Ozlijeđeno dijete s Lastova u Split noćas usred nevere prebačeno 'nepotopivom' brzom brodicom

Brodica je, zajedno s posadom, položila ispit izdržljivosti, poručio je ministar Beroš

FOTO: Ministarstvo zdravstva

Zahvaljujući intervenciji djelatnika hitne medicine Dubrovačko-neretvanske županije te Lučke kapetanije, spašen je život teško ozlijeđenom djetetu koje je sigurno prevezeno od Lastova do Splita. Veliku ulogu imala je nova brza brodica koja je nedavno predana Lučkoj kapetaniji Dubrovnik.

Brodica je, zajedno s posadom, položila “ispit izdržljivosti”, poručio je ministar zdravstva Vili Beroš referirajući se na teške vremenske uvjete u kojima je plovila kao i činjenicu da je proizvođač, šibenska Iskra, plovilo predstavio kao “nepotopivo”, što znači da podnosi slobodan pad s visine od dva metra, ima otporan trup koji pri brzini od četiri čvora može izdržati udar pramcem u čvrstu obalu, a samostalno se može vratiti u početni položaj nakon bočnog prevrtanja za 180 stupnjeva.

Zbog olujnog nevremena, dijete nije moglo s Lastova u KBC Split biti prebačeno helikopterom. Iz Ministarstva zdravstva nisu precizirali kada se odvila ova intervencija.

Dijete je prevezeno tijekom noći

“Hvala svima koji su sudjelovali u pružanju hitne medicinske pomoći djetetu kojemu želim što brži oporavak i nastavak mirnog ljeta na idiličnom Lastovu”, poručio je Beroš.

“Time još jednom pokazujemo snažnu sinergiju naših djelatnika i inovativne tehnologije jednako kao Vlade i lokalne zajednice kroz međuresornu suradnju Ministarstva zdravstva, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, priobalnih županijskih zavoda za hitnu medicinu te lučke kapetanije“, dodao je.

Riječ je o brzoj brodici hitne pomorske medicinske službe, koja je nedavno predana Lučkoj kapetaniji Dubrovnik, a proizvelo ju je Iskra brodogradilište u Šibeniku. Ozlijeđeno dijete prevezeno je noću, prosječnom brzinom plovidbe od 20 čvorova, te predano djelatnicima hitne medicine u Splitu, rekli su iz Ministarstva mora i infrastrukture.

Povećavaju se šanse za preživljavanje

Nekoliko dana prije toga je brodicom prevezen pacijent s Mljeta na liječenje u Dubrovnik , a do sada je bilo i osam hitnih intervencija brodicom u Zadarskoj županiji. I u Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu ističu kako je brza brodica hitne medicinske službe ispunila sva očekivanja i kako su dobili priliku pružanja kvalitetne medicinske skrbi otočanima i gostima koji borave na otocima.

“Brze brodice hitne pomorske medicinske službe su u svakom slučaju dodatna vrijednost naše službe te omogućuju obavljanje djelatnosti hitne medicine za stanovništvo otoka i priobalja sukladno suvremenim standardima i zahtjevima struke i osiguravaju reakciju u svim vremenskim uvjetima”, kazao je Luka Lulić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko – neretvanske županije.

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević istaknula je da brodica jamči hitnim pacijentima s otoka i iz cestovno nedostupnih priobalnih mjesta zbrinjavanje unutar “zlatnog sata” i povećava im šanse za preživljavanje od 30 do 50 %.