Nekad je nužno odabrati stranu

Ovog policajca prvo je skoro ubio pljačkaš banke pa mu je odvjetnik ukrao odštetu. Konačno je, nakon 9 godina, pobijedio

Jadranko Certin ovih je dana dobio nepravomoćnu presudu protiv odvjetnika Tvrtka Bilića-Erića

FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Policajac Jadranko Certin proživio je horor, ali njegova drama još nije gotova. Tijekom intervencije u Raiffeisen banci 5. svibnja 2009. teško je ranjen. Njegov kolega Ivan Grbavac je poginuo. Rafale u policajce ispalio je Kazimir Dužnović koji je tog dana oko 18 sati naoružan upao u banku s planom pljačke. Certina je pogodio sa sedam hitaca. Nakon devet sati operacije kojom mu je spašen život i nakon što mu je tri puta stalo srce, Certin je još 240 dana proveo na rehabilitaciji. S 33-godine morao je napustiti policiju jer više nije bio sposoban za rad.

Država mu je za sve to platila 1,1 milijun kuna, no novac mu je ukrao odvjetnik. Nekad perspektivan mladi pravnik Tvrtko Bilić-Erić jednostavno je zadržao odštetu koju je ranjeni policajac dobio od Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske. No upravo je, napokon, donesena nepravomoćna presuda prema kojoj cijeli iznos s kamatama mora biti vraćen gospodinu Certinu.

Sve je počelo okrutnom pljačkom banke u Sesvetama

“Kazimir Dužnović poslao je svojim činom poruku: Kad nemaš novca odeš s čarapom na glavi i oružjem u ruci u banku i uzmeš koliko ti treba”, sjećam se još dijela obrazloženja presude kojom je Dužnović osuđen na 40 godina zatvora. Osim što je hicem iz automatske puške ubio policajca Grbavca, osuđen je za pokušaj ubojstva još petorice policajaca, među kojima je bio i Certin. Pritom je doveo u opasnost živote stranaka, službenika banke i prolaznika. Proglašen je krivim i za nezakonito držanje oružja, te razbojništvo u kojem je ukrao 190.590 kuna i 8.870 eura.

Svi koji su tog dana bili u banci u Sesvetama, u ulici koja je naknadno dobila ime upravo po ubijenom policajcu Ivanu Grbavcu, još pamte kako je okrutni razbojnik vikao da mu daju još novca. Bježeći s plijenom sumanuto je pucao i tada je ranio Certina koji je stigao na dojavu o pljački.

Razbojnika je sud kaznio s 40 godina zatvora

Na sudu će kasnije Dužnović tvrditi da se ničega ne sjeća jer je bio na tabletama. Za ubojstvo policajca Ivana Grbavca dobio je 30 godina, za pokušaj ubojstva policajca Boška Ćenana pet godina, za pokušaj ubojstva policajca Gorana Blaževića tri godine, za pokušaj ubojstva policajca Jadranka Certina osam godina, za pokušaj ubojstva policajca Milovana Dakića pet godina, za pokušaj ubojstva policajca Kristijana Novoselca pet godina, za razbojništvo u banci četiri godine, za dovođenje u opasnost života i imovine još četiri godine, za ilegalno posjedovanje oružja šest mjeseci zatvora.

Ukupno 64 i pol godina zatvora, no maksimalna kazna prema hrvatskom zakonu tada je bila 40 godina. Nakon što je 2013. godine Dužnovićeva presuda postala pravomoćna, MUP se nagodio s Certinom i odlučio mu isplatiti 1,1 milijun kuna odštete.

Spor s MUP-om za odštetu zbog ranjavanja

“U postupku protiv MUP-a zastupao me odvjetnik Tvrtko Bilić-Erić. Njemu je MUP isplatio moj novac i to još 19. ožujka 2013. Radilo se o 1.171.624,98 kuna. Bila je to naknada za neimovinsku i imovinsku štetu. Mjesec dana ranije MUP je isplatio i 52.036,80 kuna na ime dospjele novčane rente. No, o tim uplatama odvjetnik Bilić-Erić nikada me nije izvjestio, a nije mi proslijedio ni sav novac. Dobio sam od njega samo 150 tisuća kuna, u nekoliko rata”, opisuje Certin novi kaos što je uslijedio nakon teškog ranjavanja.

Dvije godine policajac je doslovno molio odvjetnika da mu isplati odštetu. “Da je doista sav novac isplaćen na njegov račun uspio sam doznati u MUP-u, jer mi odvjetnik Bilić-Erić nije želio ništa reći”, dodaje Certin koji je na kraju protiv odvjetnika podnio kaznenu prijavu, te ga prijavio i Hrvatskoj odvjetničkoj komori. Onda je protiv njega podnio i tužbu tražeći isplatu svog novca.

“Još dok je postupak protiv MUP-a trajao, par puta sam pitao odvjetnika što se događa. On mi je govorio da je u tijeku vještačenje, a onda mi se neko vrijeme nije javljao. Kada sam tražio da dođem k njemu u ured uvijek je predlagao da se ipak sastanemo negdje u kafiću. Iako sam želio da mi pokaže spis, on se pravdao da ga je zaboravio. Tako uopće nisam znao što se s mojim slučajem događa.

“Čekamo načelnika, ministre, premijera…”

I na telefon mi je govorio da stalno nešto čeka. Jednom je tvrdio da se čeka načelnika, drugi put ministra, treći put premijera, više ni ne znam što mi je sve govorio”, prisjeća se Certin koji je na kraju ipak doznao da je sklopljena nagodba s MUP-om, što mu odvjetnik nije želio potvrditi. Lagao mu je da postupak još uvijek traje i da je vrijeme za nagodbu prošlo.

Na kraju su mu u MUP-u pokazali isplatnice za odštetu koja je uplaćena na račun njegovog odvjetnika. Odmah je zvao Tvrtka. Ovaj se na kraju slomio i priznao da je uplata sjela, no da mu novac ne može isplatiti, jer ga je očito potrošio. Molio je Certina da ga ne prijavljuje. “Imam djecu. Reći će mi da sam kriminalac”. Čak je odvjetnikov otac molio policajca da ga ne prijavljuje. Tražili su rok od tri mjeseca. Obećavali da će sve riješiti.

Odvjetnik je zbog prijevare dobio i zatvor

“Ni nakon ta tri mjeseca nisam dobio novac. Nazvao sam odvjetnika koji mi je spominjao neku tešku bolest svog djeteta, tvrdio je da je neizlječiva. A onda mi je počeo svašta nuditi. Da će mi za moju odštetu dati stan i automobil, no ja sam samo želio svoj novac. Na kraju sam ga ipak odlučio prijaviti policiji i odvjetničkoj komori. Onda je on počeo mene zvati, ali mu se nisam želio više javljati. Tada sam još podnio i ovu tužbu. On je onda zvao i moju suprugu. I njoj je govorio da će mi uplatiti novac. Međutim, više od onih 150 tisuća kuna nismo dobili”, nastavlja Certin.

Odvjetnik Bilić-Erić čak mu je, nakon što je dobio MUP-ovu uplatu za ranjenog policajca, nudio 20 tisuća eura na ruke. Sastali su se na jednoj benzinskoj pumpi. Certin je uporno želio cijeli iznos odštete i nije pristajao ni na kakve rate.

Sve to je ispričao u postupku protiv odvjetnika i sud mu je povjerovao. Nevjerojatno je da je Tvrtko Bilić-Erić na sudu negirao da je išta dužan bivšem policajcu. Priznao je tek da ga je zastupao u sporu s MUP-om. Prema ovoj presudi novac će mu ipak morati vratiti, a u međuvremenu je osuđen na godinu dana zatvora jer je prevario Jadranka Certina.

Zanimljivo je da je Tvrko Bilić-Erić zastupao i Franu Lucića, vatrogasca koji je jedini preživio kornatsku tragediju, u nekoliko sporova za odštetu od kojih je samo dio dobio, a zaposlenik Ine koji je dobio milijun kuna zbog nezakonitog otkaza također ga je optužio da mu je uzeo sav novac.