlo do poskupljenja studentskih obroka.

Paket mjera pomoći uključuje i potpore poljoprivrednicima i ribarima od 100 milijuna kuna.

7. Mjere za poslodavce, porezna rasterećenja i krediti HBOR-a

Dio paketa su i mjere za zaposlene osobe koje poslodavcima omogućavaju stimulaciju zaposlenih kroz povećanje neoporezivih primitaka. Povećavaju se neoporezivi primici prigodne nagrade za 66,67 posto, za novčane nagrade za radne rezultate za 50 posto, za dar za dijete u naravi i dar do 15 godina starosti za 66,67 posto (pojedinačno).

Povećavaju se i neoporezivi primici za naknade za prehranu zaposlenih za 20 posto, za naknada za korištenje privatnog automobila u službene svrhe za 50 posto, te budućih umirovljenika gdje se neoporezivi primitak povećava za 25 posto.

Planiraju se i mjere za poduzeća u teškoćama kroz kredite i jamstva HBOR-a. To uključuje subvencionirane kamatne stope od 0,5 posto godišnje i rokove otplate od 5 godina.

Paket pomoći sadrži i potporu javnim prijevoznicima od 1,47 kuna po litri dizel goriva.