Papa, emotivno: 'Borimo li se dovoljno da ne bude ratova? Stanite, proizvođači oružja, stanite!'

Papa Franjo održao je improviziranu propovijed na Dušni dan, prilikom posjete vojnom groblju

Pope Francis attends the weekly general audience in Saint Peter's square at the Vatican on January 27, 2016., Image: 350966361, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AKG
FOTO: Profimedia, AKG

Papa Franjo, u posjetu vojnom groblju na dan kada se katolici prisjećaju svojih mrtvih, pozvao je u utorak proizvođače oružja da “stanu”, jer rat “guta djecu domovine”.

Na Dušni dan, Franjo je služio misu na francuskome vojnom groblju u Rimu, mjestu pokopa oko 1900 francuskih i marokanskih vojnika poginulih u Drugom svjetskom ratu.

Gospodarstva koja jačaju zbog industrije oružja

Franjo, koji svake godine na spomendan posjećuje groblje, položio je bijele ruže i zaustavio se kod nekih od grobova kako bi se pomolio te spomenuo da na jednom piše “Nepoznati, umro za Francusku, 1944.”

“Čak ni ime. Ali u srcu Boga sva su naša imena. Ovo je tragedija rata”, rekao je u improviziranoj propovijedi. “Ali… borimo li se dovoljno da ne bude ratova, da ne postoje gospodarstva zemalja koja jačaju zahvaljujući industriji oružja?”, rekao je.

“Ove grobnice su poruka mira. Stanite braćo i sestre, stanite. Stanite, proizvođači oružja, stanite!” rekao je i dodao da su ljudi pokopani na ovom groblju među brojnim “žrtvama rata, koji guta djecu domovine”.

Posjedovanje nuklearnog oružja perverzno

Franjo je uputio mnoge pozive na razoružanje i rekao da nuklearno oružje treba zabraniti jer je čak i njegovo posjedovanje iz razloga odvraćanja “perverzno” i neobranjivo.

Kada je prošlog mjeseca objavljeno mjesto mise, talijanska skupina je prosvjedovala, rekavši da je izbor uvreda žrtvama marokanskih vojnika, poznatih kao Goumiers, koji su počinili mnoga nasumična ubojstva i silovali mnoge Talijanke na selu između Napulja i Rima kad su savezničke snage napredovale na talijanskom poluotoku.

Jedan takav incident ovjekovječen je u neorealističkom filmu Vittoria De Sice “Dvije žene” iz 1960. godine, sa Sophiom Loren u glavnoj ulozi, u kojemu je ispričana priča o ženi i njezinoj kćeri koje su obje silovali marokanski vojnici južno od Rima.