Pakistan (neke) napadače na Malalu osudio na ukupno 250 godina zatvora

Onaj napadač koji je pucao u Malalu pobjegao je u Afganistan

Nobel Peace Prize laureate Malala Yousafzai adjusts her scarf at a joint press conference with fellow laureate and Norwegian Prime minister after their meeting at the PM's office in Oslo on December 11, 2014. At 17-years old, the Pakistani known everywhere as Malala is the youngest ever recipient of the prize she is sharing with the Indian campaigner Kailash Satyarthi, 60, who has fought for 35 years to free thousands of children from virtual slave labour. Their pairing has the extra symbolism of linking neighbouring countries that have been in conflict for decades. AFP PHOTO / ODD ANDERSEN
FOTO: AFP/AFP

Svaki od deset muškaraca koji su sudjelovali u napadu na mladu pakistansku aktivisticu Malalu Yousafzai 2012. godine, osuđen je na 25 godina zatvora, izvješćuje u četvrtak Reuters i podsjeća da je Malala bila meta napada jer je, prkoseći talibanima, povela kampanju za promicanje obrazovanja djevojčica, piše Hina.

Talibanski militanti preuzeli su odgovornost za napad, izveden kad se Malala iz škole vraćala kući iz Swata, sjeverozapadno od glavnog grada Islamabada. Po dužnosniku snaga sigurnosti, nitko od četiri ili pet muškaraca koji su izravno napali Malalu nije bio među onima koji su osuđeni.

Prijetnje smrću i danas dobiva

“No, svakako su imali ulogu u planiranju i izvršenju atentata”, rekao je dužnosnik. Policija vjeruje da je onaj napadač koji je pucao u Malalu pobjegao preko granice u Afganistan, piše Deutsche Welle.

Malala je u tom napadu bila teško ozlijeđena i prebačena je na liječenje u Veliku Britaniju, gdje i sada živi. Dvije djevojčice koje su bile s njom lakše su ozlijeđene. Danas 17-godišnjakinja, ne može se, kao ni njena obitelj, vratiti u svoju domovinu jer im talibani prijete smrću.

Početkom 2009. Malala je pod pseudonimom pisala blog za BBC, u kojem je iznosila pojedinosti iz života pod okupacijom talibana. Postala je simbol prkosa u borbi protiv ekstremista u paštunskim područjima sjeverozapadnog Pakistana. Godine 2014. osvojila je Nobelovu nagradu za mir.