Pahor je predložio Janšu za mandatara nove slovenske vlade

O novom slovenskom mandataru parlament bi trebao glasati idućeg tjedna

Former Prime Minister and president of Slovenian Democratic Party (SDS) Janez Jansa gives a statement after the first official results of the Parliamentary Elections in Ljubljana, Slovenia on June 3, 2018. - The anti-immigration SDS party of veteran centre-right leader Janez Jansa was leading in Slovenia's parliamentary election, scoring just over 25 percent of the vote, with more than three-quarters of votes counted, according to preliminary official results. (Photo by Jure Makovec / AFP)
FOTO: AFP

Slovenski predsjednik Borut Pahor predložio je u srijedu parlamentu da za mandatara koji će sastaviti novu vladu izabere Janeza Janšu, predsjednika oporbene Slovenske demokratske stranke (SDS), koji se na mjestu premijera okušao već dva puta. Potvrdio je to Pahor na zajedničkoj konferenciji za novinare s Janšom nakon susreta i jednosatnog razgovora.

“Zadovoljan sam što je razdoblje političke neizvjesnosti nakon ostavke Marjana Šareca bilo relativno kratko”, kazao je novinarima u predsjedničkoj palači Pahor, dodavši da su stabilnost i vlada koja djeluje s punim ovlastima za Sloveniju vrlo značajni.

Na vlasti četiri stranke u koaliciji

Budući mandatar, kojega treba potvrditi parlament, podsjetio je da vlada, koju će njegova stranka formirati s još tri stranke kao koalicijskim partnerima, nakon potvrde ima na raspolaganju mandat od dvije godine jer su 2022. predviđeni redovni izbori.

Janša je kazao da je nova koalicija suglasna da se vlada treba koncentrirati na prioritetetne probleme te da je Slovenija zbog izbornog sustava osuđena na koalicijske vlade i kompromisna rješenja. Kao neke od glavnih budućih izazova pred kojima zemlja stoji spomenuo je rješavanje problema u zdravstvu, zaštitu okoliša i i skrb za stariju populaciju, ali i decentralizaciju države.

Potvrda u parlamentu idući tjedan

Slovenski parlament o kandidaturi Janše za mandatara, odnosno predsjednika buduće vlade, glasovat će idućeg tjedna, vjerojatno u utorak, tajnim glasovanjem, a za izbor u parlamentu, koji ima 90 zastupnika, treba glasove njih najmanje 46. Janša sada zajedno s budućim koalicijskim partnerima ima 48 glasova potpore, a vjeruje se da će za njegov izbor glasati i dva zastupnika manjina te još nekoliko “odmetnutih” glasova.

Ukoliko bude potvrđen, on u konzultaciji s partnerima u koaliciji određuje ministre u budućoj vladi koji onda moraju proći provjeru pred parlamentarnim odborima, a nakon svega toga parlament većinom glasova potvrđuje ministarsku listu i vlada polaže prisegu. Riječ je o procesu koji može potrajati najduže četiri tjedna, a nakon toga sadašnjoj vladi Marjana Šareca, koja obavlja tekuće poslove, prestaje mandat.

Što je dovelo do sadašnje situacije?

Dosadašnji premijer Marijan Šarec dao je ostavku krajem siječnja ocijenivši da njegova manjinska vlada ne može opstati, osobito nakon ostavke više ministara, među njima i ministra financija.

U postojećem sastavu parlamenta stranka oporbenog čelnika Janše ima najveći broj mandata (26), no nakon redovnih izbora 2018. on nije mogao sastaviti vladu jer nije mogao dobiti koalicijske partnere s kojima bi imao parlamentarnu većinu.