Ovo zvuči jako, jako dobro. Znanstvenici razvijaju revolucionarne flastere protiv bolova

Kod kronične boli, recimo vratne kralježnice i leđa, dugotrajno korištenje tableta izaziva ovisnost. Zato je ova vijest super

FOTO: Profimedia, Stock Budget

Svakoga povremeno nešto boli. Općenito, bol se može ublažavati lijekovima koji se kupuju bez recepta. Ali kada je bol izrazito jaka, poslije neke povrede ili operacije, potrebna su jača sredstva za suzbijanje. Kod kronične, kao kod bolova vratne kralježnice i leđa, dugotrajno korištenje opioida može izazvati ovisnost.

Većina narkotika prepisuje se oralno ili u injekciji što znači da ti lijekovi putuju krvotokom, odnosno pogađaju cijelo tijelo, ne samo bolno mjesto. To može izazvati nuspojave, gastrointestinalne probleme, nesanicu, nizak tlak pa i oštećenja jetre. I može dovesti do psihičke ovisnosti. Troje znanstvenika sa Sveučilišta Virginia vjeruje da mora postojati bolji način za olakšavanje boli.

Ovi znanstvenici rade na inovativnom rješenju tretiranja boli u donjem dijelu leđa i za kroničnu bol u kralježnici. Oni, naime, pokušavaju razviti flaster koji bi mogao biti prilijepljen na kožu, i lučio bi lijek protiv bolova bez razvijanja ovisnosti. Inženjer strojarstva Baoxing Xu, znanstvenica koja istražuje ortopedsku kirurgiju Jin Li, i kirurg ortoped Joshua Li, rade na flasteru koji bi zaobišao krvotok i isporučio lijek direktno na izvor boli.

Flasteri koji postoje baš i nisu super

Dr Joshua Li kaže da žele pacijentima olakšati bol i smanjiti upotrebu lijekova koji stvaraju ovisnost. Kao kirurg koji operira kičmu zna koliko je velik problem ovisnosti o narkoticima kod takvih pacijenata. S inženjerom strojarstva Baoxingom Xuom, koji je stručnjak za razvijanje kožnih senzora i uređaja koji precizno kontroliraju protok mikrotekućina, uključujući medikamente, ovi znanstvenici pokušavaju razviti koncept komercijalno dostupnog proizvoda, flastera s lidokainom, na jednoj novoj razini.

Lidokain je sredstvo za sprječavanje boli koje ne izaziva ovisnost i radi topično, blokiranjem senzora za bol ispod kože. Trenutni flasteri s lidokainom otpuštaju lijek na bolnom mjestu putem apsorpcije kožom. Ali nema kontrole kada i koliko se lijeka daje, a određena količina se ne apsorbira efikasno.

Olakšanje bi moglo stići za 15 minuta

Znanstvenici vjeruju da su našli način kako da poboljšaju flastere inkorporiranjem topljivih i minimalno invazivnih mikroiglica ispod površine flastera koji bezbolno luče lijek, kombinirano s temperaturom senzora i mikrogrijača koji stvaraju efekt topline koji isto tako ublažava bol. Olakšanje stiže za oko 15 minuta.

“Ovaj novi uređaj udružuje nekoliko tehnologija koje rade kao jedna da bi upravljale protokom lijeka. Već imamo iskustva u razvijanju senzora tankih kao koža i mikrogrijača” kaže dr Joshua Li.

Znanstvenici obećavaju i gumb ili drugi način upravljanja kojim bi se kontrolirali mehanizmi flastera pa bi pacijenti mogli upravljati sami, s obzirom na to koliko im je jaka bol i ne bi trebali brinuti o predoziranju. Znanstvenici se nadaju da će njihova tehnologija biti spremna za kliničko testiranje unutar 5 godina, piše Science&Technology Research News.