Padali crijepovi, urušavali se dimnjaci, pucali zidovi; počele se pojavljivati snimke posljedica potresa u BiH

Podrhtavanje tla osjetilo se u većem dijelu Bosne i Hercegovine, ali i u Hrvatskoj

FOTO: Dnevni Avaz

Snažan potres od 5,1 stupnjeva po Richterovoj ljestvici pogodio je u subotu popodne područje u središnjoj Bosni te se osjetio u najvećem dijelu zemlje.

Kako je izvijestio Federalni hidrometerološki zavod, seizmološki uređaji zabilježili su potres u 15:13 sati magnitude 5,1 stupnjeva 14 kilometara sjeverno od Turbeta u središnjoj Bosni. Potres se po istim podacima dogodio na dubini od pet kilometara.

Podrhtavanje tla osjetilo se u većem dijelu Bosne i Hercegovine, ali i u Hrvatskoj. Radi se o najjačem potresu u BiH u posljednjih sedam godina, odnosno 2012. godine kada je potres jačine 4,8 po Richteru pogodio zeničko područje.

‘Nema razloga za paniku’

Seizmologinja Amra Krehić iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda kazala je za Avaz da je današnje podrhtavanje bilo neuobičajeno jakog intenziteta.

“Normalno je da ovakvo podrhtavanje tla izazove paniku kod stanovništva, ali moram kazati da su ovo sasvim normalne stvari. U principu, radi se o oslobađanju nakupljene seizmičke energije. Nema razloga za paniku”, kazala je Krehić.

Prema podacima Euromediteranskog seizmološkog centra potres je bio jakosti 4,8 stupnjeva Richtera.

Potres se osjetio i u Hrvatskoj

Jak potres s epicentrom u blizini Travnika u Republici Bosni i Hercegovini, osjetio se u subotu i u Hrvatskoj – u 15 sati i 11 minuta zabilježili su ga seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske.

“Magnituda potresa iznosila je 4.8 prema Richteru, a intenzitet u epicentru V-VI (pet do šest) stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice. Potres se osjetio i u velikom dijelu Republike Hrvatske, od Slavonskog Broda, Vinkovaca, preko Karlovca i okolice, južnog primorja pa sve do Dubrovnika”, izvijestili su iz Seizmološke službe Republike Hrvatske.

Dežurni seizmolog Krešimir Kuk dodao je i kako trenutno nemaju podataka o materijalnoj šteti koja je, s obzirom na jačinu potresa, moguća u epicentralnom području.

Udar trajao desetak sekundi

Prema svjedočanstvima ljudi koji žive u pogođenom području, udar nije bio nimalo ugodan i trajao je, kažu, deset do petnaest sekundi.

“Iznimno jaki udar u dva navrata”, “dobro je drmalo. Treći kat zgrade, luster i namještaj se drmali, stvari po stolu se tresle”, “čulo se kao grmljavina u daljini”, “poprilično jak potres. Trajalo je duže. Nimalo ugodan osjećaj”, samo su neki od komentara.

Nešto kasnije, u BiH medijima i na društvenim mrežama pojavile su se snimke materijalne štete koju je preouzročilo podrhtavanje tla. Najgore je bilo u Turbetu, gdje su na starijim kućama popucali zidovi i popadali dimjaci i crijepovi s krovova kuća, piše Avaz.