Ozbiljan skandal u Čileu: najmanje 170 žena zatrudnjelo jer su pile neispravne pilule. Država je znala

Čileanski zakoni o pobačaju zabranjuju ženi prekid trudnoće osim ako se radi o silovanju ili je život žene ugrožen

A patient with COVID-19 symptoms is seen having contractions as she awaits preparation of a room to have her baby, at the Melgaco Municipal Hospital in the city of Melgaco, southwest of Marajo Island, state of Para, Brazil, on June 12, 2020 amid the coronavirus pandemic. - Brazil claims the unenviable position of having the second-highest death toll worldwide with 41,828 deaths, behind the US, with its health ministry recording 909 deaths in the past 24 hours, meaning the country of 212 million people has now surpassed Britain's death toll. (Photo by TARSO SARRAF / AFP)
FOTO: AFP

Kako javlja CNN, najmanje 170 žena u Čileu je zatrudnjelo nakon što su uzimale neispravne tablete za kontrolu rađanja. Anulette DC, oralnu kontracepciju koju su sve žene uzimale, proizvodi kompanija Silesia, podružnica njemačke farmaceutske tvrtke Gruenental.

Žene se sada pripremaju za kolektivnu tužbu na građanskim sudovima u zemlji, a zastupa ih čileanska skupina za seksualna i reproduktivna prava Corporacion Miles.

Jedna od žena koju predstavljaju kaže da je shvatila da je trudna, iako je Anullete uzimala pet mjeseci. Tek je u objavi na Facebooku vidjela da je seriju tableta koju je pila opozvala čileanska uprava za javno zdravstvo.

Nisu adekvatno upozorili žene

CNN napominje da je prva serija tableta opozvana u kolovozu 2020. godine. U kutiji se nalazi 21 žuta “aktivna” tableta i 7 “placebo”, plavih tableta da se održi ritam kada žena krvari. U neispravnim kutijama su na mjestima plavih tableta nađene žute i obrnuto.

Opoziv tableta je nažalost prošao nezapaženo. Objavljena je obavijest na internetu da se neispravna pošiljka povlači, a zatim je Institut javnog zdravlja Čilea objavio tvitove upozoravajući žene da obrate pozornost. Bez nacionalne kampanje rijetko tko je obavijest primijetio.

Tjedan dana nakon prvog opoziva, otkrivene su neispravne kutije i u klinici u Santiagu. Oko 300.000 kutija podijeljeno je centrima za planiranje obitelji diljem Čilea.

Država nije preuzela odgovornost

Pravna koordinatorica Corporacion Miles Laura Dragnic, kazala je kako su počeli dobivati emailove žena koje su kazale da su ostale trudne iako uzimaju Anulette. Do travnja ove godine, javilo se 170 žena, ali Dragnic očekuje povećanje broja jer žene sa sela i one bez pristupa internetu ili televiziji tek trebaju doći.

Država nije preuzela nikakvu odgovornost i nije dala nikakvu izjavu. Čileanske zdravstvene vlasti su objavile da je proizvođačima naplaćena kazna od oko 92.000 dolara. Corporacion Miles traži da vlada isplati odštete pogođenim ženama i omogući pobačaj onima koje ne žele zadržati dijete.

Opozvana još dva oralna kontraceptiva

Iako je tvrtka sa sjedištem u Santiagu u kojoj se proizvodi Anulette jedna od tri najveće farmaceutske kompanije u Čileu, CNN izvještava da su dugogodišnji problemi s proizvodnjom u podružnicama Silesia i Andromaco utjecali na niz oralnih kontraceptiva.

Otkrivena je i informacija u vezi s još dva opoziva oralnih kontraceptiva koje su proizvedene u čileanskoj tvornici Gruenental, a koje su u listopadu prošle godine opozvane jer nisu sadržavale dovoljnu količinu hormona.

U Čileu je zakonom zabranjen pobačaj

Glasnogovornik je kazao da su u vrijeme pakiranja imale potrebnu količinu hormona, ali su tijekom roka trajanja proizvoda bile izložene visokim temperaturama i vlagi. Zdravstvene klinike su izvještavale o problemima s tabletama, uključujući male rupice, crne i narančaste mrlje, zdrobljene i mokre tablete, dio tablete zaglavljen u pakiranju.

Iz Corporation Miles su, obraćajući se Interameričkoj komisiji za ljudska prava i Ujedinjenim narodima, situaciju označili kao jasan primjer diskriminacije žena. Postojeći čileanski zakoni o pobačaju zabranjuju ženi prekid trudnoće osim ako se radi o silovanju ili je život žene ugrožen.