Ozbiljno su narušeni odnosi Kijeva i Zapada. SAD smeta ignoriranje savjeta, UK poručuje: 'Nismo vam mi skladište oružja'

Odnosi Ukrajine i zapadnih saveznika sve su napetiji

FOTO: AFP

Odnosi Ukrajine i njezinih međunarodnih partnera sve su složeniji, a napetosti rastu s obzirom na sve veći razdor u stavovima Kijeva i saveznika kako rat s Rusijom odmiče, piše CNBC.

Ukrajina se oslanja na svoje partnere kao izvor vrijedne vojne opreme kao i drugih oblika pomoći, bilo humanitarne ili financijske. Najveći donatori su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo, koji su Ukrajini dosad dali više od 40 milijardi dolara.

Kijev je u više navrata javno zahvaljivao partnerima na pomoći. Međutim, frustracije su zbog stalnih zahtjeva Ukrajine postale sve snažnije. Osim toga, vojni i politički ciljevi zapadnih saveznika povremeno su bili u opreci s onima na ukrajinskoj strani.

Zelenski zahtjeve NATO-a nazvao ‘apsurdnima’

Nedavno su tako izbile napetosti oko ukrajinske vojne strategije i zahtjeva prema NATO-u. Priča se da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naljutio neke saveznike uoči posljednjeg summita NATO-a u Vilniusu u srpnju.

Nije bio zadovoljan pitanjem članstva u NATO-u, kao ni uvjetima koje Ukrajina treba ispuniti prije poziva za pridruživanje. Nazvao ih je “apsurdnima”.

Za neke dužnosnike u Washingtonu i Londonu to je bilo previše. Britanski ministar obrane Ben Wallace rekao je da Ujedinjeno Kraljevstvo nije Amazonovo skladište koje Kijevu može isporučivati oružje prema njihovom popisu za kupnju.

Washington nije zadovoljan ukrajinskim pristupom

Nepotrebno je reći da komentari Zelenskog nisu dobro prošli ni u Washingtonu. “Komentari koje je dao Zelenski prije posljednjeg summita nisu baš dobro odjeknuli u Washingtonu… Američke vlasti bile su jako ljute”, rekao je izvor za CNBC.

Izvor navodi da Washington nije zadovoljan ni time što je Ukrajina navodno ignorirala američke savjete što se tiče ratovanja. “Dakle, SAD snažno savjetuje Ukrajini da ne čini određene stvari, ali Kijev ih svejedno čini, zanemarujući ili ne obraćajući pažnju na SAD. I onda se žale što nisu uključeni u pregovore za NATO”, navodi izvor.

Ipak, na kraju je NATO savez čvrsto stao iza Kijeva naglašavajući svoje jedinstvo i fokus na “veći cilj” – da spriječe rusku pobjedu.

Potreba za kompromisom i boljom diplomacijom

Oslanjajući se na vlastito iskustvo rada u NATO-u, Jamie Shea rekao je za CNBC da podrška Ukrajini među njezinim saveznicima ostaje snažna, ali da je summit u Vilniusu istaknuo slabe točke te potrebu za diplomacijom i kompromisom.

“Mislim da uvijek morate razlikovati stratešku razinu od taktičke razine, a na strateškoj, geopolitičkoj razini, potpora Zapada Ukrajini još uvijek je iznimno čvrsta”, rekao je Shea koji je nekad radio u NATO-u, a danas je stručnjak za obranu i sigurnost u think tanku Chatham House.

Shea je rekao da je Zelenski znao da NATO neće moći pristati na zahtjeve Kijeva za poziv u članstvo dok traje rat. “Prijeteći bojkotom summita, Zelenski je odabrao riskantnu strategiju”, rekao je Shea.

Ukrajina ignorira vojnu perspektivu saveznika

Na kraju su ipak pobijedile hladne glave. “Sjedinjene Države i NATO saveznici radili su prekovremeno kako bi ga uvjerili da treba shvatiti kako je čaša napola puna, i shvatiti što sve dobiva”, rekao je Shea i dodao kako je Zelenski shvatio poruku.

“Ukrajinci su u teškoj situaciji. Bore se za opstanak i uvijek će biti nezadovoljni jer im treba sve više, a Zapad će uvijek smatrati da daje sve od sebe. Ključna je stvar spriječiti nanošenje trajne štete, a mislim da je summit u Vilniusu u tome uspio”, rekao je.

Ukrajina nije razljutila svoje saveznike samo na diplomatskoj razini. Ukrajinska vojna strategija ponekad se kosila s vojnom perspektivom i pragmatizmom Zapadnih partnera. Već potkraj prošle godine Washington je izražavao nezadovoljstvo odlukom Kijeva da nastavi borbu za Bahmut, grad u istočnoj Ukrajini koji je više od godinu dana bio epicentar žestokog rata.

Dugoročne posljedice zbog gubitaka u Bahmutu

“Amerikanci su blago rečeno ohrabrivali Ukrajince da ne vode određene bitke na način na koji je Rusija htjela da se vode, jer bi to moglo imati dugoročne posljedice u smislu gubitaka u ljudstvu i potrošnji topničkog streljiva. Međutim, za Kijev je Bakhmut bio više od grada. Bio je to simbol ukrajinskog prkosa, iako je njegova strateška vrijednost bila upitna”, rekao je Konrad Muzyka, predsjednik tvrtke Rochan Consulting.

Ukrajinci su zbog ustrajanja na svojoj strategiji izgubili mnogo ljudi i posebno mnogo vrlo iskusnih vojnika. Umirovljeni britanski general Richard Barrons ipak brani ukrajinski pristup u Bahmutu, te objašnjava kako je Bahmut Kijevu iznimno važan na domaćem političkom planu.

“Čini se da je obrana grada bila dio ukrajinske šire strategije”, rekao je Barrons. General za CNBC zaključuje kako je Ukrajina pod pritiskom zapadnih saveznika, te pod svaku cijenu želi pokazati napredak u protuofenzivi i time dokazati da rat još uvijek može dobiti na bojnom polju.