Ozbiljan udarac za Xijev plan svjetske dominacije: kineski izvoz doživio debakl, brojke su gore nego u prvom valu korone

Smanjen je i uvoz, a listopadski rezultat najlošiji je od prvog vala pandemije covida u svibnju 2020.

China's President Xi Jinping attends the Open Session meeting during the 10th BRICS summit (acronym for the grouping of the world's leading emerging economies, namely Brazil, Russia, India, China and South Africa) on July 26, 2018 at the Sandton Convention Centre in Johannesburg, South Africa., Image: 379715126, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: GULSHAN KHAN / AFP / Profimedia
FOTO: GULSHAN KHAN / AFP / Profimedia

Kineski izvoz gotovo je stagnirao u listopadu, pokazali u ponedjeljak službeni podaci, odražavajući pritisak pandemijskih ograničenja i slabiju inozemnu potražnju u razdoblju podizanja kamatnih stopa i posustajanja gospodarske aktivnosti. Izvoz je u listopadu pao za 0,3 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, nakon 5,7-postotnog skoka u prethodnom mjesecu, izvijestila je carinska uprava.

Listopadski je rezultat najlošiji od prvog vala pandemije covida u svibnju 2020. I uvoz je smanjen u listopadu, za 0,7 posto, nakon što je u rujnu gotovo stagnirao.

Kineski izvoznici nisu tako iskoristili dulje razdoblje slabljenja juana, koje je počelo u travnju, niti ključnu sezonu kupnje krajem godine, a stagnacija naglašava sve veći pritisak na potrošače i poduzeća diljem svijeta, napominje Reuters.

Kontinuirano stroge mjere suzbijanja covida

Rast izvoza automobila usporio je tako u listopadu na 60 posto na godišnjoj razini, nakon udvostručenih isporuka u rujnu, prema izračunima Reutersa temeljenim na carinskim podacima, odražavajući prijelaz s potražnje za robom na usluge u velikim gospodarstvima.

Uteg razmjeni su i kontinuirano stroge mjere suzbijanja covida-19 i rusko-ukrajinski rat, koji je dodatno potaknuo ionako visoku inflaciju na globalnoj razini, zaoštrivši geopolitičke napetosti i dodatno prigušivši poslovne aktivnosti.

Stroga pandemijska ograničenja utjecala su, uz probleme u sektoru nekretnina, i na kineski uvoz. Tako je nabava soje u listopadu pala na najnižu razinu u osam godina, a smanjen je i uvoz bakra i ugljena.