Pada broj novozaraženih u Srbiji, danas imaju 56 umrlih

Registrirano je 4995 novozaraženih, dok je dan ranije bilo 5679 slučajeva zaraze

Medical workers escort a patient suffering from coronavirus disease (COVID-19) inside the Institute for Orthopaedic Surgery "Banjica", recently transformed to a COVID hospital, in Belgrade on July 14, 2020. A candidate for the European Union, this small Balkan country is experiencing a resurgence of the pandemic, which has sparked several evenings of violent demonstrations to denounce the government's management of the health crisis. With 300 new cases now detected every day, Serbia is approaching April levels, at the peak of the first wave.,Image: 542784820, License: Rights-managed, Restrictions: To go with AFP story Anguish in Serbia as COVID-19 returns with a vengeance" by Jovan MATIC and Nicolas GAUDICHET, Model Release: no

U Srbiji je u posljednja 24 sata od posljedica covida-19 umrlo 56 oboljelih, a registrirano je još 4995 novozaraženih, što od petka do nedjelje pokazuje pad broja novih zaraza. U Srbiji je dan ranije među 16.886 testiranih uzoraka potvrđeno 5679 slučajeva zaraze.

Prema službenim podacima Ministarstva zdravlja, na covid odjelima bolnica diljem Srbije smješten je 8801 pacijent, ali je u usporedbi sa subotom povećan broj oboljelih na respiratorima – sa 318 na 331.

Beograd je i dalje najveće žarište s četvrtinom ukupnog broja novozaraženih – 1392 od danas registriranih 4995 slučajeva. Slijede Kragujevac s 316, Novi Sad (302), te Niš (190), Kraljevo (177), Užice i Valjevo sa po 113, dok ostali gradovi imaju manje od 100 novoregistriranih slučajeva.

Do sada je testirano preko dva milijuna ljudi

Srbija je od početka epidemije testirala 2.030.691 uzoraka, te ima ukupno 266.432 registrirane zaraze koronavirusom. Prijavljen je ukupno 2231 smrtni slučaj, a postotak smrtnosti je 0,87 posto.

U Srbiji su već drugi tjedan na snazi nove mjere i skraćenje radnog vremena tržnih centara, ugostiteljskih objekata i uslužnih djelatnosti, ali te mjere nisu ispunile očekivanja Kriznog stožera i vidljivije efekte, pa je danas nagovješteno mogućno uvođenje novih mjera.

Razmišlja se o uvođenju rigoroznijih mjera

Ako se nešto ne promjeni, morat ćemo razmišljati o uvođenju rigoroznijih i efikasnijih epidemioloških mjera”, upozorio je ranije danas član Kriznog stožera srbijanske vlade epidemiolog Branislav Tiodorović, ne isključujući uvođenje izvanrednog stanja i policijskog sata.

On je za Radio-televiziju Srbije (RTS) rekao kako bi postojeća ograničenja bila sasvim dovoljna kad bi se sve dosadašnje mjere poštivale i adekvatno kontrolirale, ocijenivši da se situacija nije smirila niti su epidemiološki trendovi pokazali očekivani napredak.

Tiodorović je naglasio da za državljane Srbije, koji iz inozemstva uoči predstojećih blagdana namjeravaju doputovati u zemlju, “svakako moraju biti uvedene mjere” poput onih koje su na snazi u državama iz kojih dolaze. “To znači negativan PCR test, ne stariji od 48 sati, a oni koji ga nemaju, morat će u karantenu 10 dana”, objasnio je Tiodorović.